Logo image
Logo image

Greta Thunberg: Dünyayı Değiştirmek İsteyen Aktivist

3 dakika
Greta Thunberg "Gelecek İçin Cuma Günleri" hareketini başlatan genç aktivist. İklim krizine karşı tepkilerinden ötürü değişimin sembolü olarak milyonlara ilham veriyor.
Greta Thunberg: Dünyayı Değiştirmek İsteyen Aktivist
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Greta Thunberg dünyayı yaklaşmakta olan iklim felaketinden kurtaramayabilir. Fakat yine de bu 16 yaşındaki gencin bir şeyleri başaracağından eminiz. O bir neslin uyanmasını sağlayıp “gri takımlar bezenmiş zengin adamlara” meydan okuyan bir figür olarak karşımıza çıktı. Sonuçları hemen göremesek de bu ilham verici hareket dünyamızın ve ekosistemimizin iyi yönde gelişmesine yardımcı olabilir.

Bazen toplumun ihtiyacı olan Greta Thunberg gibi figürlerdir. Genellikle liderlerden değil ama sembollerden hoşlanırız. Bu genç İsveçli aktivist ne zaman bir eylemde bulunsa ya da insanların karşısına çıksa bir fenomen haline geldi. O, insanların ona verdiği isimle, “yeşil kız”. Bu genç kız dünyayı değiştirmek istiyor ve mesajını binlerce insana ulaştırmayı başardı.

Greta’nın yeni bir şeyden söz etmediği ortada. Çoğumuz bahsettiği sorunların farkındayız. İklim değişikliği göz ardı edemeyeceğimiz bir sorun; bu sorunun kaçınılmaz sonuçları olacaktır. Fakat Greta Thunberg mesajını farklı bir şekilde iletiyor. Güçlü konuşmalar yaparak ve meydan okuyan davranışlar sergileyerek gençleri yanına çekiyor. Greta bu güçlü bağlılığının Asperger sendromundan kaynaklandığını dile getiriyor.

İklim değişikliğini dünya çapında okul çağındaki çocukların meselesi haline getiren bu genç, bir ikon haline geldi.

Some figure

Greta Thunberg Kimdir?

Greta Thunberg 3 Ocak 2003’te İsveç’te dünyaya geldi. Bunu bilmiyor olabilirsiniz fakat ailesi sanat dünyasının önemli isimlerinden. Annesi Malena Ernman bir opera şarkıcısı, babası Svante Thunberg tanınmış bir aktör; tıpkı Greta’nın büyükbabası Olof Thunberg gibi. Bu da şüphesiz bir şekilde bizlere Greta’nın “güçlü” çevresine baktığımızda onun böyle biri olmasının planlanmış bir strateji sonucu ortaya çıktığını düşündürebilir.

Fakat ebeveynleri pek çok kez Greta’nın her zaman çevresine karşı duyarlı olduğunu belirtmiştir. Bunun yanı sıra, Asperger sendromu olduğu için bu onun belirli hobileri, ilgi alanları ya da takıntı haline gelen endişeleri olmasına neden oluyor. İşte Greta’nın yaşadığı şey de bu.

Greta ailesini vejetaryen olmaları konusunda ikna etmiştir. 11 yaşındayken iklim değişiklikleri yüzünden depresyona girdi. Dünyadaki önemli ülkelerin çevreye bu derece zarar veren politikaları nasıl benimsediklerine bir türlü anlam veremedi. 9. sınıfta okula gitmeyi reddetti. İsveç hükumetinin Paris Anlaşmasındaki hükümler uyarınca karbon emilimini düşürmesini istedi.

Greta seçici konuşmazlık nöbetleri de geçirmektedir. Ayrıca obsesif kompulsif bozukluğu olduğundan ötürü dünya, dünyanın dengesi, korunması, gelişmesi konusundaki endişelerini bir kenara bırakamıyor.

Some figure

Kimse Dünyayı Değiştirmek İçin Küçük Değil

Greta Thunberg 2019 yılında “Kimse Fark Yaratmak İçin Küçük Değildir” adlı kitabını yayımladı. Ayrıca New York’ta gerçekleşen iklim değişikliği konulu bir konferansa katılmak için Atlas Okyanusunu bir yelkenli ile geçti. Bu konferansın amacı karbondioksit emiliminin düşürülmesi için hava yolu ile seyahatin azaltılması gerektiğine dikkat çekmekti.

Bunlar sonrasında yine dünyanın dört bir yanında medya kuruluşlarının ilgisini çekmeyi başardı, pek çok gazetenin manşetine oturdu ve Twitter Greta ile ilgili birçok hashtag ile dolup taştı. Greta yine dünya sona ermeden çoktan ölmüş olacakları için gelecek nesilleri umursamayan zengin adamları hedef aldı.

Bu noktada konuşmalarını kendi kaleme aldığının ve her Cuma okul grevlerini başlatanın kendi olduğunun da altını çizelim. Tek başına olmak umurunda olmadı. Ancak sınıf arkadaşları bir bir ona katılmaya başladılar. Birkaç ay içinde de çevre için savunmaya geçilen “Gelecek İçin Cuma Günleri” konuşması İsveç sınırlarını aştı ve tüm dünyaya yayıldı.

Yeni Çağ, Yeni Liderler

Zamanın liderlerinin geçmiştekilerle kıyaslanamayacağı, Martin Luther King ya da Mahatma Gandhi gibilerinin olmadığı ortada. Artık Malala ya da Greta Thunberg gibi genç nesiller bu görevi üstleniyor.

İklim krizi konusunda tehlike çanları çalıyor ve bu konu tüm dünyayı ayağa kaldırabilen Greta gibi gençlerin varlığını gerektiriyor. Greta’nın mesajının olabildiğince çok kişiye ulaşmasını umut ediyoruz. Yakın gelecekte dünyanın gerçekleriyle yüzleşecek olanın bu genç nesil olduğunu biliyoruz ve şimdi değişim için harekete geçmezsek, onlar için bir gelecek olmayacak.

“Umutlu olmanızı istemiyorum. Paniğe kapılmanızı ve her gün hissettiğim korkuyu hissetmenizi istiyorum. Kendiniz bir kriz durumu yaşadığınızda nasıl hareket ediyorsanız öyle harekete geçmenizi istiyorum. Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum çünkü gerçekten de eviniz yanıyor.”

– Greta Thunberg

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.