Logo image
Logo image

Hayatınıza Yeniden Başlamak için 5 Adım

4 dakika
Hayatınıza Yeniden Başlamak için 5 Adım
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2017

Hayata yeniden başlamak, bir takım değişiklikler yaşamak, ikinci şansları yakalamak ve şu an bulunduğunuz yerden başka bir yere gelmek manasına gelir. Olmak istediğiniz yeni insanın vücut bulmuş halidir. Yani, gelişmek için, yeniden başlamanın ne olduğunu öğrenmeniz çok önemlidir. Şu an bulunduğunuz durumdan daha iyi ve daha mutlu bir şekilde yaşamak ister misiniz? O zaman yeniden başlamanın tam zamanı!

Hayata yeniden başlayınca, bu işlemin hem iç hem de dış dünyanızı içerdiğini unutmayın. Belirli bir düzen ve sıralama içerisinde hayatınıza yeniden başlamak sizler için daha kolay olabilir. Bu yazıda, hayatınızı daha iyi bir konuma getirmek gibi bir amacınız varsa, buna yardımcı olacak beş adımı sizler için derledik.

1. Neye sahip olduğunuzu bilin ve düşüncelerinizi bir düzene koyun

Neyi değiştireceğinizi bilmek için atılacak ilk adım, yapmak istediğiniz değişikliği bir düzene sokmaktır. Önce, kullanmanız gerekebilecek her bir eşyanızı, kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir şekilde düzenlemenizi öneriyoruz. Marie Kondo’nun “Ortalığı toplamanın hayat değiştiren büyüsü” (The life-changing magic of tidying upadlı kitabından yola çıkarak, fiziki alanınızı düzenleme kriterleri, size vereceği mutluluk durumu ile ilişkilidir. 

Evinizdeki ve iş yerinizdeki tüm eşyalarınızı bir araya getirin ve hangisinin size mutluluk verdiğini bir düşünün. Eğer sizi mutlu etmeyen bir eşya varsa, onu resimden çıkarın. Bunu yaptıktan sonra, zihinsel deponuzun da bir temizliğe ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. Burada da aynı formülü uygulayabilirsiniz: kafanızda da, tüm düşüncelerinizi bir araya getirin ve size mutsuzluk verenleri tek tek aklınızdan çıkarın ve bir daha da geriye dönüp bakmayın.

2. Kuvvetinizi sizi bir sonraki adım için kullanın

“Farklı bir sonuç almak istiyorsanız, asla aynı şeyi iki kez yapmayın.”
– Albert Einstein

Size bir sonraki adımı attıracak fikirler ile ayaklarınıza dolanan düşüncelerin birbirlerinden nasıl ayırt edileceğini öğrenin. Bunu yapmanız, durup düşündükten sonra, hayatınıza yeniden başlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer günlük rutinlerinize ve eski alışkanlıklarınıza fazla oranlarda bağımlıysanız, kendinize yeni bir bakış açısıyla bakmanız önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, arkadaşlarınıza kendiniz ile ilgili hangi tarafınızı iyileştirebileceğinizi sormaktır.

Arkadaşlarınıza, neyi doğru neyi yanlış yaptığınızı ve hatalarınızın neler olduğunu sorun. Neyi değiştirirseniz sizin için daha iyi olur? Hayata yeniden başlamanız için çok değerli bir kaynağınız olacağı için, arkadaşlarınızın vereceği cevapları aklınızın bir köşesinde mutlaka tutun.

3. Sizi mutluluğa daha da yakınlaştıran bir rutinin peşinden gidin

Bu rutin ile ilgili daha iyi bir fikir edinmek için, hemen elinize bir kağıt ve kalem alın. Bütün gün boyunca yaptığınız her işi bir güzel yazın. Şimdi bu işlerden kaçının sizi mutluluğa yakınlaştırdığını ve hangisinin enerjinizi, zamanınızı, paranızı ve sağlığınızı çalıp çırptığını bir değerlendirin. Hayatınıza yeni bir başlangıç yapmak için, mutluluğun, eylemleriniz ve ilişkilerinizin sizi daha iyi bir konuma getirmesi şeklinde oluşacağını anlamak önemlidir. Mutluluğunuzu etkileyen şey size bağlıdır ve neyse ki, araştırmacı Eduard Punset, mutlu olmayı ve acil ve önemli arasındaki farkı anlamayı öğrenebileceğimizi kanıtlayan bir araştırma yapmıştır.

