Logo image
Logo image

Kişilerarası Kimya

4 dakika
Biriyle 'kimya' sahibi olmak büyülü bir deneyimdir. Bu, kalıcı ilişkiler kurma yeteneğine sahip bir dizi duygu ve nörotransmitter tarafından düzenlenen bir bağlantıdır. Hiç deneyimlediniz mi?
Kişilerarası Kimya
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kişilerarası kimya, bir kişiyle ilk kez tanışırken yaşanan, algılanan bir anlık bağlantı anlamına gelir. Carl Jung, iki kişiliğin karşılaşmasının iki kimyasal maddenin teması gibi olduğunu söylediğinde bunu çok iyi açıkladı: Herhangi bir reaksiyon varsa, ikisi de dönüşür.

Hepimiz bu tür bir deneyimin nasıl bir his olduğunu biliyoruz. Hoşlandığınız biriyle arkadaşlığın veya flörtün başlaması da bilimin uzun süredir üzerinde çalıştığı bu tür bir simyaya sahiptir. Neredeyse sihirli bir değiş tokuşta, pozitif değerli duygulardan beyninizi değiştiren bütün bir nörokimyasal kokteyle kadar her şey araya girer.

Merak, uyum, zevk, motivasyon, umut ve büyülenme hissedersiniz. Aslında, kişilerarası ilişkileriniz, başkalarına ulaşmak ve yeni bir şey yaratmak için kendi teninizin ötesine geçmenize izin verir. Dostluk, aşk, arkadaşlık gibi medeniyetin en temel birimlerini oluşturan, anlam yüklü sosyal ve duygusal bağlar kuran aydınlık halkalardır.

Belirli insanlarla “kimya” tutturduğumuz gibi, belirli kişiliklerin neredeyse içgüdüsel olarak da reddedildiğini hissedebiliriz.

Some figure
Kişilerarası kimya, tüm arkadaşlıkların, iş arkadaşlarının ve tabii ki ilişkilerin temelini düzenleyen sosyal ‘molekül’dür.

Kişilerarası kimya

Şüphesiz, hayatınızın belirli zamanlarında, belirli insanlarla kişilerarası bir ‘kıvılcım’ yaşadınız. Bu istisnai uyum türü sadece partnerler arasında ortaya çıkmaz, aynı zamanda arkadaşlıklarda ve iş ilişkilerinde de ortaya çıkar. Günün sonunda, kim birlikte hedeflere başarılı bir şekilde ulaştığı belirli meslektaşları ve kendileri arasında bir tür kimya hissetmemiştir ki?

California Üniversitesi’nden (ABD) Reis, Regan ve Lyubomirsky tarafından yürütülen bir araştırma, kişilerarası kimyanın, birisiyle ilişki kurarken ve bu etkileşimden daha büyük bir şeyin ortaya çıktığını fark ettiğimizde hissettiğimiz duygu olarak tanımlandığını iddia etti. Aslında birlikte, parçalarının toplamından daha fazlasıyız. Her şey uyuyor gibi görünüyor ve gerçekliğimiz belirli insanların eşliğinde daha mantıklı.

Ne de olsa, sizi anlayan arkadaşlara sahip olmak ve birlikte çalışmanın kolay ve motive edici olduğu iş arkadaşlarına sahip olmak kadar uyum yaratan çok az durum vardır. Son olarak, her şeyi başlatan o kimyasal kıvılcım olmasaydı aşk nasıl olurdu?

Johann Wolfgang von Goethe’nin Seçmeli Yakınlıklar (1809) adlı romanı, aşkın kimyasal kökeninin tartışıldığı ilk bilimsel incelemeydi.

Kişilerarası kimyanın bileşenleri

Kişilerarası kimya duyguları her zaman hemen gerçekleşmez. Ancak, genellikle derin bir konuşma ve birlikte birkaç saat yeterlidir. Bazı durumlarda zamanla gelişmesi de yaygındır. Aslında, gizemli ve anlaşılmaları karmaşıktır ve hepimiz onları kendi bireysel yolumuzda deneyimliyoruz.

