İlginç ve Bencil İnsanlar Arasındaki Farklar

İlginç ve Bencil İnsanlar Arasındaki Farklar

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2017

İlginç insanlar bilgi ve tecrübelerini paylaşır, pozitif titreşimler yayar. Bencil insanlar gibi değillerdir, bir şeyler talep etmezler: bir şeyler sunarlar.

Onlarla kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Ne saatinizden dakikalar çalarlar ne de takviminizden günler. Hayatınıza mükemmel zamanda girerler ve kalırlar. Bütün dikkatinizi üzerlerine çekmek istemezler, zaten dikkatinizi yakalarlar ve başkalarıyla kurduğunuz ilişkileri kendileri için tehdit unsuru olarak görmezler. Hayatınızda güvenebileceğiniz başka insanlar olduğu ve bu durum size mutluluk getireceği için sizin adınıza sevinirler.

Bu iki tip insan arasındaki fark oldukça belirgindir. Onlar, sizinle ilgileneceklerini dile getirip durmazlar; doğrudan ilgilerini gösterirler. Başınıza belaya girdiğinde sizin yanınızda olmayı tercih edenler, onlardır. Sadece bir bakışlarıyla, mutluluğunuzu da sıkıntınızı da kucaklarlar.

Bencil olmayan insanlar ne bizi yalnız bırakırlar ne de yargılarlar. Kıskançlık duygusu onları ele geçirmez. Hatalarımızı unutur, bizi bağışlarlar.

İlginç insanların sayısı fazladır ancak aynı zamanda çok sayıda bencil insan da vardır. Çoğu sadece konuşmak ister ancak dinlemek isteyenler vardır. Bazıları eleştirirken bazıları da anlayışla karşılamasını bilir…

minik şişede küçücük kalp

Birisi sizin en iyi halinizin ortaya çıkmasını sağladığında, onun sizin hayatınızın bir parçası haline gelmesi gerektiğini bilirsiniz. Eğer birisiyle birlikte olmak, sizi daha iyi bir insan yapıyorsa, bu o kişinin hayatınızda kalması gerektiğinin açık bir göstergesidir. Özel bir bağ kurmak ve sevildiğimizi bilmek tam anlamıyla büyülü bir şeydir.

İlginç insanlarla çevrili olduğumuzda, sırtımızdaki sorumlulukların ağırlığı azalır. Yol, daha eğlenceli bir hale gelir.

Bencil insanlar kötü seçimleri ve uyumsuz hisleriyle ilişkiye zarar verirler. Bunu o kadar lakayt bir şekilde yaparlar ki, ağzımızda kötü bir tat kalır. Bu tadı ne pahasına olursa olsun yenisiyle değiştirmeliyiz. Hisleri yenilemek, acıyı boğmak, düzgün bir şekilde yas tutmak, beklentileri bırakmak ve gerçeği kucaklamak önemlidir.

kuşlar çıplak kadın

Beklentiler, hayal kırıklıklarını da beraberinde getirir

Bizi hayal kırıklıklığına uğratan insanlar vardır, bir de bizim hayal kırıklığına uğrattıklarımız. Bu, kaçınılmazdır. İlişkilerin ve ilişkilerden beklentilerimizin sürekli değiştiğini anlamamız önemlidir.

Bu yüzden, hayal kırıklığının üstesinden gelmek için beklentilerden kurtulmalı ve ilişkileri akışına bırakmalıyız. Kendimiz için bu engelleri yaratmaya son verdiğimizde, her şeyin daha basit olduğunu fark ederiz. Birine muhtaçmışız gibi davranmaya veda eder ve ağır taşlarla dolu sırt çantamızı boşaltırız.

Nihai amaç, başkalarından beklentilerimize değil, kendimizden beklentilerimize odaklanmamızdır, aksi takdirde aldatmanın ve yanlış değerlendirmenin kapılarını açıyor oluruz. Hayal kırıklığı, güvensizliğe, güvensizlik de istenmeyen duygulara ve sağlıksız tutumlara yol açar.

İlişkilerimizde belirsizliğe tahammül edemeyiz. Bu nedenle soğukta bırakılmış ve hayal kırıklığına uğramış gibi hissetmemenin tek yolu, mutluluğumuzu başkalarına bağlamayacağımız bir noktaya gelene kadar, korkularımızın ve en derin duygularımızın üzerine gitmektir.

elma ve sarmal

Sevdiğiniz kişinin sizi sevmekten vazgeçeceği korkusuyla yaşamak çok zordur. Bu korkuya yanlış yorumlar ve güvensizlikler de eşlik eder.

Birinin sürekli sizin emrinize amade olmaması ya da sizin kadar ilgili olmaması, onun sizi sevmediği anlamına gelmez. Bu sadece sizin birbirinden farklı bireyler olduğunuzun bir başka göstergesidir.

Diğer yandan, eğer bir kişi size hiçbir zaman ilgi ve alaka göstermiyorsa, bunun beklentilerinizi düşürmenizle bir ilgisi yoktur. Bu, o kişinin size duyduğu saygı ve ilginin az olmasından kaynaklanır. Neyse ki ya da ne yazık ki bu dersi almamızın tek yolu tecrübe etmektir.

Hayal kırıklığını iyileştirmenin ve hayal kırıklıklarından korunmanın tek yolu, kendimizi beklentilerimizden ve katı fikirlerimizden ayrıştırmaktır. Herkes iyi ya da mükemmel değildir. Bunu belirleyebilecek şeye verdiğimiz değeri yaratan, bizim bu gerçeğe karşı gösterdiğimiz reaksiyondur.

İlginizi çekebilir ...
Etrafınızda İlginç İnsanlar Olsun
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Etrafınızda İlginç İnsanlar Olsun

İlginç insanların, aynı tek bakışta gözlerinizi kamaştıran elmaslar gibi, çok nadir olduğu sıklıkla dile getirilir. Bu kadar abartmaya gerek yok as...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.