Hayatınıza bu açıdan bakmaya başlayabilmek çok basit bir iştir ve ‘otomatik pilota’ alırsanız işler zorlaşır. Düzene ve disipline dayalı bir metodu kullanmak gibi güzel bir şey yoktur bu hayatta. Bir gün içerisinde yaptığınız işlerin birçoğu, sizi mutlu etmekten daha ziyade, yükümlülüklerinizin bir parçasını oluşturur. Bunlar sizin sorumluluklarınız olduğu için onlardan kaçmamalısınız.

Bu sorumluluklarınızı en bilinçli ve en düzgün biçimde yerine getirmeye çalışın. Zamanınızı bu sorumlulukları tamamlamak adına düzgün kullanın ve ve sizin için önemli ve sizi mutlu eden eylemler ile hayatınızı yeniden başlatmak için kendinize de zaman ayırın. Psychological Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, insan mutluluğunun yeşillik alanlar ile dolu bir çevrede yaşanmasına paralel olarak arttığı ve çevrenin konumunun bizi etkilediği görülmüştür. Böylece sizi en çok mutlu eden yeri, ‘yeni siz’ ile istediğiniz zaman gidip görebilir, o anın tadını çıkarabilirsiniz.

4. Hayata yeniliklere “Merhaba” diyerek ve sevdiklerinizden uzaklaşmadan başlayın

Bir önceki listede, hoşunuza giden, size rahatlık, huzur ve mutluluk veren bir çok aktiviteyi ve işi eminim ki bulacaksınız. Bu listenin hayatınızın içine yerleşmesi önemlidir. Rutininizi kendine göre düzenleyebilir ve sizin ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde karşılık verecek şekilde düzenleyebilirsiniz.

“Hayata yeniden başlamak, zaten doğru olarak yaptıklarınızdan vazgeçmeden kendinizin en iyi halini yaşamaktır.”

Hayata yeniden başlamak için, eğer yaşamınıza dair iyi bir şeyler oluyorsa, bunu bozmamayı öğrenmek gerekir. Yapılması gereken değişiklikler, işe yaramayanlar için geçerlidir. Yenilikler kendinize şu soruyu sorduğunuzda kendiliğinden gelecektir: kendimi iyi hissetmem için hangi yönlerimi geliştirmeliyim? İşte bu soruya verilecek tüm cevaplar “yeni” klasörünün içinde kendine yer bulur. Sizi en çok heyecanlandıran değişikliği seçip, onları günlük rutininize dahil edin. Onları, hayatınızın bir parçası haline getirmek için çabalayın ve hayata yeniden başlarken temiz bir zihin elde edebilmek adına enerjinizi bunlara harcayın. Kendi ‘Yenilenme Menünüzü’ programlayın!

5. Kendinize bir dizüstü bilgisayar alın ve kullanmayı öğrenin

Sevdiğiniz ve gördüğünüz zaman ‘vay be güzelmiş’ diyeceğiniz bir dizüstü bilgisayar alın. Hem fiziksel hem de duygusal alanınızı içerecek bir yaklaşımla, hayatınızı yeniden başlatmak için yaptığınız tüm eylemleri bu bilgisayara kaydedin.

Kaydettiğiniz aşamaları bir bir not edin ve ulaşmak istediğiniz hedefleri de sürekli güncel tutun. Tüm değişiklikler zaman alır ve bu süreç, hayatınıza yeniden başlamak ve mutlu olmak için ne kadar yol kat ettiğinizi gösterecektir. Değişiklik arzusu, hayata yeniden başlamak ve sonuçlar elde etmek için en önemli adımdır.

Hayatınıza yeniden başlamak için daha ne bekliyorsunuz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.