Etrafınıza Bakın: Evrenin Merkezinde Siz Yoksunuz

Etrafınıza Bakın: Evrenin Merkezinde Siz Yoksunuz

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2018

Hepimiz dünyada bir tek kendilerinin olduğunu düşünen insanlar biliyoruz. Ne olursa olsun, bu insanlar her zaman başlarına gelenlerin sizin başınıza gelenlerden daha kötü olduğunu düşünürler. Daha çok acı çektiklerini ve hayatlarının daha zor olduğunu düşünürler. Hepimiz, bu kişilerin etraflarına bakmalarını ve evrenin merkezinde kendilerinin olmadığını fark etmelerini isteriz.

Çevremizdeki egoistler

Bu insanlar duygusal dengeden yoksundur. Başkalarının enerjisinden uzakta yaşarlar ve insanları baştan çıkarmak için silah olarak, acıma ve suçluluk duygularını kullanırlar. Tabii ki tek bir yüzleri yoktur. Bunun yerine, kendi küçük evrenlerinde onlara daha iyi uyan her şeyin arkasına gizlenirler.

Onlar başkalarının duygularını çiğnemeye çalışarak sürekli çığlık atan çocuklardır. Onlar, acılarını abartmak için aşırı duygusal limitleri kullanırlar ve sizi kandıran öyküler icat ederler.

Bu hikayeler genellikle yaşanmış olabilecek bazı gerçeğin daha abartılı halleridir. Bununla birlikte, kendi evrenlerinde bu kadar çok kez tekrarladıktan sonra, orijinal olayla herhangi bir benzerlik ise olasılığı çok düşük bir tesadüftür. Böylece, sizi bu hikayeler sayesinde fethetmeye ve kışkırtmaya çalışıyorlar.

facebook

Egoizm ve bencillik sanatı

Egoizm ya da bencillik sanatı, hayatınızı sadece kendinizi düşünerek geçirmenizi içerir. Evet, ego “ben de” ve “benimki daha kötü” tutumu ile karakterize haldedir. “Başıma en kötü şeylerin hepsinin geldiğini biliyorum!” ve “Dünyadaki en kötü şansa sahibim.” gibi düşünce ve ünlemleri içerir.

Bu insanlar duyulmadıklarından ve kimsenin onları anlamadığından şikayet ederler. Ancak, başkaları kendi kusurlarından şikayet ederken dinlemeyi bırakan ilk kişiler bunlardır. Çoğu zaman bu davranış bilinçsizdir, çünkü bu kadar yalnız hissetmemelerinin tek yolu budur.

Bu durumlarda, bunlar, öz saygısı düşük, duygularını nasıl doğru bir şekilde ifade edebileceklerini bilmeyenler kişilerdir. Buna ek olarak, başkalarıyla daha iyi iletişim kurmalarına ve her şeyden önce birilerini anlama ve kendilerini o kişilerin yerlerine koyma imkânı tanıyan sosyal becerilerden yoksundurlar.

Diğer durumlarda, bu egoizm bilinçli olarak yapılır. Eğer durum buysa, bu onların empati eksikliğini sergiliyor. Onlar bencil ve zararlı insanlardır. Sonra, bu bencillik, onları duygusal manipülatörler haline getirir.

narsizm ve ego
Dikkat, EGO

Duygusal egoistlerin özellikleri

Bu sürekli bencil duygusal manipülatörler, başkalarının empati duygularından faydalanmaya çalışırlar. Aşağıdaki özelliklere sahip olma eğilimindedirler:

