İdeal Eşinizle Mi Birliktesiniz?

İdeal Eşinizle Mi Birliktesiniz?

Son Güncelleme: 11 Ekim, 2017

Aşkla ilgili söylenmiş en güzel söz usta Pablo Neruda’ya ait: “Bir öpücük, sustuğum her şeyi anlamana yetecek.”  Hayatınızda bu sözleri söylemeye değecek biri var mı? Eğer cevabınız evetse, bugünkü yazımızda size eşinizin ideal olup olmadığını test etme imkanı veriyoruz.

Hayattaki en meşhur sözlerden biri de “hayat bir yolculuktur” sözü. İyi bir arkadaşla yapılan yolculuklar başka her şeyden daha keyifli ve eğlencelidir.  Eğer bu kişi bir de sevdiğiniz biriyse çok daha muhteşem hale gelir.

İdeal Eşinizle Birlikte Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

İstisnalar hariç çoğu insan bir eşe ihtiyaç duyar. Bu her zaman iyi bir çözüm olmayabilir. Bazıları kendini yeterince iyi tanımazken bazıları da sadece yalnız hissetmemek için bir partnere ihtiyaç duyar. Doğal olarak, er ya da geç böyle ilişkiler ayrılıkla sonuçlanır.

sarılan çift

Zamanla tatmin edici olmayan ilişkiler, yalnız hissetme, acı, yanlış anlaşılma ve stres gibi olumsuz durumlara yol açabilir.  Bu her zaman kolay hazmedilebilir bir şey değil ne yazık ki.

Bu nedenle, kişisel gelişim uzmanı Borja Vilaseca bizi basit bir uyum testi yerine geçebilecek (4Cs testi, İspanyolcada Cs harfleriyle başlayan 4 kelimeyi temsilen) şu 4 kelime üzerinde düşünmeye çağırıyor. 4Cs testi sayesinde kolayca bir kişi veya partnerinizle uyumlu olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Ancak doğru anlayarak yapmadığınız takdirde bu test geçerli olmayacaktır. Her şeyden önce, sakin ve düşünmeye elverişli bir ruh hali içinde olduğunuza emin olun. Karşınızdaki insanla duygusal, fiziksel, entelektüel ve ruhsal açıdan uyumlu olup olmadığınızı ölçmenin tek yolu bu.

4Cs Uyum Testi

İdeal eşinizle birlikte olup olmadığınızı bilmek için 4Cs testine bir göz atın. Sevdiğiniz kişiyle uyumlu musunuz acaba? Sevdiğiniz kişiyle ilişkiniz hakkında doğru sonuçlara ulaşabilmek için her soruya dürüstçe yanıt vermelisiniz.

Cinsellik (Cama)

İlk kelime ten uyumuyla ilgili. Bu bağlamda test, cinsel uyarılma esnasında beyinde hangi reaksiyonların üretildiği hakkında.  Yalnız unutmayın ki, yalnızca içgüdüsel duygular yetmez.  Devamlı olabilmesi için arzu duymak çok önemli. Bu nedenle, aranızda gerçekten kimyasal bir çekim varsa, partnerinizle ne sıklıkta ve nasıl seviştiğiniz önemli.

“İlk öpücük dudaklarla değil, gözlerle verilir.”

– O.K. Bernhardt

Kalp (Corazón)

İkinci kelime ise duygusal uyumla ilgili. Başka bir deyişle, duysal yakınlık kurmayı ele alıyoruz. Eğer eşinizle yakın iletişim kurabiliyor ve sadece varlığı bile sizi mutlu etmeye yetiyorsa, doğru bir birlikteliğiniz var demektir. Zamanla bu kişiyle konuşmadığınız zamanlarda bile yalnızca sarılarak, koklayarak ve dokunarak iletişim kurabilirsiniz.

sarılan mutlu çift

Kafa (Cabeza)

Üçüncü kelimemiz entelektüel uyumla ilgili. Bu, aynı düşünmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor; önemli olan birbirinizi anlamanız.  Gerçekte, sağlam ilişkiler önce arkadaşlık kurmaktan geçer. Bu da güvenmekle doğrudan ilişkilidir. Partneriniz mutluluğunuzu, pişmanlıklarınızı, ortak endişeleriniz ve ilgi alanlarınızı paylaşmak önemlidir. Her zaman aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz ancak bazı zevkleriniz ve bakış açılarınız uyumlu olmalıdır.

“Aşk sadece istemek değil, anlamaktır da.”

– Françoise Sagan

Ruh (Consciencia)

Son olarak, dördüncü kelime ruh eşinizi bulmakla ilgili. Varlığınız nasıl tanımlarsınız? Aynı hayallere ve arzulara sahip misiniz? Amaçlarınız ne yönde? İdeal eşinizle aynı şekilde hissetmek ve düşünmek her alanda olmasa da gerekli.  Bu nedenle, motivasyonunuzu, ihtiyaçlarınızı,  bir arada olma ve kişisel gelişim anlayışınızı paylaşmanız oldukça önemlidir.

Özetle, ilişkinizin öncelikli olmazsa olmazı, aşk. Bunun ötesinde, diğer yönleriyle ilişkinizi ele alabilmek için bu uyum testini çözmek yararlı olacaktır. Tamamına olumlu yanıt veriyorsanız muhtemelen ideal eşinizi bulmuşsunuz demektir. Birlikteliğinize sahip çıkın ve deneyimlerinizden keyif alın.

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Bir İlişkinin Özellikleri Nelerdir?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Sağlıklı Bir İlişkinin Özellikleri Nelerdir?

Birçok ilişki yaşadık ve bunlar bize o kadar zarar verdi ki, sağlıklı bir ilişkiyi sağlıklı olmayan bir ilişkiden ayırt edemez hale geldik.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.