Kalbimde: Çocukların Duyguları Üzerine bir Hikaye

Kalbimde: Çocukların Duyguları Üzerine bir Hikaye

Son Güncelleme: 10 Haziran, 2018

Kalbimde”, çocuklarımızın duygularına ve hislerine tercüman olan Jo Witek’in  kitabının adıdır. Güzel çizimleri ve sözlerinin sadeliği ile, çocukların, kendi duygularını birçok yönden ve birçok renkle tanıması için harika bir araç haline getiriyor.

Sevinç, üzüntü, sakinlik, öfke ve korku. Bu güzel hikayede, 3 yaş ve üstü çocukların tanıdığı ve ifade edebileceği tüm duygular bir araya getirilmiştir.

Aşağıdaki videoda “Kalbim bir ev gibidir” gibi cümleleri duyuyoruz. İçinde çok şey oluyor ve hepsi birbirine karışıyor! Yağmurlu günler ve gürültülü kahkahalar, büyük öfkeli insanlar ve eğlence ve oyunlar var. Bugün kalbimin kapısını açıp, sizi içeri davet edeceğim ”.

Göreceğiniz gibi, çocuklarımıza duygularını ve hislerini nasıl ileteceklerini öğretmek için harika bir araç bu. İşte sizler ve tabi ki de çocuklarınız için video formatındaki hikaye…

Çocuklar duygularını ifade etmelidir

Çocukların oyun oynaması, duygularını belli ve ifade etmesi için, ilk ve en önemli görev, onların insani becerilerini geliştirmeleridir. Kendi duygularımızı yönetmede yetenekli olamamamız nedeniyle, bunun çok zor bir görev olduğunu düşünebiliriz. Gerçek şu ki, çocuklarla beraber hareket edersek, kendi duygu yönetimimizi de geliştirme fırsatımız var.

İlk adım, çocuklarımızın duygularının farkında olmaktır. Bunu yapmak için, içinde birkaç çocuk olan resimler kullanabiliriz. Daha sonra çocuklara, resimlerdeki çocukların nasıl hissettiklerini sorarız. Ayrıca, belirli bir duyguyu yaşayan bir kişiyi temsil eden yüzler de çizmelerini isteyebiliriz. Bu farklı duygularla ilgili hikayeler anlatmak da faydalıdır.

Çocuklar, hem kendilerinin hem de başkalarının duygularını nasıl ve ne zaman ifade ettiklerini fark ettikten sonra, duygularını doğru bir şekilde ifade etmenin farklı yollarını ayırt etmelerinde, kendilerine yardımcı olabiliriz. Ayrıca, zaten var olanların ötesinde ek olumsuz duyguların nasıl önleneceğini de öğretebiliriz. Çocuklara, duyguları ile ilgili bir günlüğü nasıl tutabileceklerini, öfkelendikleri zaman kendilerini bir balon gibi düşünmelerini, nefes alarak rahatlamayı, olumlu düşünmeyi ve olumsuz düşünceleri nasıl durduracağını öğretebiliriz.

iki çocuk güneşli bir günde

Vazgeçilmez beceriler

Çocukların duygularıyla bağlantılı diğer vazgeçilmez beceriler, çocukların diğer insanlarla ilişki kurmalarına ve benlik saygısını güçlendirmelerine izin veren özelliklerdir. Çocuklar, bir şeyi istemedikleri zaman hayır deme haklarının olduğunu, dedikodu yapmanın iyi bir davranış biçimi olmadığını ve kendilerini diğer insanların yerine koymaya çalışmayı öğrenmelidirler.

Çocukların duygularını düşünürken, kendi kişisel becerilerini de hesaba katmalıyız. Bunlar çocukların kendi hayatlarını kendi başlarına idare etmelerini sağlayacaktır. Bir çocuğun iyi olduğu alanları nasıl kullanacağını ve geliştirmesine ihtiyaç olan alanları bilmesi gerekir. Ayrıca, kendilerini şımartmayı, sevmeyi ve kendilerine nasıl bakacaklarını da bilmek zorundalar.

Bu yüzden günlükler, hatıra kutuları ve övgü oyunları çok yararlıdır ve birçok kişi bunun hayati önemde olduğunu söyler. Bu etkinlikler, çocukların kendilerine saygı duymayı öğrenmelerine ve arkadaşlığın neden her iki tarafın da göz etmesi gereken bir çiçek gibi olduğunu anlamalarına yardımcı olur.

Bu, çocuklarımızın kendini anlama becerilerini geliştirmelerine ve yapmaları gereken görevlere karşı atılgan bir tutum sergilemelerine temel hazırlayacaktır. Kendi zekaları ile keyifli anılarla dolu yaşamlarını ve hayatlarını, harika insanlarla dolu yaşamalılar. Bu şekilde hayattan elbet zevk alacaklardır. Ve bütün bunlar, çocukların “Kalbinde” tam olarak ne olduğunu anlamakla başlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.