  • Yaşamdan memnuniyetsizlik: yaşadıkları hayatı sevmezler ve bu nedenle paralel bir gerçeklik keşfederler. Bu gerçeği de, çevrelerindeki kişilerin dikkatini çekecek öyküler kullanarak çizmeye çalışırlar.
  • Acı çekmenin tadını çıkarırlar: şikayet etme eylemi onlara genellikle zevk verir. Sonuçta, “yoksul mağdur” rolünü üstlenip başkalarının dikkatini çekmeyi başarıyorlar. Ancak, bu sadece en başlarda olur. Biraz dikkat çekebilir, ama sonunda, caydırır.
  • Duygusal şantaj: sonuçta, eğer bu insanları gerçekten önemsiyorsanız, onların yalnız başına acı çekmesine izin vermeyeceksiniz. Bu kadar basit. Bu yüzden sürekli kendilerine acıyarak dikkat çekmek istiyorlar. Bu, bizi istediğimizi yapmazsak, kötü insanlar olduğumuza inanmamızdır.
  • Derin ego merkezciliği: Bu ego merkezciliği genellikle empati eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu insanlar diğerlerinden daha fazlasını hak ettiğini varsayarlar. Bunu alamadıkları zaman şikayet ederler. Hak ettiklerine inandıkları dikkati üzerlerine çekemedikleri zaman şikayet ederler. Kısacası, önemli olduklarını düşünürler ve geri kalan herkes onlara hizmet etmek için vardır.

Bu insanlarla nasıl başa çıkılacak (mücadele etmek değil)

Bu tür bir insanla başa çıkmak ve şantaj ve çatışmadan kaçınmak çok zordur. Bu duygusal manipülatörler ile sessiz bir birliktelik yaşamak oldukça karmaşıktır. Sonuçta, kendinizi suçlu hissettirdiklerinden dolayı, tüm kaynaklarınızdan enerji emerler.

Bilmeniz gereken ilk şey şikayetlerinin ya da hikayelerinin işe yararlılığının istediklerini elde etmede yattığıdır. İlk başlarda, şikayet, bir kayıp ya da çok olumsuz bir deneyim gibi geçerli bir nedenden gelebilir.

O sırada şikayet ederler ve şikayet ettikleri için çevrelerinden destek bulurlar. Onlar, (acı çeken ) bir mağdur olduklarını ispatlarlar ve muhtemelen bu sebeple onlara daha çok ilgi gösterilir. Bu ilgi, kendi duygusal eksikliklerinden oluşuyor. Böylece, şikayet etme ve bencil olma onların ilişki kurma biçimi haline gelir.

Bu nedenle, bu, diğer her beceri gibi, çok şey öğrenilebilen bir beceridir. Bununla birlikte, öncelikle egoistin başkalarının dikkatini çekmek için yaptıklarını tanımasını gerektirir.

Güçlü bir iletişim tekniği

Bir tanıdık ve acı çeken biri olarak, yapabileceğiniz tek şey, onların sorunlarının farkına varmalarına yardımcı olmaktır. Bu şekilde, isterlerse yardım isteyebilirler. Bunu yapmak için sandviç tekniği gibi iletişim stratejileri kullanmak yardımcı olabilir.

anne kız

Sandviç tekniği, kötü eleştirilerin iyi karşılanması için bir yoldur. Kişinin kalitesini belirterek başlar. Ardından, iyileştirebileceğini düşündüğünüz şeyden bahsedersiniz. En son olarak, onlar için birkaç olumlu sözle biter.

Bu durumda, şöyle bir şey olabilir: “Senin ne kadar güçlü biri olduğunu bilsem de, sana olanların zor olduğunu anlıyorum. Bununla birlikte, beni endişelendiren şeylerden bahsediyordum ve seni her zaman dinlediğim gibi beni dinlemeni isterim. Sonuçta, bu genellikle bana çok yardımcı olur. ”

Böylelikle bu “duygusal vampir” in bencil döngüsüne girmesine izin vermezken rahatsızlığınızı ifade edebilirsiniz. Sonuçta, bu insanlara etrafa bakmalarını ve kendi evrenlerinden çıkmalarını söylemek istesek bile, bu insanlara hitap etmenin en uygun yolu bu değildir. İyi bir tedavi almak istiyorsak, alıcı kim olursa olsun, öncelikle o tedaviyi o kişiye vermemiz gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Egonuza Hakim Olmayı Öğrenin
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Egonuza Hakim Olmayı Öğrenin

Egomuzla olan ilişkimiz hakkında bilgi sahibi olmak, bizi nasıl etkilediğini ve hakimiyet alanına girmenin ne kadar kolay olduğunu anlamamız için ö...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.