İşten Ayrılma Zamanının Geldiğinin Yedi İşareti

Hiç işinizden ayrılmayı düşündünüz mü? Bunu yapmanın akıllıca olup olmadığına nasıl karar vereceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda size anlatacağız.
İşten Ayrılma Zamanının Geldiğinin Yedi İşareti

Son Güncelleme: 30 Temmuz, 2022

Bir işi bırakma kararının genellikle bir takım sonuçları vardır, bu nedenle bu, üzerinde biraz düşünülmeyi hak eden bir konudur. Bununla birlikte, genellikle oldukça duygusal bir süreç olsa da, herhangi bir analiz tarafsız bir duygusal durumdan yapılmalıdır.

İşten ayrılma zamanının geldiğine dair işaretleri okumayı öğrenmek önemlidir. Gerçekten bırakma zamanının geldiğini düşünüyorsanız, ertelememelisiniz. Belirsizlik nedeniyle bir korku hissi duyabilirsiniz, ancak kararınızın arkasında iyi nedenler varsa, devam etmeli ve bırakmalısınız. Öte yandan, bırakmayı düşünebilirsiniz, ancak bunun gerçekten doğru zaman olmadığını, çünkü maliyetlerin çok yüksek olacağını anlayabilirsiniz.

Açıklığa kavuşturmak için, işinizi bırakma zamanının geldiğini gösteren işaretlere bakalım.

“Bırakmakla, ne zaman doyduğunu bilmek arasında fark vardır.”

-Anonim-

1. Sıkılmış hissediyorsunuz

Çoğu iş etkinliği, çalışanların sevmediği birkaç görevi içerir. Bu genellikle can sıkıntısına veya motivasyon kaybına neden olur.

Ancak, neredeyse tüm görevlerinizle ilgili olarak sürekli böyle hissediyorsanız, işinizi bırakmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Reddetmeniz, motivasyonunuzu düşürmeye dönüşebilir ve bu durumda, rotayı değiştirmeniz gerekir.

İş yerinde sıkılmış kız
İş yerinde motivasyonsuzluk ve can sıkıntısı sürekli devam ediyorsa işten ayrılma düşünülmelidir.

2. Maaşınız için endişeleniyorsunuz

Çalışmanızın karşılığında aldığınız bedel, beklentilerinizi nadiren karşılar. Aslında, bu ilginç bir gerçek, ancak olumlu değişikliklere gerçekten hızlı bir şekilde uyum sağlama eğilimindesiniz. Örneğin, bir zam aldığınızda motivasyon veya mutluluk genellikle oldukça kısa ömürlüdür. Öte yandan, yeterli ücret almadığınız için hissettiğiniz rahatsızlık çok daha uzun sürme eğilimindedir.

Maaşınız sık sık sizi rahatsız ediyorsa, bir değişikliğe ihtiyacınız olabilir. Prensip olarak, uygun olan zam istemek olacaktır. Eğer verilmezse, başka iş alternatifleri aramanın zamanı gelmiş demektir.

3. Patronunuzla aranızda gerilim var

Özellikle çatışma durumlarında, patronlar ve çalışanlar arasında genellikle bir gerilim marjı vardır. Hatta bazı anlaşmazlıklar örgütsel dinamikler içinde sağlıklı bile olabilir. Bu, her iki taraf için de olumlu değişikliklere yol açabilir.

Ancak, tansiyon aşırı derecede yükselirse, kişiselleşecek kadar, bu başka bir konudur. Kötü niyetli davranış, zulüm veya saygısızlık varsa, başka bir iş bulmak önemlidir. Bu gibi durumlar kesinlikle bırakmanızı gerektirir.

4. Gelecek yokmuş gibi hissediyorsunuz

Motivasyonunuzda ve işinize ait olma duygunuzda belirleyici bir faktör, iyi performansınızın geleceğe tohum ekeceğine olan inançtır. Gerçekten de, tüm sağlıklı kuruluşların teşvikleri veya tanıtım planları vardır.

Bu nedenle, çabalarınızın değer görmediğini veya yaptığınız işte gelişme şansınız olmadığını düşünüyorsanız, bırakma zamanı gelmiş olabilir. Aksi takdirde, yalnızca uyum ve durgunluğa doğru ilerliyor olabilirsiniz.

5. İşiniz kişisel sorunlar yaratıyor

İş nedeniyle özel hayatınızdaki bozulma, işlerin hiç de iyi gitmediğinin bir işaretidir. Sağlığınız veya görünümünüz gibi fiziksel yönlerden belirgin olabilir. Bunun nedeni, sürekli iş stresinin, genellikle öz bakıma yansıyan fiziksel rahatsızlığı daha sık hale getirmesidir.

Ayrıca, yetersiz bir iş sizi duygusal bir enkaz haline getirebilir. Sürekli öfke, izolasyon ve umutsuzluk duyguları hissedersiniz. Durum buysa, devam etmenin zamanı gelmiş demektir.

6. Seçenekleriniz tükendi

İşinizi bırakma kararını vermeden önce olası tüm alternatif seçenekleri tüketmiş olmanız son derece önemlidir. Bu, sadece mevcut sorunları tespit etmek değil, aynı zamanda onları çözmeye çalışmak anlamına gelir.

Bunu yaptıysanız ve işler hala değişmediyse, açıkça başka bir yol izlemenin zamanı geldi. Bunu yapmamak, kendi iyiliğinize karşı bir davranış olur ve sizin için kasvetli bir gelecek yaratır.

Çalışan endişeli adam
İşinizi bırakmak bir seçenekse, olası alternatifleri araştırmak isteyebilirsiniz.

7. Bir B planınız var

İdeal olarak, işinizi bırakmadan önce bir B planınız olmalıdır. Başka bir deyişle, yeni gelir elde etmek için somut bir seçeneğiniz olmalıdır. Yeni bir iş veya başka bir iş olabilir ama en azından boşluğa düşmemek için biraz maddi desteğiniz olmalı.

Tüm işaretler bırakma zamanının geldiğini gösteriyorsa, bunu her zaman mümkün olan en samimi şekilde yapmaya çalışmalısınız. Nasıl ve ne zaman bırakacağınızı planlayın. Başarı garantisi olmayan bir karar olsa da, kalmak ve yıkıcı bir durumu körüklemekten daha iyi olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García, J. I. U. (2008). La remuneración del trabajo. Universidad Catolica Andres.
  • Rivas, A. M. (2006). El empleo o la vida: Perder el empleo para conservar la vida o renunciar a la vida para conservar el empleo ¿de qué conciliación hablamos? AIBR. Revista de Antropología Iberoamericana, 1(3), 361-368.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.