Logo image
Logo image

İmzanız Sizinle İlgili Ne Anlatıyor?

3 dakika
İmzanız Sizinle İlgili Ne Anlatıyor?
Son Güncelleme: 29 Kasım, 2017

İmza, yasal kimlik görevi gören bir karalamadan daha başka şeyler de ifade eder. Resmiyeti güvence altına almaktan başka, imzalar, kişilik özelliklerini, korkuları ve gizli hırsları da yansıtır.

Her ne kadar, bir insanın kişiliğini yalnızca imzasına bakarak tam olarak anlayamasak da, o insan hakkındaki önemli ipuçlarını da sunduğunu göz ardı edemeyiz. Hatta bazıları, insanların kendileri ile ilgili yaptığı değerlendirmeler açısından bir imzanın, bireyin kendi otobiyografisinin resmi olduğunu iddia etmektedir.

“Yazmak, düşüncenin görülebilir bir yansımasıdır.”

– Hyppolite Michón

Diğer yazı biçimlerinden farklı olarak, kişinin imzası, ismine eşlik eden ya da isminin yerini alan ögeleri ve süsü püsü içerir. Yani, imzaya eklenen tüm satırlar, süslemeler veya ayırt edici unsurlar, temel olarak imza kolayca taklit edilmemesini sağlamaya ek olarak, bilinçsiz bir şekilde bizimle ilgili bilgiler sağlar. İmzaların belli başlı yorumlarından bazılarını sizler için aşağıda derledik:

İmzaların genel özellikleri

İncelenecek imzanın ana ögelerinden biri de, imza sahibinin ismini nasıl yazdığıdır. Bazıları, isimlerini tamamen yazarken, kimisi ise kısaltır ya da tamamen atlar. Aşağıdaki varyasyonları göz önünde bulundurun:

Some figure
 • Tam ismi yazmak: Bu, kendinden memnun olma, güvende olduğunu hissetme ve kendini kabul etmenin bir işaretidir.
 • İsmin kısaltılması veya atlanması: Bu, çocuklukta yaşanan deneyimlerinin bir kısmının reddedildiğinin ve geçmişin unutulması isteğinin bir göstergesidir.
 • Soy ismini kısaltmak veya atlamak: Muhtemelen bilinçaltında kalan bir çözülmemiş bir anne-baba sorununa işaret eder.
 • Yalnızca ismin ve soy ismin baş harflerini yazmak: Bu, kişinin içinde ağır bir suçluluk duygusu taşıdığını gösterir.
 • Farklı satırlarda yazılan isim ve soy isim: Bu, kişinin kendisini önemsemediğini ve kendi içerisinde farklı karakterlere bölünmesine sebebiyet veren bir sorun yaşadığını gösterir.

İmzanın boyutu da önemlidir. Büyük imzalar, toplum içerisinde yüksek statü kazanmak ya da fark edilmek isteyen kişilerde görülürken, küçük boyutlu imzalar, kişinin çok göze batmayan bir yaşam tarzı yaşamak istediğini gösterir. Eğer isim, soy isminden büyük şekilde ifade edilirse, bu durum, kişinin çocuklukta yaşadığı bir olaya bağlanır. Eğer soy isim büyükse, bu, toplumsal açıdan başarılı olmak için, büyük bir ihtiyacı temsil eder manasına gelir.

İmzanızın tarzı bize ne anlatıyor?

Grafolojide “daha az imza, daha çok kişilik anlatır” diye bir sözü vardır. Bu, daha basit bir şekilde atılan imzalar, kendilerini daha güvende hisseden insanların kaleminden çıkar ve tam tersi de büyük imzalar için geçerlidir. İmza sahibinin özelliklerini tanımlayan başka imza unsurları da vardır.

Some figure
 • Çevreleyici imza: Bu imzalarda, ismi çevreleyen çizgiler bulunur.Bu durum, güvensizlik, bağımlılık, toyluk ve anneye karşı güçlü bir bağlanma duygusunu ifade eder. Ek olarak, bireyin, gizli bir biçimde kendini reddetme duygusu olduğu için, kendini gizleme ihtiyacını da ifade eder.
 • İsmin üstünün çizildiği imzalar: Bazen bireyin isminin üstünün, imza atılırken çizilmiş olduğu görülür. Bu durum, bireyin ebeveynleri, özellikle de babası tarafından bir saldırıya maruz kalma korkusunu ifade eder. Mükemmellik için haddini aşan bir arzuyu ve kişinin hayatını yaşarken kullandığı aşırı katı kurallar olduğunu gösterir.
 • İsmin okunamadığı imzalar: İsim yerine, belirgin bir anlam taşımayan çizgiler veya karalama içeren çizgiler, bu imza grubuna girer. Bu durum, gerçekte kim olduklarını göstermekten çok korkan ya da bundan kaçan bir kişinin ifade biçimi olarak yorumlanabilir. Aşağılık kompleksi ve gizli korkuların duygusal bir yansımasıdır.

İmzanın atıldığı yeri

İmzanın, bir kağıdın hangi yerine atıldığı da, insanlar ve dünya ile kurdukları bağın özellikleri hakkında ipuçları verir. İmza, sola mı sağa mı yatık şekilde atılıyor yoksa düz bir şekilde, imza kutucuğunun ortasına mı yerleştiriliyor? Tüm bu soruların cevapları bizler ile ilgili bilgiler barındırıyor?

 • Eğik veya sola dolu atılan imzalar: Bu hayal kırıklığının ve başkalarından korkmanın bir göstergesidir. Bu insanlar hedeflerine ulaşabilmek için, kendilerine bir takım sınırlar koyarlar.
 • Ortaya atılan imza: Bu imza, kişinin karar vermekte zorlanan ve planlarını ve projelerini erteleyen bir insan olduğu imajı çizer. İmza büyükse, o kişi daha abartılı hareketler sergileme eğilimindedir.
 • Eğimli veya sağa doğru atılan imzalar: Bu durum, kişinin özgürlüğüne, gururuna ve bireyselliğine önem verdiğini gösterir. Aynı zamanda bir tür istikrarsızlık ve aynı anda birçok şey ile meşgul olma ihtiyacının da altını çizer.
Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.