Logo image
Logo image

Kendi Kahramanınız Olabilirsiniz

3 dakika
Kendi Kahramanınız Olabilirsiniz
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bazı zamanlarda küçük bir yardım çok faydalı olsa da, birinin gelip sizi kurtarmasını beklemek bir hatadır, çünkü bunun nasıl yapılacağını kimse sizden daha iyi bilemez. Kendiniz için en iyi kurtarıcı sizsiniz ve kendi kahramanız da olabilirsiniz.

Herhangi bir kostüm giymeniz veya süper güçleri olan düşmanlara karşı savaşmanız gerekmiyor. Yalnızca dikkat etmeniz ve gereken zamanlarda kendinize iyi bakmanız yeterli. Öbür türlü huzursuzluk ve rahatsızlık gelip hayatınızda temelli bir yer edinebilir.

Kendi kahramanınız olmak, kendinize duyduğunuz saygıyı geliştirmenize yardımcı olur, sizi hayallerinize gidecek yola götürür ve geri kalan herkese istediğiniz her şeyi yapabileceğinizi gösterir. Mutluluğunuz, size ve göstereceğiniz kahramanlıklara bağlıdır.

Karar vermenin önemi

Kahramanlar cesaretleriyle, harekete geçme ve bazı durumlarda mutluluk ve huzuru sağlama kabiliyetleriyle bilinirler. Kahramanlar bunu nasıl yapıyor? Bunu, kararlar vererek, nereye gideceklerine ve ne yapacaklarını seçerek yapıyorlar. Bu yüzden, kendi kahramanınız olmak istiyorsanız, kararlarınız çok önemli olacak.

Some figure

Sorun şu ki, aslında zaten farkında olmadan sürekli kararlar veriyorsunuz. Giydiğiniz kıyafetlere, akşam yemeğinde ne yiyeceğinize veya gününüzü nasıl geçireceğinize karar veriyorsunuz. Günlük rutininiz verdiğiniz kararlarla dolu. En iyi kararlar tutumumuzla alakalıdır. Günle nasıl baş ediyorsunuz veya başınıza gelen şeyleri nasıl idare ediyorsunuz?

Çoğunlukla, kendi hayatımız üzerinde aslında sahip olduğumuzdan daha az güce sahip olduğumuzu düşünme eğilimimiz vardır. Bu nedenle, farklı durumlara karşı nasıl bir tutum takınacağınız çok önemli. Bir kahraman gücünün farkındadır ve onu sürekli geliştirir. İşe koyulalım mı?

İleri gitmenizi engelleyen ve esas rolü sizi konfor alanınıza hapseden iç seslere vermek yerine kendinizi bu “şeytani metadan” kurtarmayı seçin.

Kahraman ve kötü karakterler

Bir kahraman, cesaretinin yanında, dünyayı kurtarma hedefinde ilerlerken düşmanlarıyla mücadele etmesiyle bilinir. Kendi kahramanınız olmak istiyorsanız, kendi düşmanlarınıza karşı nasıl savaşmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Düşmanlarınız kim? Düşmanlarınız, size huzursuzluk ve rahatsızlık veren, sizi küçümseyen herkes ve her şey. Bu, korkuları, güvensizlikleri ve çatışmaları içeriyor. Ancak en önemlisi, kendinizi içeriyor. Kendinize kötü davrandığınız her anda ya da sahip olduğunuz potansiyeli göz ardı ettiğiniz zamanların hepsinde düşmanınız kendinizsiniz.

Peki, kendimle savaşmalı mıyım? Hayır. Filmlerdeki, dizilerdeki ve kitaplardaki kahramanların aksine, kendinizle savaşmamalı, size zarar veren her şeyi iyilik üretecek şeylere dönüştürmelisiniz. Ya da, en azından her zaman bir şeyler öğrenebileceğiniz şeylere dönüştürmelisiniz. Sizin mücadeleniz bir savaş değil, içinde bulunduğunuz durumları değiştirmek ve kendinizle ilgilenmeye başlamak için bir kavrayış ve farkındalık arayışı. İşin sırrı bu.

Some figure

Nasıl kendi kahramanım olabilirim?

Farkındalık kazanmak ve bunu faydalı bir müttefike dönüştürmek için yaptığınız seçimlerin farkında olmanın ve anlayışlı bir tutum geliştirmenin kendi kahramanınız olma yolunda çok önemli bir görev olduğunu gördük. Peki başka ne yapabilirsiniz?

Hayatınızı neyin ve kimin kontrol ettiğini analiz etmeye başlamak önemlidir. Bu patronunuz, aileniz, işiniz ya da sosyal kurallar olabilir. Ne zaman bunlara sizin hakkınızda istediklerini yapabilme “yetkisi” verdiniz?

Bu elbette etrafınızdaki herkes artık düşmanınız demek değil. Onun yerine, bazı zamanlarda, en iyi niyetlere sahip olsalar da, bu insanların büyüme yolunuzda birer engel haline gelebileceği anlamına geliyor. Bu nedenle, sizi olumsuz etkilemesini önlemek için etrafınızda olanlara dikkat etmeniz önemli.

Some figure

Kendi kahramanınız olmanın anahtarı dışarıda değil, içeride, her birimizin içinde mevcut. Bu, kendinizi kendinize görünür kılabilme ve kendinize daha iyi destek olabilmek için hak ettiğiniz önemi verebilme yetisi ile ilgili. Çünkü, iyi ya da kötü, size hayat boyu eşlik edecek tek bir kişi var ve bu kişi kendinizsiniz. Neden zamanınızı kendinizi sürekli eleştirerek ve en büyük düşmanınız olarak harcayasınız ki?

Kendinize iyi bakın, kendinizi sevin ve kendinizi anlayın. Gerçek kahramanlar, sürekli canavarlara karşı savaşanlar ya da bulutların üzerinde uçabilenler değil. Kahramanlar, hayatlarını tatmin edici hale getiren ve yakınlarına mutluluk sunabilmek için kendisini her gün kurtarabilen insanlardır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.