Logo image
Logo image

Guatemala Endişe Bebekleri Efsanesi

2 dakika
Guatemala Endişe Bebekleri Efsanesi
Son Güncelleme: 27 Eylül, 2017

Guatemala yaylalarından gelen Mayaların geleneğine göre, çocuklar korktuğunda ya da kabus gördüklerinde, uyumadan önce onlara endişe bebekleri veriliyor. Daha sonra onları yastığın altına koyuyorlar ve uyandıklarında endişeleri yok olmuş oluyor.

Endişe bebekleri efsanevi geleneksel Guatemala kültürünün inanılmaz parçalarıdır. Kökeni bilinmeyen bu efsaneye göre bebek, kişinin yerine sorunla ilgili endişe ederek kişinin barış içinde uyumasına izin verir.

Dolayısıyla kişi uyandığında bebek normal olarak onları uyanık tutacak tüm endişeleri hafifletmiş oluyor. Üzüntüler bebekle kalıyor ve bebeğin acı çekmesine engel olmak için onu okşamak gerekiyor.

“Endişelenen bebek acımı benden alıyor. Ona endişelerimi çok sessizce fısıldıyorum ve onlar da sessizce beni iyileştiriyorlar. Ve yastığımın altında duruyorlar, eğer bir sorunum varsa bebek olmadan uyanıyorum. Ben, tılsımlara ve büyüye inanmayan ben. Bebeğe üzüntülerimi anlatarak ne yapıyorum ben böyle?”

– Tontxu

Some figure

Endişelerinizden kurtulmak için güzel ve tatlı bir gelenek

Birçok farklı türü olmasına rağmen, endişe bebekleri 10 ila 20 milimetre arasında olma eğilimindedir. Ahşap veya tel bir taban kullanarak elle yapılırlar. Yüz genellikle pamuklu, karton veya kilden yapılırken, giysiler yün veya geleneksel Guatemala bezinden yapılır.

Guatemala kültüründe, bu küçük figürlerin amacının aslen çocukların gece gündüz kaygısını hafifletmek olduğu düşünülüyordu, ancak günümüzde yetişkinlerin onları sıkça kullandıkları görülüyor. Genellikle haftanın her günü birer kişilik kutularda veya bez torbalarında tutulur ve onlara bir gün dinlenme seçeneği verir. Genellikle şu talimatları verirler:

  • Yattığınızda endişelerinize veya sorunlarınıza konsantre olun.
  • Bebeğinize endişelerinizi alıp götürmesini istediğinizi söyleyin.
  • Oyuncak bebeği yastığın altına koyun.
  • Bebeğin karnını birkaç kez okşamaya çalışın, böylece acılarınız onu incitmeyecek ve sabah olduğunda  kaybolmuş olacaklar!

Bebekler, hayal cekici ve tılsım olarak kullanılarak günlük acıları doğal bir şekilde boşaltma şansını sunuyorlar. Bu güzel gelenek, herkesin her gün elde etmeye çalışması gereken çok sağlıklı bir psikolojik alışkanlığı teşvik eder: zihninizi meşguliyetinizden kurtararak siz de sağlıklı bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Kaygılarınızı ve üzüntülerinizi tek tek bebeğe fiziksel olarak aktarmak, sorunlarınız üzerinden endişenizi yönetmek için çok yararlı bir yol olabilir. Aynı zamanda, endişenizi giderme ve uykusuzluğunuzu önleme gücünüzün varmış gibi hissetmenizi sağlar.

Some figure

Şapşal Billy, endişe bebekleri hakkında bir çocuk hikayesi

Gelenek o kadar güçlü ki bu bebeklerin çocukların duygularını kontrol etmeleri ve korkularını ve endişelerini yönetmelerine yardımcı olması için ne kadar yararlı oldukları hakkında değerli hikayeler bile var.

Silly Billy, Guatemalalı endişe bebeklerinin geleneksel efsanesini dünyadaki milyonlarca eve getiren Anthony Browne’ın bir hikayesidir.

Videoda anlatılan hikaye, Billy adındaki bir çocuğun, onu uyutmayacak kadar, düzinelerce endişesi olan bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Neredeyse her şeyi denedikten sonra, büyükannesi ona endişe bebeklerini ve sorunlarını nasıl götürdüklerini anlatır. Umarız tadını çıkarırsınız!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.