Joaquín Sabina'dan İlham Veren 6 Söz

Joaquín Sabina'dan İlham Veren 6 Söz

Son Güncelleme: 22 Mart, 2017

Joaquín Sabina, tüm dünyada tanınan, ünlü bir İspanyol şarkıcı ve şarkı sözü yazarıdır. Müziği, sizi farklı ve ilginç gerçekliklere götürür. Yaşam, müzik ve şiire karşı mutlak bir tutkusu olan özgür bir ruhtur Sabrina.

Aşağıda Joaquín Sabina’dan sizler için derlediğimiz sözler, kesinlikle birer ilham kaynağı olacaktır. Sabina, yaşamdan, sevgiden, umutlardan ve günlük hayattan muhteşem bir şekilde bahsediyor. Eğer Sabina’nın müziğine aşina değilseniz, ilk fırsatınızda dinleme şansını kaçırmayın.

1. İçine hapsolduğumuz bu büyüden burnumuz bile kanamadan çıkmaya çalışmak ne kadar da zor

Hayat, duygular ve deneyimler fırtınasıdır. Joaquín Sabina, bize her zaman için zorluklarla karşı karşıya kalacağımızı hatırlatıyor. Ne zaman bir karar verseniz kendinizi incitme riskini göze alırsınız, ama yolun sonuna geldiğinizde, bu riskin almaya değer olduğunu görürsünüz.

Her ne kadar hayatın sunduğu her şey büyülü bir yapı içerisinde olsa da, yaşamınızın bir noktasında bu büyünün içerisinden yara almadan kurtulamazsınız. Yine de, elde edeceğiniz deneyim ve öğrenmek zorunda kalacağınız fırsat için tüm bunlara buna değer.

2. Hiçbir zaman var olmamış bir şeyin özleminden daha kötü bir hasret olmamıştır

Fırsatların elimizden kayıp gitmesine izin vermek birçok kez başımıza gelmiş bir durumdur. Korku, şüphe, belirsizlik ve bunun gibi milyonlarca başka sebepten ötürü kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz. Ancak Joaquín Sabina’nın bu sözü, bize başarısızlıktan da daha kötü bir şey olduğunu hatırlatıyor: denememek. Şansınızı kullanın ve ilerlemeye çabalayın, kendinize daha büyük hedefler koyun ve hayatın sizi nereye götürebileceğini keşfedin.

Büyük ihtimalle, zaman içerisinde daha sonradan pişman olacağınız şeyler yapacaksınız. Ancak yapmadığınız şeylerden pişman olmaktansa, yaptığınız şeyler için pişman olmak daha iyidir.

3. Son saniyeye kadar savaşacağım ve mezar taşıma şöyle yazacak: Katılmıyorum.

Joaquín Sabina’nın müziğini dinleyip, onun geçmişi hakkında bilgi edindiğinizde, her zaman için toplumun genel geçer yargılarına karşı geldiğini görebilirsiniz. Hayatını hiç bir zaman toplumun istediği şekilde yaşamamış, ne düşündüyse onu söylemiştir. Sesini milyonlara duyurmuştur ve aynı şeyi siz de yapmalısınız.

Kendinizi mutsuz ettiğiniz ya da sizi başka bir şekilde olumsuz manada etkileyen bir olay ile karşılaştığınızda da, bunu açıkça ifade etmelisiniz. Ve sonradan, bu konuda bir şeyler yapmalısınız. Biri size ne yapıp ne edemeyeceğinizi söyledi diye, kendinize zincir vurmayın. Her şeyi yapabilir ve nereye isterseniz gidebilirsiniz. Hiç kimsenin düşüncesine uymak zorunda değilsiniz; düşüncelerinizi ifade edin ve bir sonraki adımı atmak için bir yol bulun.

4. En iyi sözler, yerine getirmek zorunda olmadığınız sözlerdir

En son ne zaman birisine bir söz verdiniz? Verdiğimiz sözlerin duygusal ve toplumsal değeri büyüktür. Joaquín Sabina’dan aldığımız bu söz, verdiğimiz tüm sözleri tutmak zorunda olmadığımızın altını çiziyor. Bunu bir düşünün. Size, bir sürü stres ve endişe yaratan bazı sözleriniz olmalı.

Gerçekten bir şeyler yapmayı planladığınızda yapacağınız için, söz vermeye gerek yok. Sıcağı sıcağına, içinde bulunduğunuz durumu etraflıca düşünmeden sözler vermek kolaydır, ancak bu durum daha sonradan çok büyük bir yük haline gelebilir. Hayatınızı, yapmanız gerekenin bu olduğunu düşünerek, temelsiz sözler vererek yaşamayın. Bırakın hal ve hareketleriniz sizin sözlerinizi yerine getirsin.

5. Pek mantıklı olmayan şeyler gibi hayat da bir şekilde devam eder

Hayal kırıklığı, üzüntü, gözyaşı ve şüpheler, gülümsemeleri yüzümüzden alıp götüren birkaç şeyden sadece bazılarıdır. Ancak, yaptığı müzik ile Joaquín Sabina, en sonunda, öyle ya da böyle, hayatın bir şekilde devam ettiğini hatırlatıyor. Bugün ne kadar kötü olsa da, bunun bir de yarını elbet olacaktır. Hayatın herhangi bir şekilde bir anlam ifade etmediğini düşünüyorsanız bile, ilerlemeye devam etmeniz gereklidir.

Yanlış anlamayın, bu anlattıklarımız kolay kolay meydana gelmez. Her zaman çok çaba sarf etmeyi ve iç mücadeleyi gerektirir. Vazgeçmeden önce, zamanın ve gözyaşlarınızın sizin için ne yapabileceğini bir anlamaya çalışın. Bir gün o korkunç anı, sade bir hikaye olarak hatırlayacaksınız ve artık incinmediğinizi göreceksiniz. Acı, öğrenilen bir ders haline gelecek ve sadece bu neden bile, o anın yaşanmasını gerekli ve değerli kılacak.

6. Yalnızlık korkusu dışında kaybedecek bir şeyim yok

Yalnızlıktan korktuğunuz için hayatınız boyunca nelerden vazgeçtiniz hiç düşündünüz mü? Eğer yalnızlığın faydalarını ve değerlerini takdir etmeyi öğrendiyseniz, bu sizin için harika bir şeydir. Ama eğer, siz bu korkunuzdan kaçıyorsanız, belki de Joaquín Sabina’nın bu sözlerini düşünmelisiniz.

Yalnız kalmaktan korkmadığınızda, size zarar veren insanları da geride bırakmayı öğrenirsiniz, çünkü artık onlara ihtiyacınız olmadığını fark edersiniz. Ayrıca, kendinizi sağlam karakterli bir insan olarak görür ve mükemmel bir eş bulmak için de çok fazla baskı hissetmezsiniz. En iyi yanı ise, rüyalarınızı gerçeğe çevirmek ve onlara ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmak için cesaretinizi bulmanızdır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.