Logo image
Logo image

Franz Kafka ve Hayatı

3 dakika
Franz Kafka'nın kişisel hayatı, yazdığı kadar "Kafkaesk" idi. Dürüstlük ve derinlikle çağın acısını yakalayabilen alışılmadık derecede hassas bir yazardı.
Franz Kafka ve Hayatı
Son Güncelleme: 31 Mart, 2019

20. yüzyılın sonunda bir anket, insanlardan milenyumun en önemli yazarını seçmelerini istedi. Shakespeare, Goethe ve Cervantes’in çocuğu Franz Kafka büyük bir farkla kazandı. Franz Kafka, insanlığa diğer yazarlardan daha fazla dokundu.

Kafka’nın etkisi öyle büyük ki, “Kafkaesk” terimi birçok dilde vardır. Saçma, baskıcı ve üzücü durumlara atıfta bulunur. Kendi atmosferi ve eşsiz kodlarıyla edebi bir dünya yaratabilen yazarlardan biriydi. Onun dünyasında, mantık hem inandırıcı hem de şiirseldir.

“Şiir mutlak hakikatı arama işidir.”

– Franz Kafka

Yazısının en dikkat çekici yönlerinden biri entelektüel dürüstlüğüdür. Franz Kafka, retorik veya gösterişçi bir yazar değildi. Aslında, Kafka arkadaşı Max Brod’dan bütün yazılarını yakmasını istemiştir. Neyse ki, Brod yapmadı ve bugün onun sayesinde Kafka’nın başyapıtlarından zevk alabiliyoruz. Kafka iyi pazarlama ya da zengin bir sponsorla ünlenmedi. Yazdığı her satırın eşsiz kalitesi nedeniyle ünlüdür.

Franz Kafka

Franz Kafka, 3 Temmuz 1883’te günümüzün Çek Cumhuriyeti’nde Prag’da doğdu, ancak o zaman Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Babası Hermann’ın aile mesleği kasaplıktı. Kendi kendini yetiştirmiş bir iş adamıydı ve Franz doğduğunda iyi ücretli bir işi vardı. Annesi Julie, zengin bir aileden geliyordu. Kocasından daha iyi eğitimliydi ama kendi çocuklarının eğitimi üzerinde çok az etkisi vardı.

Kafka kardeşler arasında en büyüğüydü ve beş kardeşi vardı. Ancak kardeşlerinden ikisi, ilk doğum günlerinden önce öldü. Franz ve üç kız kardeşi hayatta kaldı. Belki de bu yüzden babası özellikle otoriterdi ve Franz’a karşı sert davranmıştır. Franz’ın babasıyla olan ilişkisinin sıkıntılı olduğunu biliyoruz, zira yazılı eserlerinde öne çıkan ve tekrar eden bir özelliktir.

Franz Kafka, iki önemli ve zorlu Yahudi okulunda eğitim aldı. On üç gibi çok genç bir yaşta yazmaya başladı. Bununla birlikte, erken dönem eserlerinin çoğuna ait kayıtlarımız yok, çünkü genç Kafka çoğunu yaktı. Serbest Okul Grubu adlı papaz sınıfına karşı çıkan bir grubun üyesiydi. Orada felsefe, sosyalizm ve ateizm hakkında okumaya başladı.

Some figure

Kafka’nın eğitimi

Kafka üniversiteye kimya ana dalı olarak başladı, ama çabucak ona uygun olmadığını fark etti. Böylece, ana dal değiştirmeye karar verdi. Ancak Franz istemediği halde babası ona hukuk eğitimi aldırdı. Üniversite yıllarında arkadaşı Max Brod ile tanıştı. Kafka ve Brod, Kafka’nın ölümüne kadar yakın arkadaşlar olarak kaldılar.

Mezun olduktan sonra Kafka birkaç hukuk bürosunda çalıştı. Daha sonra, bir sigorta şirketinde yarı zamanlı bir iş buldu. Orada çok az para kazanabildi, ancak en çok sevdiği şeyi yapmak için yeterli zamanı vardı: yazmak. Bu yüzden 1917 yılına kadar tüberküloza yakalanana kadar orada çalışmaya devam etti. Söylenene göre, içmeyi sevdiği pastörize olmamış sütlerden ötürü hastalığa yakalanmış olabileceği yönündedir.

Romantizm ve daha sonraki yaşam

Bu yıllar boyunca Franz Kafka’nın hayatına giren kadınlarla fırtınalı ilişkileri vardı. Duygusal ilişkileri sık sık mektuplarla başladı ve daha sonra hiçbir açıklama olmaksızın aniden sona ererdi Kafka, karmaşık ilişkileri olan karmaşık bir insandı. Örneğin, sevgilisi Felice Bauer’ın Metamorfoz‘u gösterdiğinde ilgisizlikle tepki gösterdiği gerçeğini asla unutamadı.

Some figure

1917’den ölümüne kadar. Franz Kafka hastanelere girip çıkıyordu. Kendisini ailesinden uzaklaştırmak için 1920’den 1923’e kadar Almanya’da yaşadı. Bununla birlikte, ciddi bir zatürree vakası, onu 1924’te ailesinin evine geri dönmeye zorladı.

Franz ailesinin yanına vardığında durumu daha da kötüleşti. Tekrar hastaneye yatırıldı ve tüberkülozu larenksine yayıldı. Boğaz rahatsızlığı yemek yemeyi çok acı verici hale getirdi ve birkaç hafta sonra, 1924 yılının Haziran ayında Kafka öldü. Öldüğünde sadece 41 yaşındaydı.

Franz Kafka geride birçok kısa öykü ve birkaç roman bıraktı. En ünlüleri Deneme, Metamorfoz ve Kale‘dir. Ayrıca kız kardeşi Ottla, Max Brod ve Felice’ye mektup şeklinde güzel anılar da bıraktı. Mirası, gelecekteki birçok nesilde etki bırakacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kafka, F. (1998). Carta al padre (Vol. 34). Ediciones Akal.
  • Kafka, F. (2006). El proceso. Ediciones Colihue SRL.
  • Kafka, F. (1991). La metamorfosis y otros cuentos. Ediciones Lea.
  • Wagenbach, K. (1970). Franz Kafka: una biografía. Franz Kafka, Obras Completas I.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.