İkizler Hakkında Merak Edilenler

İkizler hakkındaki merak edilen şeylerden biri, bu sonuca ulaşmanın çok düşük bir neden olması nedeniyle bir başarı olarak görülmesidir. Bununla ilgili birçok efsane vardır ve bugün sizi şaşırtacak detayları açıklayacağız.
İkizler Hakkında Merak Edilenler

Son Güncelleme: 11 Mayıs, 2021

İkizlerle ilgili merak edilenler insanlığın başlangıcından beri dikkatleri üzerine çekmiştir. Yunan mitolojisinde Castor ve Pollux gibi onlardan bahseden ünlü efsaneler vardır. Ancak en ünlü ikizler kesinlikle Roma’nın kurucuları olan Romulus ve Remus’tur.

Çoğu eski kültürde, bu çifte doğumlar kötü bir alâmet olarak kabul ediliyordu. İkizlerle ilgili bilinen efsanelerden en ilginç olanı, çok sayıda aborjinlinin, doğan çocukların doğdukları an ya da ikinci çocuğun doğar doğmaz öldürülmesiydi. Bazen anneleri de onlarla aynı kaderi yaşardı.

Veriler, dünya çapında çoklu doğumların önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezine göre, yalnızca Amerika Birleşik Devletlerinde bu tür doğum oranının 1980 ile 2009 arasında %76 arttığını göstermektedir. Bu yapay döllenme yöntemlerinden kaynaklanmaktadır. İkizler hakkında başka merak edilenleri görelim.

“Birlikte doğdular ve sonsuza kadar da birlikte olacaklar, ancak bırakın da aralarında boşluklar oluşsun. Ve cennet rüzgarları aralarında dans etsin.”

– Kahlil Gibran

İkizler

Onlar birbirine tıpatıp benzemiyor, ikizler hakkında merak edilenlerden biri

Tek yumurta ikizlerinden bahsederken tam olarak aynı oldukları düşünülse de durum böyle değildir. Başlangıç ​​olarak, aynı parmak izlerine sahip değillerdir. Gebeliğin başlangıcında ayak izleri aynıdır, ancak gebeliğin 6. ve 13. haftaları arasında farklılaşmaya başlarlar.

Diğer yandan, ikizlerin en az %25’i “aynada” göründükleri gibi birbirlerine benzerdirler. Bu, birinin diğerinin yansıması olduğu anlamına gelir. Böylece, biri sağ elini kullanıyorsa, diğeri solak olacaktır. Birinin sol bacağında doğum lekesi varsa, diğerinde sağda vb. olacaktır.

İkizlerle ilgili bir başka ilginç şey de, teoride aynı DNA’ya sahip olmalarıdır, ancak her zaman hepsi aynı DNA’ya sahip olmaz. Araştırmalar, birçok durumda bunun çok benzer olduğunu, ancak bu benzerliğin %100 olmadığını göstermektedir. DNA’nın belirli kısımlarını oluşturan genlerin sayısında farklılıklar olması yaygındır.

İkizlerin anneleri

İkizlerle ilgili diğer ilginç şeylerden biri de; anneleridir. Proceedings of The Royal Society B‘de yayınlanan bir araştırma, ikiz doğum yapan kadınların genellikle daha güçlü ve daha sağlıklı olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan araştırmalar daha uzun yaşayabileceklerini göstermektedir. Sonuç olarak, bu sadece bir hipotezdir; belki de gerçekten de uzun yaşayabilirler ancak şu durumda diğer değişkenler de devreye girebilir.

Diğer yandan, uzun boylu kadınların da ikizlere hamile kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Uzun boylu kadınlarda daha fazla insülin büyüme faktörü veya IGF (Insulin Growth Factor) vardır. Bu, karaciğer tarafından salgılanan ve yüksek olduğunda yumurtalıkları uyaran ve dolayısıyla yumurtlamayı artıran bir proteindir.

Aynı şekilde, Long Island Jewish Tıp Merkezinde bir pratisyen hekim olan Gary Steinman, süt ürünleri tüketen kadınların ikiz çocuk sahibi olma olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu söylemiştir. Bu durumlarda olasılığın beş kata kadar çıktığını belirtilir. Ona göre bunun nedeni ineklerin de IFG üretmesi ve bunun da tüketilen süt yoluyla kana ulaşmasıdır.

ikizler

İkizler hakkında diğer merak edilenler

İkizlerle ilgili merak edilenler burada da bitmez. En şaşırtıcı olanlardan biri Mia Washington davasıyla ilgilidir. Bu kadın aynı anda aralarında kısa aralıklarla iki erkekle cinsel ilişkiye girer. Vücudu bir ay içinde normalde olduğu gibi bir değil iki yumurta oluşturmuştur. Bu, iki farklı babadan ikizlere hamile kalmasına yol açmıştır.

İkizlerle ilgili merak edilenler burada da bitmez. En şaşırtıcı olanlardan biri Mia Washington davasıyla ilgilidir. Bu kadın aynı anda aralarında kısa aralıklarla iki erkekle cinsel ilişkiye girer. Vücudu bir ay içinde normalde olduğu gibi bir değil iki yumurta oluşturmuştur. Bu, iki farklı babadan ikizlere hamile kalmasına yol açmıştır.

Bir başka olağanüstü durum da Jim’in ikizleri vakasında yaşanmıştır. Minnesota’da doğdular ve doğduktan sadece dört hafta sonra ayrıldılar. Bu ikizlerin her biri farklı ailelere verildi ve ancak 39 yaşında tekrar buluşabildiler. İşin ilginç yanı; her ikisinin de aynı şekilde kiloya sahip olması, her şeyde benzer zevklere sahip olmaları, matematikte iyi olmaları ve benzer hobilere sahip olmalarıydı.

İkizlerin anne karnındayken birbirleriyle temas halinde olduğu tespit edilmiştir. Hatta kardeşlerine kendilerinden daha çok dokundukları da gözlemlenmiştir. Birbirlerine hareket yaptıkları ve birinin diğerinin gözlerine dokunduğunda bunu son derece nezaketle yaptıkları tespit edilmiştir.

Telepatiye sahip olduklarına dair yeterli kanıt yoktur, ancak ortak ve özel bir dil geliştirdikleri bilinmektedir: birbirlerinin tepkilerini “okumayı” öğrenirler. Elbette, ikizlerle ilgili merak edilen bir çok başka konu vardır, ama bu konu hakkında başka bir zaman konuşacağız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bondeson, J. (1998). Gabinete de curiosidades médicas. Siglo XXI.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.