Logo image
Logo image

Güçlü Yönlerinizi Keşfetmenin 6 Yolu

5 dakika
Güçlü yönlerinizi keşfetmenin yollarını bilmek, refahınız için önemli bir rekabete girmenizi sağlayacaktır. Nasıl olduğunu anlatıyoruz.
Güçlü Yönlerinizi Keşfetmenin 6 Yolu
Son Güncelleme: 06 Kasım, 2023

Cesaret, insanlık, adalet, dürüstlük, sebat, coşku, dayanıklılık… Güçlü yönlerinizi tanımak, hayalleriniz üzerinde çalışmak ve ruh sağlığınızı güçlendirmek için kendinizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Sonuçta bu, kabul ve kararlılık terapisi gibi birçok psikoterapötik yaklaşımın anahtarı olan bir kendini keşfetme egzersizidir. Peki güçlü yönlerinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

Günlük yaşamlarını boşluk ve güvensizlik duygusuyla sürdüren birçok insan var. Kendi erdemleri ve yetenekleri hakkında farkındalık sunan bu iç gözlem egzersizini yapmamak, onları güçlü yönlerini keşfetmenin yollarını bulmanın zor olduğu savunmasız bir alana yerleştirir.

Sonuç olarak, bu tür acılardan kaçınmak ve kendinizi güçlendirmek istiyorsanız, sizi tanımlayan değerleri netleştirmenin zamanı geldi. Aşağıdaki makalede size bunu başarmanız için araçlar sunuyoruz.

Güçlü yönlerimin neler olduğunu nasıl bilebilirim?

Martin Seligman, insanın güçlü yönlerinin anlaşılmasına en çok katkıda bulunan pozitif psikoloji figürüdür. Psikolog Christopher Peterson’la birlikte yazdığı Character Strengths and Virtues: A Handbook and Classification (2004) adlı kitabı bu konuda bir referans niteliğindedir. İlham verici olduğu kadar yararlı da olan değerli bir araştırma ve kişisel bilgidir.

Bahsi geçen çalışmanın en göze çarpan katkılarından biri, karakterin güçlü yönlerinin sınıflandırılması ve bunların yaşam boyunca ölçülmesine olanak sağlamasıdır. Aynı zamanda, bu boyutun zihinsel sağlık alanıyla olan ilişkisini de belirtmekte fayda var.

Karakterinizin ve kişiliğinizin en güçlü noktalarının hangileri olduğunu açıklığa kavuşturmak , The Journal of Positive Psychology’de yayınlanan bir çalışmanın gösterdiği gibi, yaşam doyumunuzu ve mutluluğa yönelmenizi kolaylaştırır.

Kendimizi güçlendirmeye değer olan ilginç, pratik ve tedavi edici bir boyuttan bahsediyoruz. Bu nedenle aşağıda size güçlü yönlerinizi keşfetmenizi sağlayacak bazı unsurlar ve kavramlar sunacağız.

Some figure

1. Standartlaştırılmış araçlar

Şu anda güçlü yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olacak çeşitli psikometrik araçlar bulunmaktadır. Bunlar, bu amaçla geliştirilmiş ve ayrıca bilim tarafından doğrulanan öz değerlendirme testleri veya testlerdir. Benzer şekilde, bunlar, kişisel düşünme ve kendini keşfetme konusunda iyi bir egzersiz yapmanıza olanak sağlayacak, etkili, standartlaştırılmış kaynaklardır. Bunlar arasında en önemlileri şunlardır:

VIA Karakter Güçlü Yönleri

Bu, daha önce bahsettiğimiz kitapta Peterson ve Seligman (2004) tarafından önerilen modele dayanmaktadır. Özellikleri arasında şunları buluyoruz:

 • Akademik, kurumsal ve terapi ortamlarında kullanılan test tipi bir araçtır.
 • Altı erdem halinde gruplandırılmış 24 gücü değerlendirir: Aşkınlık, insanlık, bilgelik, cesaret, ölçülülük ve adalet.
 • Frontiers in Psychology dergisinde yayınlanan ve testin yayınlanmasından bu yana performansını inceleyen bir araştırmaya göre bu, güçlü yönlerle ilgili boyutların açıklığa kavuşturulması için yararlı bir araçtır.

