Logo image
Logo image

Kırık Kalp Sendromu: Kadınlarda Yaygın Bir Durum

3 dakika
Kırık Kalp Sendromu: Kadınlarda Yaygın Bir Durum
Son Güncelleme: 24 Aralık, 2017

Sevdiğiniz birini kaybetmek ya da şiddetli bir hayal kırıklığı, kelimenin tam anlamıyla kalbinizi kırabilir. Buna Takotsubo kardiyomiyopati ya da kırık kalp sendromu adı verilmektedir. Kalbi deforme eden bir hastalıktır. Bu acı verici fakat şiirsel bir isme sahip sendrom, özellikle kadınlar arasında yaygındır.

Günümüzde kırık kalp sendromu çok iyi bilinmiyor. Teşhis edilen vakaların %95’inin neden kadınlardan oluştuğunu da bilmiyoruz. Fakat bu durum yaşanıyor ve gözlerimizi böyle çık bir gerçeğe kapatamayız. Bazen duygular tıpkı bir pervasız bir kırbaç gibi çarpar kalbinize ve ölecekmişsiniz gibi hissedersiniz kendinizi bir anda.

Kalp krizi teşhisi konmuş kadınların %1 ila 2’sinin aslında kırık kalp sendromundan muzdarip olduğu tahmin edilmektedir. Bu, teşhis testlerinde açıkça görülebilen bir hastalıktır çünkü kalp geçici olarak sol tarafta deforme olmuştur. Bu, stresin vücut için zehirli hale geldiğini ve organı hünerli bir zanaatkar gibi şekillendirdiğini gösteren açık bir işarettir. 

Bu durumu tetikleyen şeyleri bilmek ve kırık kalp sendromu hakkında biraz daha bilgi edinmek çok önemlidir.

Some figure

Kırık kalp sendromu: metafor, gerçekliğe dönüştüğünde

Kırık bir kalbin sesi duyulabilseydi, muhtemelen günlük yaşamımızın üzücü film müziği olurdu. Ancak çoğu insan hayatının bir noktasında bu duyguyu yaşasa da kırık kalp sendromuna yol açan şey çok daha ince, derin ve karmaşıktır.

Kalp problemlerinden söz ederken bunları neredeyse otomatik bir şekilde erkeklerle bağdaştırıyoruz. Durum böyleyse, bunun çok basit bir sebebi var: hormonlar, kadınların kalbini koruyor -bir dereceye kadar- ve yaşamları boyunca daha dayanıklı olmalarını sağıyor ama bu savunmasız olmadıkları anlamına da gelmiyor. Ne var ki menopoz sonrasında bu küçük savunma bariyeri güçsüzleşmeye ve kalp, stres ile anksiyeteye karşı daha savunmasız hale gelmeye başlıyor.

Stres ve anksiyete gibi düşmanlar sessizce ruhunuzu ve bedeninizi ele geçirerek duygusal dokunuzu zayıflatır ta ki günün birinde tamamen parçalanmak için tek ihtiyacınızın bir hayal kırıklığı ya da küçük bir kötü haber olana dek. Birden büyük dozda katekolamin salgılanır. Bunlar adrenaline benzeyen maddelerdir. Kalp, kardiyak kasında ufak bir hasar ya da deformite üretene dek hızla atar.

Some figure

Kalp kırık değildir ama neredeyse o durumdadır. Metafor gerçekliğe dönüşür ve ölecekmişsiniz gibi gelir size. Belirtiler kalp krizine benzer ama hastalar 3 ya da 4 gün sonra taburcu edilir. Kalp sıkışır ve sessizce bağırır ama sonunda iyileşir. Ne var ki kırık kalp sendromunu tekrar yaşamayacağınızı kimse garanti edemez…

Kalbinize dikkat etmek, duygularınıza dikkat etmektir

Yazının başında dediğimiz gibi kırık kalp sendromu, bilimsel olarak çok iyi kanıtlanamamıştır. İlk olarak 90’lı yıllarda Japonya’da tasvir edilmiştir. İsmi, sol odacıktaki şişmeye gönderme yapar. Bu şişlik Japonların ahtapot avlamak için kullandığı “tako-tsubo” adlı kapana benzer. Ayrıca bahar ve yaz aylarında, çoktan menopoz dönemine girmiş kadınlarda yaşandığı bilinmektedir.

Some figure

Kırık kalp sendromunun belirtileri

  • Kırık kalp sendromu, ilk belirtileri göstermez. Tıpkı bir kalp krizine benzer, aynı yoğunluk ve acı yaşanır.
  • Daima yoğun stresli bir bağlamda, mesela kötü haber alındığında ya da bunalımlı bir durumda yaşanır.
  • Belirtiler arasında kalp atışında düzensizlik, kalp yetmezliği, baş dönmesi ile göğüste aşırı ve yıkıcı baskı vardır.

Kalbinize iyi bakmak için duygularınızı doğru yönetin

Genel olarak, kadın zihni ufak bir kusura sahiptir: başkalarının duygularını kendilerininkinin önüne geçirmek. Korunma ve ilgi görme istekleriyle, tüm enerjilerini ailelerine, çocuklarına, anne babalarına odaklarlar… Yavaş yavaş meşguliyetleri ve nazik duyguları er ya da geç patlayacak olan bir kara deliğe dönüşür.

Bunu önlemek için şu noktaları göz önünde tutun:

  • Bugün aklınızı meşgul eden şeyleri yarına bırakmayın. Duygular her gün süzülmektedir. Sizi bunaltan bir şeyi salmak gibi özgürleştirici birkaç egzersiz, mesela içinizi kemiren bir şeyi ifade etek faydalı olacaktır.
  • Çevrenizdeki her sorunu çözemezsiniz ve buna çalışmamalısınız da.
  • Kırık kalp sendromu çoğu zaman sert bir duygusal darbenin ardından ortaya çıkar. Elbette ki hiç kimse bir kayıpla, ayrılıkla ya da güç bir hayal kırıklığıyla yüzleşmeye hazır değildir.
  • Ancak içinizde sağlam bir temel kurarak darbenin sizi yıkmasına engel olabilirsiniz. Orjinal şekline geri dönebilen esnek malzemelerle darbeyi almak dâhildir bu yönteme.

Kendinize zaman tanıyın, yavaşça egzersiz yapın, yoga yapın ve hayatınızdaki en önemli insan olarak kendinize öncelik verin. Kalbinizi zor zamanlardaki en iyi silahınız hâline getirin. Yapacağınız tek şeyin güçlerinizi toplamak ve mutluluk ve iç huzurunuzu kontrol etmek olduğu dönemlerde ondan faydalanın.

Ana resim için: Paula Bonet

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.