Logo image
Logo image

Kendinize Gülmeyi Öğrenmenin 5 Yolu

3 dakika
Kendinize Gülmeyi Öğrenmenin 5 Yolu
Son Güncelleme: 17 Mart, 2018

Kendine gülmeyi öğrenmek iç huzura giden en kolay yoldur. Bu ayrıca daha dirençli ve nazik olmamıza da yardımcı olan bir özelliktir. Ancak göründüğü kadar da kolay olmayan bu özellik iki günde kazanılacak türden değil. Yalnızca şanslı olan çok azımız gerçekten bunu başarabiliyor.

Kendinize gülmeyi öğrenmek için iyi bir öz farkındalığa sahip olmanız gerekir. Eğer bu kabiliyetleri geliştirebileceğimiz bir çevrede yetişme şansına sahip olmuşsak ne güzel! Eğer o kadar şanslı değilsek bu yetenekleri geliştirmek için her gün çaba sarf etmemiz gerekiyor.

Herkesin herkesi acımasızca eleştirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Çoğunlukla da bunun zararını düşünmeden böyle davranıyoruz. Böylesi bir çevre kolektif güvensizliğin ürünü oluyor.

Yine de pek çok insan eleştirilerden korkuyor. Bu nedenle kendine gülmeyi öğrenmek başkalarının görüşlerinden bağımsız yaşamayı öğrenmenin bir yolu. Peki bunun nasıl yapacağız? İşte sizin için bazı ipuçları.

“Mutlu olanlar kendine gülmeyi bilen insanlardır, çünkü onlar daima eğlenir.”

– Saint Thomas More

1. Olduğumuz kişi ile olmak istediğimiz kişi arasındaki dengeyi bulmak

Bir yanda olduğumuz kişi diğer yanda ise olmak istediğimiz kişi var. Şimdilik çok net görünüyor ancak bazen her zaman göründüğü kadar kolay olduğu da söylenemez. Özellikle ne olmamız gerektiği konusunda etrafımız katı kurallarla sarılmışsa.

Bu da gerçek ve bizi şekillendiren beklentileri birbirinden ayırmayı zorlaştırabilir. Bu ayrımı yapamadığınızda ise her zaman borçlu kalırsınız.

Some figure

Bu “olmak istenen” ile “olmak gereken” kişiler gerçekte sahip olduğumuz kimliğe verdiğimiz değerin önüne çıkabilir. Örneğin kısa olduğunu söylüyorsunuz. Çevrenizdekilerden kısa insanlar hakkında o kadar fazla negatif eleştiri ve şaka duyuyorsunuz ki boyunuzu küçümsemeye başlıyorsunuz.

Uzun boylu insanlar tarafından hor görülmüş hissediyor ve bu durumdan kurtulmak için inanılmaz yüksek topuklular giymek zorunda kalıyorsunuz. Ama bunu yaparken kısa boylu olmanın avantaj sağlayacağı durumları da kaçırmış oluyorsunuz. Parmak uçlarınızdayken bile bir yere yetişemediğiniz zaman kendinize bir türlü gülemiyorsunuz…

2. Bencil zekayı geliştirin

Kendinize gülmeyi öğrenmek için sağlıksız olan narsistik tavırlardan kurtulup sağlıklı bir şekilde kendi çıkarlarını düşünen birine dönüşmelisiniz. Narsistik olmak fazla gururlu olmaktır. Öte yandan sağlıklı bir bencillik ise başkalarından önce kendiniz için iyi ve yararlı olanı aramaktır.

Kendinizi fazla gururlu buluyorsanız doğal olarak kendinize gülmekte zorlanacaksınız. Böyle gururlu bir yapımız varsa en iyi olmak, en güzel olmak ve en zeki olmak isteriz. Ancak mükemmel olmak imkansız olduğundan ancak hayal kırıklığına uğrarız.

Aksine olayları kendi çıkarımıza göre düşünür ve incelersek tamamlanmamış olduğumuzu kabul edebiliriz. Böylece her şeyden önce kendimize karşı dürüst olmanın önemini görebiliriz.

Başkalarının bizi nasıl gördüğünü düşünmeden önce kendimize ve kendi hatalarımıza gülüp geçmek işlerimizi kolaylaştırır. Tekrar hatırlatalım: sağlıklı bir bencillikten öz ediyoruz.

3. Kendinizi nazikçe yargılayın böylece kendinize gülebilirsiniz

Bazen kendimize en acımasız eleştirileri yine kendimiz yaparız. Kendi kendimizi sert bir şekilde eleştiririz. Hatalarımızı kabul etmez ve kendimizi bunu için cezalandırırız. Genellikle yapabileceklerimizden çok daha fazlası için beklentiye gireriz.

Some figure

Eğer kendinize gülmeyi öğrenmek istiyorsanız öncelikle kendinizi kibarca eleştirmeyi öğrenin. Bunun anlamı, hata yapabileceğimizi kabul etmek ve kimsenin mükemmel olmadığını, herkesin eksikleri olabileceğini kabullenmektir.

Yanlış düşünmek, söylemek ya da yapmak büyük bir günah değil sonuçta. Bu sadece bizi daha çok insan yapan bir etken. Hata yapmak bize kendimizi geliştirmek ve büyüme imkanı verir.

4. Kendi suç ortağınız olmayı öğrenin

Kendimize güvenmezsek kimseye güvenemeyiz. Katı ve acımasız bir iç sese sahip olmaktansa kendimize destek vermeyi bilmemiz gerek. Kendimizi hatalarımız yüzünden suçlamak yerine affetmeyi öğrenmeliyiz. Kendimizi motive etmeye çalışmak ve bundan memnun olmak kendi kendimiz cezalandırmaktan ve engel olmaktan çok daha iyidir.

Kendimizi nasıl destekleyeceğimizi bilirsek tembelleşmeyiz. Kendimize karşı acımasız ve cezalandırıcı yaklaşmak sadece bizi strese sokmaya yarar. Aksine daha esnek ve toleranslı olmak dengeli olmamıza ve kendimizle daha iyi bağ kurmamıza yardımcı olur.

5. Daha çok gülün

Her gün gülmek için kendinize bir neden bulun. Gülmek duygusal sağlık açısından faydalı olduğu gibi daha az asabi davranışlar göstermemizi de sağlar. Böylece hayatı daha az ciddiye alıp kendimizi akışa bırakabiliriz. Sonunda bunların hepsi kendimizi daha iyi hissetmemize yardım edecektir.

Some figure

Kendinize gülmeyi öğrenmek ruh sağlığınız açısından çok önemlidir. Bununla da kalmaz, sosyal hayatınızı düzenler. Huysuzluğun ve gururun yolumuza çıktığını görünce ileriye doğru koca bir adım atmalıyız. Öte yandan aşağılık duygusu eleştirilere ve başkalarının görüşlerine karşı daha hassas olmamıza neden olur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.