Bununla birlikte, genellikle belirli bir bileşen seti mevcuttur. Bu tür simyaya güç, oksijen ve manyetizma veren ve düzenleyen türlerdir:

  • Duygusal bağlantı. Belirli bir kişiyle tanıştığınızda veya birlikte olduğunuzda, her zaman aynı hisler ortaya çıkar. Suç ortaklığı, sevgi, saygı, kahkaha, esenlik, motivasyon, iyimserlik… Beyninizde iz bırakan bir pozitiflik perdesidir.
  • Bilişsel bağlantı. Kişilerarası kimya, yalnızca bilişsel değerlik duygularıyla çalışmaz. Sizin de benzer algı ve fikirlere ve aynı değerlere sahip olmanızı gerektirir. Gerçekten de, fikirlerin, inançların ve yaşam felsefelerinin örtüşmesi bu önemli kıvılcımı aydınlatır.
  • Davranışsal bağlantı. Birlikte vakit geçirmekten, aynı hedefler için çalışmaktan, aynı zorluklara benzer şekilde tepki vermekten keyif almak… Bunların hepsi bu tür bir sosyo-duygusal bağın kurulmasına yardımcı olur.

Bağlanmak, insan ilişkilerinin en büyüleyici gizemi

Hollywood’da, kast yönetmenleri oyuncuları yalnızca bireysel olarak düşünmeleri gerekmediğini, aynı zamanda kişisel kimyayı da hesaba katmaları gerektiğini biliyorlar. İzleyen halk da ekranda bu tür bir bağlantıyı algılar ve arar. Başka bir deyişle, kahramanlar arasındaki ilişkisel uyum ve manyetizma. Bu olduğunda, senaryoyu ve anlatılan hikayeyi çok daha güvenilir kılıyor.

Günlük yaşamınızda da birisiyle bu bağı bulmayı çok arzuluyorsunuz çünkü bağlantı kurmak ve bu ilişkisel kıvılcımı elde etmek kendinizi yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Örneğin, gerçekten takdir ettiğiniz bir arkadaşınızı düşünün. Onlarla birlikteyken, kendinizi onlara yansıtırsınız. Kendinizi daha net görürsünüz.

Bu, her şeyin aktığı kadar samimi bir birleşme türüdür. Aynı varlık olduğunuz ama iki kalbi olan duygusal bir sığınak yaratmak gibi. Birbirinize asla yüzde yüz uymayacağınız ve aranızda her zaman küçük farklılıklar olacağı doğru olsa da, yüzde 95 uyum kesinlikle size bolca mutluluk verecektir.

Son elli yılda, nörokimya ve immünolojideki gelişmeler, kişilerarası kimyanın gerçekten var olduğunu göstermemizi sağladı. Serotonin, endorfin ve oksitosin gibi elementler bu tür bir çekim veya yakınlık oluşturur.

Some figure
Beynimiz, sevgi ve dostlukla gelen kişilerarası kimyayı deneyimlemek için tasarlanmıştır.

İnsan yaşamının kimyası

1919’da doktor George W. Carey , İnsan Yaşamının Kimyası‘nı yazdı. Bu ilginç çalışmada insan vücudunun bir tür pil gibi olduğunu kavramsallaştırdı. Sadece uygun uyarıyı aldığımızda bedenlerimizin titrediğini ve çalışmaya başladığını iddia etti. O andan itibaren büyük harflerle hareket, enerji ve yaşam belirir.

Enerji ya da uyarım ile kuşkusuz dostluk ya da aşk gibi boyutlara atıfta bulunuyordu. Bize yeterli dozda serotonin, dopamin, oksitosin ve endorfin enjekte eden kavramlardır. Bunlar mutluluk ve bağlantı kimyasallarıdır. İlişkiler bizi ayağa kaldıran ve her şeye anlam ve önem veren şeydir.

Bu nedenle, günlük yaşamınızda, kimlerle kimyasal reaksiyona girdiğiniz ve Jung’un önerdiği gibi sizi kimlerin dönüştürdüğünü bulmanız, kim olduğunuza gerçek bir anlam verir. Aslında tüm dünya, en inanılmaz kıvılcımları, bağlantıları ve tepkileri deneyimleyebileceğiniz bir laboratuvardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Campbell, K., Nelson, J., Parker, M. L., & Johnston, S. (2018). Interpersonal chemistry in friendships and romantic relationships. Interpersona: An International Journal on Personal Relationships, 12(1), 34–50. https://doi.org/10.5964/ijpr.v12i1.289
  • Reis HT, Regan A, Lyubomirsky S. Interpersonal Chemistry: What Is It, How Does It Emerge, and How Does It Operate? Perspectives on Psychological Science. 2022;17(2):530-558. doi:10.1177/1745691621994241

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.