Logo image
Logo image

Kalbin A, B ve C Vitaminlerine İhtiyacı Vardır

3 dakika
Kalbin A, B ve C Vitaminlerine İhtiyacı Vardır
Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Kalbin besin maddelerine ihtiyacı vardır ve her ne kadar kulağa biraz klişe gibi gelse de, benim kalbimin, her şeyden daha çok vitaminlere ihtiyaç duyduğunu biliyorum. Bunlar sadece herhangi bir vitamin değil, özellikle A, B ve C vitaminlerinden bahsediyorum. Başka bir deyişle, hayatta kalmak için aşk, bağlılık ve candan kucaklaşma vitaminlerine ihtiyacım var.

İnsani bir bakış açısından duruma bakarsak, dünyada bu vitaminlere ihtiyacı olmayan biri olmadığını düşünüyorum. İçimizi kıpır kıpır eden duygular, başkaları ile olan bağımız ile ilgili olup, sevgi sarmalı ile beraber geldikleri zaman bizi çok mutlu ederler. Yani bu duygular ve vitaminler nefes almak kadar hayatidir.

Bu yukarıda saydığımız üç vitamin türü de, sevginin içinde kendine yer bulacaktır. Aslında, bu vitaminlerin olmadığı bir hayattan bahsediyorsak, muhtemelen sevgiden değil, ama belki de ona çok benzeyen ama sizi sevgi gibi kendine has, özgün ve karşılıklı duygular ile doldurmayacak bir şeyden bahsediyorsunuzdur.

A vitamini: tamamen samimi bir Aşk

Öyleyse, ihtiyacımız olan en önemli vitaminlerden biri bir tutam aşktır. Aşk ve hassasiyet yaşamı farklı şekillerde algılama yeteneği verir bizlere: sevecen bir dokunuş, bir gülümseme, birkaç güzel söz …

Başkalarının bize karşı duymuş olduğu aşk bizi mutlu eder ve bizim için vazgeçilmez bir duyguya dönüşerek içimizi bir sevgi sarmalı ile doldurur. Bu sevgi durumu, kendimizi ve sevdiklerimizi tanıma hali, bu kalabalıklar içerisinde kendimizi özel hissetmemizi ve zorluklara karşı ayakta kalmamız için gerekli gücü de sağlar.

“Gerçek aşk, kusurlarımızı affeden değil, bu kusurların ne olduğunu bilmeyendir.”

– Jacinto Benavente

Sahip olduğumuz karakter, içimizdeki dünyayı keşfettiğimiz, takdir edildiğimiz ve kendimize güven duyduğumuz için aşk ile yenilenir. Bu vitamin, başkalarına ya da kendimize göstermemizin bir önemi olmaksızın, kendimize duyduğumuz saygı için bir merhemdir. Buradaki asıl mesele ise, çevremizdeki havanın ne durumda olduğudur.

B vitamini: kalpten gelen Bağlılık isteği

Tıpkı A vitamini gibi, B vitamini de vücudumuz için gereklidir: bu vitamin iyi insanlar ile birlikte olmanın bize sağladığı yararların bir özetidir. Vücut iyi kalpli insanlar tarafından çevrelendiği zaman, daha sağlam bir şekilde atması için bize cesaret kaynağı da sağlanmış olur.

“Sürekli iyilik hali bir çok şey kazandırabilir. Güneşin buzu erittiği gibi, nezaket de yanlış anlamayı, güvensizliği ve düşmanlığı yok eder.”

– Albert Schweitzer

Nazik bir insanlar, bizim için hoş ve merhametli bir etkiye sahiptir; karşılığında hiçbir şey istemeden, bize yardım etmeye isteklidir. Bu güzel insanlar, samimi ve cömert bir kimyaya sahiptir. Empati kurarak, iyi biri insan olmayı başarabilen insanlara hemen kanım ısınır.

Bu insanlar, beni daha iyi bir insan yapıyor. Onların sayesinde, başkalarını sevip, hal ve hareketlerini takdir ettiğimi anlayabiliyorum. Her zaman için onları örnek alacağım bir kaynak olarak gördüm ve onlar her geçen gün büyümeme yardımcı oluyorlar.

C Vitamini: Candan kucaklaşmalar

Eninde sonunda, A ile B vitaminlari, her bünyenin ihtiyacı olan o malum vitamin olmadan bir işe yaramaz: candan kucaklaşmalar vitamini. Evet, en yıkık dökük ruhları bile onaran ve bizi tekrar kendimize getiren ve bir daha hiç yıkılmayacakmış gibi hissettiren bu vitaminden bahsediyoruz. Siz zaten bu vitamini gayet iyi biliyorsunuz; kendinizi daha az yalnız hissettiğiniz, yanınızda size dokunan ve sarıp sarmalayan biri olduğu için daha güvende ve rahat hissettiğiniz bu vitaminden kopamazsınız.

“Erkek hafifçe gülümsedi. Kadın da gülücük ile karşılık verdi. Ulu orta yerde birbirleri ile sarmaş dolaş olmadılar ama bir saniye içerisinde, sessizlik bir biçimde birbirlerine binlerce şey söylediler.”

– Ildefonso Falcones

Bu türden bir yakınlaşmayı, sarılıp, öpüşüp koklaşmayı, en içten gelen ve bazen de en utangaç halimiz ile yaptığımız için çok istiyorum. İlk bakışta istediği kadar yüzeysel bir seviyede görünsün, eminim ki ne ben ne de sizler, önceden planlanmış ya da hesaplanmış bir yakınlaşma yaşamak isteriz.

Some figure

Buradaki güzel kısım, bu vitaminleri elde ettiğimiz zaman içimizde uyanan duygulardır. Örneğin, bu vitaminler ruhumuzu canlandırır, vücuttaki serotonin seviyesini yükseltir, kaslarımızı rahatlatır, kan basıncımızı düşürür, sinirlerimizi boşaltır ve daha nicelerine gebedir.

Bütün bu nedenlerden dolayı kalbinizin tüketmekte olduğu besinlere dikkat etmeyi unutmayın. Aşkta başarılı olabilmek için başka şeylere ihtiyacımız olduğu doğrudur, ancak eğer ruh ölürse, geriye kalanlar beş para etmez. Bunun olmasını engellemek için kendimize doğru vitaminler vermeye çalışacağız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.