Yetişkinlerin ihtiyaçlarının ve güçlü yönlerinin değerlendirilmesi (ANSA)

Bu araç, bir kişinin erdemleri veya güçlü yönlerine ilişkin on iki psikolojik alanın değerlendirilmesiyle karakterize edilir. Avantajlarından biri de kişinin hem mevcut güçlü yönlerini hem de diğer alanlarda sunduğu potansiyeli tespit etmesidir.

2. Düşünme ve açıklama egzersizi

Belki de telaşın, stresin ve aciliyetin ağırlığının hakim olduğu günlük yaşamınızda, düşünmek için zar zor alanınız var. Üstelik tam kendinize vakit ayırdığınızda, bir kitap ya da diziyle kafanızı dinlendirmeyi tercih edersiniz. Bu tür zihinsel odaklanma sizi kendinizden uzaklaştırır ve kendinizi tanıma ve en seçkin varlıklarınızın neler olduğunu bilme fırsatından uzaklaştırır.

Bu nedenle güçlü yönlerinizi keşfetmenin bir başka yolu da kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kendinize sorular sormaktır. Bunlardan bazılarını aşağıda sunacağız. Bu alanları daha iyi düşünmek için her zaman yanınızda bir kalem ve kağıt bulundurun.

 • Geçmişte ne gibi başarılar elde ettim?
 • Kendimde en çok neyi seviyorum?
 • Güçlü yönlerim neler? Hangi konuda iyiyim?
 • Beni seven insanlara göre güçlü yanlarım neler?
 • Beni tanımlayan bu yönler hayatımı nasıl etkiliyor?

3. Görselleştirme ve projeksiyon tekniği

Karakterinizin güçlü yönlerini keşfetmek için geleceğe de bakmalısınız;potansiyelinizin, hayallerinizin malzemesinin ve olmak istediğiniz şeyin bulunduğu yer burasıdır. Bu noktaya ulaşmak için, zirvenizi fethetmek için hangi erdem ve becerilere sahip olmanız gerektiğini belirtmeniz gerekir.

Bunu yapmanın bir yolu görselleştirme tekniğidir. Temel ve Uygulamalı Sosyal Psikoloji tarafından paylaşılan araştırma, bu kaynağın performansı, refahı ve kişisel farkındalığı artırmadaki faydalarına işaret ediyor. Bunu gerçekleştirmeye yönelik stratejiler, gelecekteki en iyi versiyonunuzu hayal etmekten ve şu anda listelediğimiz soruları kendinize sormaktan oluşur:

 • Bu “gelecekteki benlik” nasıl bir şey? Sizi hangi güçlü yönler tanımlar?
 • Bu “gelecekteki ben” ne yapıyor ve neden kendileriyle gurur duyuyorlar?
 • Bu “ideal siz”e ulaşmak için mevcut güçlü yönleriniz üzerinde nasıl çalışabilirsiniz?

4. Farklı aktiviteleri deneyin

Güçlü yönlerinizi keşfetmenin yolları kapsamında aşağıdaki eylemlerin geliştirilmesi de düşünülmektedir:

 • Güçlü yönlerinizin farkında olun.
 • Yeni hobiler veya aktiviteler başlatmayı deneyin.
 • Kendinize meydan okuyun, rutinin dışına çıkın ve yeni kararlar alın.
 • Yeni durumlarda ortaya çıkan sorunları çözmeye çalışın.
 • Neye tutkulu olduğunuzu ve bu farklı bağlamlarda nelerde iyi olduğunuzu öğrenin.

Güçlü yönlerinizi keşfetmenin bir yolu, kendinizi yeni senaryolara ve aktivitelere açmak ve neler yapabileceğinizi bilmektir.

5. Güçlü yönlerinizin otoportresini oluşturun

İnsanlar güçlü yönlerimizi tanımlamakta zorluk çekiyorsa bunun nedeni kendimize yeterince değer vermememizdir. Benlik saygısının düşük olması ya da sahtekarlık sendromu gibi boyutlar bizi bu anlamda koşullandırıyor. Ayrıca sonsuz alan ve senaryolarda ne kadar değerli ve yetenekli olduğumuzu görmemizi sağlayacak bir kişisel farkındalık egzersizini her zaman yapmıyoruz.

Bu bakımdan güçlü yönlerinizi keşfetmenin yollarından bir diğeri de hayatınızın her alanını analiz ederek bir “otoportre” yaratmaktır.

