Logo image
Logo image

Eğer Binlerce Hayat Yaşamak İstiyorsanız Kitap Okuyun

4 dakika
Eğer Binlerce Hayat Yaşamak İstiyorsanız Kitap Okuyun
Son Güncelleme: 26 Nisan, 2018

Bir kaşif, bir vampir, bir fil, bir ceylan, bir oyuncak bebek, bir dağ veya bir yıldız olabilirim. Kitap okurken, seyahat edip dönüşebilirim. Kitaplar benim binlerce hayat yaşamamı ve her birinden yeni bir şey öğrenmemi sağlar.

1930’lu yıllarda Küba’da yaşayan iki Asturya’lı bir sigara şirketi kurdu. Fabrikada, sigarayı yapanlar oldukça uzun saatler boyunca çalışıyorlardı. Zaman geçirebilmek için çalışanlardan biri diğerlerine her zaman kitap okuyordu.

“Bırakın diğerleri yazdıkları sayfalarla övünsünler, ben okuduklarımdan gurur duyuyorum.”

– Jorge Luis Borges

En çok beğendikleri kitap Alexander Dumas’ın yazdığı Monte Cristo Kontu‘ydu. Bu hikaye işçilerin verimliliğinin artmasını ve hatta daha kaliteli sigaralar yapmalarını sağladı. Bu yüzden sonraları bu sigaralara “Monte Cristo” denmeye başlandı.

Bu kısacık anekdot okumanın bizi kanatlandıracağını bize öğretiyor. Kitaplar hayal gücümüzü kamçılar ve başka hayatlar yaşamamıza izin verir. Bilmediğimiz yerlerin hayalini kurabilir, duyguları yoğun bir şekilde hissedebilir, hiç tanışmadığımız insanları sevebilir ve hatta uçabiliriz.

Okumanın faydaları

Kitap okuduğumuzda yalnızca kitaplardaki farklı karakterlerle kendimizi özdeşleştirmekle kalmayız. Aynı zamanda daha önce hiç gitmediğimiz yerleri tanır, hiç görmediğimiz adetleri deneyimleyebiliriz. Bu, etrafımızda olup bitenlere ve etrafımızdaki insanlara karşı oldukça duyarlı olmamızı sağlar.

Şimdi kitap okumanın bazı faydalarını analiz edeceğiz. Bu empatiyi, yaratıcılığı ve hafızayı geliştirmesi bu faydaların arasında yer alır. Hatta Alzheimer’ı ya da stres, engellemeye yardımcı olabilir, zekamızı ya da konuşma ve dinleme yeteneğimizi geliştirebilir.

Okumak sizi daha iyi empati yapabilen bir insana dönüştürür

2013 yılında Emory Üniversitesi’nden pek çok bilim adamı kitap okuyan ve okumayan kişilerin beyinlerini karşılaştırdı. Kitap okuyanların, okudukları kitaplardaki karakterlerin duygularını anlamak için hayal güçlerini kullandıklarından, genel olarak daha iyi empati kurabilen insanlar olduğu ortaya çıktı.

Okumak başka insanların nasıl hissettiğini anlama yeteneğinizi geliştirir. Bu da sizin gelişiminiz için en önemli yetenektir. Gelişim seviyeniz, arkadaşlıklar, aile, romantik ilişkiler ve iş yaşamı gibi farklı konularda sizi etkiler.

Some figure

Okuma alışkanlığı hafızanızın gelişmesine yardımcı olur

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.