Logo image
Logo image

İyi Bir Yol Arkadaşında Bulunması Gereken Özellikler

3 dakika
İyi Bir Yol Arkadaşında Bulunması Gereken Özellikler
Son Güncelleme: 19 Haziran, 2018

Ne olursa olsun yolculuk etmek güzel bir deneyimdir. İster yalnız ister arkadaşlarla ister paralı ister parasız ya da ister uzak ister yakın olsun… seyahate çıktığınız zaman hayatınızdaki rutinden çıkmış olursunuz ve yeni bir şeyler keşfedersiniz. Bu kendinizi macera moduna almak gibidir. Seyahat etmenin birçok faydası vardır. Yanınıza iyi bir yol arkadaşı alarak bu keyfi katlayabilirsiniz.

En iyi yolculuk biriyle paylaşılan yolculuk değil midir? Yanınızda iyi bir yol arkadaşı olması güzel anılarınızı çoğaltır. Bu arkadaş keşfettiğiniz ve deneyimlediğiniz yeni şeyleri bir an önce paylaştığınız biri olur.

“Büyük bir dağa tırmanırken kimse tepeye tek başına ulaşmak için arkadaşını bırakmaz.”

– Tenzing

Yine de yolculuğu paylaştığınız kişi öyle herhangi birisi olamaz. Çünkü bazen yol arkadaşını iyi seçmezseniz bu iş bir kabusa dönüşebilir. Güzel olacak anılar birden kabus olur. Bazıları ise deneyimlerinizi daha da güzelleştirir. Peki iyi bir yol arkadaşı nasıl olmalıdır? İşte size yardım edebilecek beş ipucu.

İyi bir yol arkadaşı destek olur

Yoldaş kelimesinin anlamı destekleyen ve dayanışma içinde olan demektir. Size eşlik edecek kişinin sizin için orada olması gerekir. Empati kurabilmesi ve alıcı olması gerekir. Daima yardım etmeye gönüllü olmalı ve memnuniyetle yanınızda durmaktan keyif alması gerekir.

Some figure

İyi bir destekleyici arkadaş keyif vermekten çok daha fazlasını yapar. Süze güven vererek yolculuğunuzun ve deneyiminizin daha eğlenceli olmasını sağlar, yeni keşifler yapmanıza yardım eder. Öte yandan bencil bir yol arkadaşı seyahatinizi mahvedebilir.

Esneklik ve bağımsızlık

Yeni ve bilinmedik bir yere gitmek çeşitli sürprizleri de beraberinde getirir. Örneğin bir gün plaja gitmeye karar verebilirsiniz ama yağmur yapmaya başlar ve sağanak hiç durmayacakmış gibi görünür. Bazen de planlarınızda hiç olmayan ve ilginç bir şeyi denemeye karar verirsiniz. Eğer yol arkadaşınız bunlara uyum sağlayacak esnek biri değilse bu değişikliklere karşı çıkabilir.

Kimse bir başkasının bakıcısı olmak istemez. Bu nedenle yol arkadaşınızın bağımsı biri olması çok önemli. Birlikte seyahat etmeniz her şeyi beraber yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Eğer yol arkadaşınız bağımsız ve adapte olabilen biriyse omuzlarınızdan koca bir yük kalkmış olur.

Bütçeniz birbirine yakın olmalı

Eğer sınırsız bir bütçeniz yoksa yol arkadaşınızın da sizinkine yakın bir bütçesi olmasını tavsiye ederiz. Aksi halde biri diğeri için parasından fedakarlık yapmak zorunda kalabilir. Bu da hiçbir zaman hoş karşılanmaz.

Some figure

Harcamaları ortaklaşa karşılamanız en iyisi olacaktır. Başka bir anlaşmanız yoksa tabii giderleri bölüşmek en iyisidir. Bunun için tam anlamıyla kesin bir matematik hesabı yapmanıza gerek yok. Sadece herkesin eşit sayılacak kadar yük alması yeterli. Bu nedenle yola çıkamadan önce bunları kararlaştırsanız iyi olur.

Benzer ilgi alanları, en azından çok zıt olmasın

Her şeyin olması gerektiği gibi ilerlemesini istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Başka bir deyişle her şeyin yolunda gitmesiniz istiyorsanız! Yol arkadaşınızla benzer zevklere ve ilgi alanlarına sahip olursanız daha kolay olur. Eğer bunlar benzer değilse bile en azından tamamen birbirine zıt olmadıklarından emin olun. Çünkü aksi halde bu yolculuk ikiniz için de birer kabusa dönüşebilir.

Hayat tarzları ve ilgi alanları tamamen farklı ise her gün aranızda bir gerilim çıkması kaçınılmaz olur. Bunları birbirine benzetmeye çalışıp orta yolu aramak sizi daha da yorar. Her ufak detay üzerinde tamamen uzlaşmanıza gerek yok ama her şeyde de karşıt görüşü savunmak sizi sadece yorar.

Benzer enerji ve ritme sahip olmak

Bazen yol arkadaşları yolculuk hakkında aynı beklentilere sahip olmaz. Bazıları daha çok uyumak isterken bazıları daha çok hareket edip yeni şeyler keşfetmeye meraklıdır. Bu insanlar için daha az uyumak ya da yorulmak önemsizdir.

Some figure

Zaman tablosu üzerinde de yol arkadaşınızla uzlaşmanız gerekir. Karşınızdaki kişiyi daha aktif ya da daha pasif davranması için zorlamak huzursuzluk verir. Aynı ritme sahipseniz yol arkadaşınızın da bu yolculuktan ne kadar yorulduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu şekilde birbirinizi tamamlayıp destek olabilirsiniz.

Hepimizin belli konularda güçlü ve zayıf olduğu anlar vardır. Hiç kimse mükemmel bir yol arkadaşı değildir. Zaman zaman sabırlı davranmak gerekir. Her zaman zıt düşülen konular çıkabilir ama bunları yol acıkmadan önce yol arkadaşınızla konuşup halletmelisiniz. Bu şekilde yolculuk sizin için de onun için de daha keyifli geçer. Eğer birbirinden çok farklı iki kişiyseniz belki de yola tek başına çıkmak ve daha uygun yoldaşlar edinmek daha iyi bir fikir olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.