Mutluluk Araştırmaları Dergisi’nde bir yayın çalışmanın bu boyutları geliştirmek ve belirlemek için ideal bir senaryo olduğunu bize bildiriyor. Bu alanla başlayabilir ve günlük yaşamınızı tanımlayanlarla devam edebilirsiniz. Bunu başarmanın metodolojisi aşağıda size göstereceğimiz yönlerden oluşur.

İşyerindeki değerinizi netleştirin

 • Meslektaşlarınız sizin hakkınızda neyi vurguluyor?
 • İşinizdeki güçlü yönleriniz ve becerileriniz nelerdir?
 • Hangi güçlü yönler işinizde iyi olmanızı sağlar?
 • Mesleki hedefleriniz neler ve onlara ulaşmanıza yardımcı olabilecek güçlü yanlarınız neler?

Kişisel senaryoda değerinizi netleştirin

 • Hobileriniz neler ve bunlarda hangi becerileri sergiliyorsunuz? (Spor, insani yardım faaliyetleri, sanatsal görevler vb.)
 • Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikteyken onlara hangi güçlü yönlerinizi gösteriyorsunuz? (Nezaket, destek, mizah anlayışı vb.)
 • Yaşamınız boyunca hangi güçlü yönleriniz sorunlarınızla yüzleşmenize olanak sağladı?

6. Sizi neyin mutlu ettiğini düşünün

Güç, gelişmenize ve kendinizin en iyisini göstermenize olanak tanıyan içsel bir araçtır. Bu sizin için kanıtlaması zor bir şey değil, daha ziyade içten doğal olarak ortaya çıkan ve sizi diğerlerinden ayıran bir şeydir.

Bu nedenle, güçlü yönlerinizi keşfetmenin yolları arasında basit ve ilham verici bir yol, sevdiğiniz şeylerden daha fazlasını yapmaktır. Eğer bir sporcuysanız, belki sizinki çaba, rekabet gücü, kişisel gelişim veya liderliktir. Daha rahat ve aile insanıysanız, güçlü yönleriniz ölçülülük, nezaket veya sakinlik olabilir.

Hepimizin, bizi eşsiz kılan ve psikolojik sağlığımıza aracılık eden kendi güçlü yanlarımız var. Aynı şekilde, insan olarak gelişmeye devam etmek için kendimize yenilerini de kazandırabiliriz.

Güçlü yönler de öğrenilir: Onlarla ilerleyin

Adalet, merak, cömertlik, bilgelik, insanlık, sosyal zeka, nezaket, sebat… Güçlü yönlerinizi aydınlattığınızda, büyümeye devam etme zamanı gelir. Abraham Maslow’un işaret ettiği gibi insanın nihai hedefi kendini gerçekleştirmektir. Sağlığınıza yönelik bu süreçte yeni değerler geliştirebileceğinizi her zaman unutmayın.

Hangi becerilerin sizi tanımladığını keşfetmek yeterli değil, aynı zamanda kendinizin en iyi versiyonunu şekillendirmek için yenilerini öğrenme fırsatınız da var: Vazgeçmeyin, kendinizin ve başkalarının mutluluğuna yatırım yapın. Birlikte ilerleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Blankert, T., & Hamstra, M. R. W. (2017). Imagining success: Multiple achievement goals and the effectiveness of imagery. Basic and Applied Social Psychology39(1), 60–67. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5351796/
 • Buschor, C., Proyer, R. T., & Ruch, W. (2013). Self-and peer-rated character strengths: How do they relate to satisfaction with life and orientations to happiness?. The Journal of Positive Psychology8(2), 116-127. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/17439760.2012.758305
 • Harzer, C., & Ruch, W. (2013). The application of signature character strengths and positive experiences at work. Journal of Happiness Studies14(3), 965–983. https://www.researchgate.net/publication/235746469_The_Application_of_Signature_Character_Strengths_and_Positive_Experiences_at_Work
 • Littman-Ovadia, H., Dubreuil, P., Meyers, M. C., & Freidlin, P. (2021). Editorial: VIA character strengths: Theory, research and practice. Frontiers in Psychology12, 653941. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2021.653941/full
 • Seligman, M. & Peterson, C. (2004). Character strengths and virtues: A handbook and classification. Oxford University Press: American Psychological Association.
 • Vivir en flow. (2015). Cómo poner en práctica las fortalezas según Seligman. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=H0RD1kDa5wI

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.