Duyusal Yoksunluk Tankının Yararları

Ekim 26, 2019
Bugünlerde duyusal yoksunluk tanklarını her yerde bulabilirsiniz. Tavsiye eden kişiler bu deneyimin ana rahmine geri dönmek gibi olduğunu söylüyor: zihniniz boşalır ve gerçekten gevşeyebilirsiniz.

Duyusal yoksunluk tankları, aynı zamanda izolasyon tankı ya da yüzme tankı olarak da bilinir, periyodik olarak moda olur ve modası geçer. İlk başta beyni incelemek için icat edilmiş olsa da günümüzde insanlar onu rahatlamak için kullanmaktadır. Pek çok şirket duyusal yoksunluk deneyimi konusunda özelleşmiştir ve çoğu spa ve masaj salonu bu hizmeti sunmaktadır.

Duyusal yoksunluk tecrübesini tavsiye edenler ana rahmine dönmek gibi olduğunu söyler. Biraz abartıyor olabilirler, fakat bu tankları çok fazla kullanan insanlar bu deneyimi eşsiz olarak tanımlamaktadır. Tanklar, aşırı rahatlama fırsatı sunuyor gibi…

Tankları hiç tavsiye etmeyenler de var tabii. Bazı kimseler bu deneyime endişe ile yaklaşıyor. Dış dünyadan tamamen kopma konusunda kaygılanabiliyorlar. Duyusal yoksunluk tankı işini yapan şirketler, iyi bir deneyim yaşayabilmeniz için belli bir seviyede duygusal stabilite ve olgunluğa sahip olmanız gerektiğini söylüyor.

“Algıladıklarımızın bir kısmı bizden önceki nesneden oluşan duyularımızdan gelirken, bir diğeri (ve daha büyük olanı olabilir) (Lazarus’un deyimiyle) her zaman kendi kafamızdan çıkar.”

– William James

piksel kadın gözleri

Duyusal yoksunluk tankının icadı

İzolasyon tankı, Amerika Birleşik Devletlerinden bir nöropsikiyatrist olan John C. Lilly tarafından icat edildi. Lilly’nin tankları yapmadaki hedefi başarılı bir iş kurmak değildi. Bunla alakası bile yok hatta. O sadece izolasyon sırasında beyinde meydana gelen değişiklikleri incelemek istedi.

1950’lerde, bu tür konular birçok bilim adamının dikkatini çekti, Lilly de dahil. “Duyusal izolasyon odaları” olarak adlandırdığı şeyi yarattı. Bu odaları duyuları kesinlikle minimuma indirecek şekilde tasarladı.

Lilly, icatlarının gerçekten çok özel bir deneyim sunduğunu kanıtladı. Bu tankların içinde olmak çok rahatlatıcı ve gençleştiriciydi. Bununla birlikte, bilimsel topluluktaki hiç kimse araştırmasını ciddiye almadı çünkü Lilly bir aykırıydı. Diğer bilim adamları, onun sadece dikkat çekmek isteyen bir uçuk olduğunu düşünüyorlardı.

Yeni araştırma

Lilly’nin fikri ilk başta çok ilgi çekmedi, ancak zamanla insanlar bu tankla daha fazla ilgilenmeye başladı. Araştırmacılar yavaş yavaş Lilly’nin duyusal yoksunluk tankını denemeye başladı ve sonuçta bunun çılgınca bir fikir olmadığını keşfetti. Aslında, araştırmacılar bu tanklarda tedavisel uygulamalar için potansiyel gördüler.

İlk başta, araştırmacılar tankları askeri amaçlar için incelediler. Tankların bedeni ve zihni güçlendirmeye yardımcı olma potansiyelleri öne çıkıyordu ve birkaç denizciye duyusal yoksunluk tedavisi uygulandı. Daha sonra NASA, yüzdürme tanklarını astronot eğitim programlarının bir parçası olarak kullandı.

70’lerde, duyusal yoksunluk tankları daha popüler hale gelmeye başladı. Yüksek performanslı sporcular, onları kas iyileşmesi için ilk kullananlardı. Daha sonra, spa ve rahatlama alanı pazarı bu tanklardaki potansiyeli gördü ve onları hizmetlerine dahil etmeye başladı. Stresli insanlar dünyasında mükemmel bir iş kolu gibiydiler.

Tank nasıl bir şey?

Duyusal yoksunluk tankları 400 ila 600 litre su içerir. Bu hacmin en az yarısı Epsom tuzlarından (magnezyum sülfat) oluşur. Yüksek tuz konsantrasyonu, Ölü Deniz’deki gibi vücudunuzun kendiliğinden yüzmesini sağlar.

Su vücut sıcaklığına yakındır, böylece sıcak ya da soğuk hissetmezsiniz. Bazı durumlarda, tankın kapanan bir kapısı vardır, böylece tamamen kapalı bir ortamda kalırsınız. Bu durumda, tamamen karanlıkta ve tamamen sessizlik içinde yüzersiniz.

Diğer duyusal yoksunluk tankları açık kalır, ancak odadaki ışık düşüktür ve ses yoktur. Genel olarak, 60-120 dakika tankta kalırsınız.

duyusal yoksunluk tankı

Faydaları

Araştırmalar göstermiştir ki bu tankların kullanımı beyinde pozitif değişimlere neden olur. Her şeyden önce duyularınız bu şekilde yoksun bırakıldığında beyniniz meditasyon halindeki gibi aktiviteler göstermeye başlar. Sonuç olarak oldukça rahatlatıcı bir deneyimdir.

Bu tanklar aynı zamanda sağlığa da katkıda bulunur. Kas ağrılarını azaltmaya ve migren ya da regl sancısı gibi kronik problemleri önlemeye yardımcı olabilir. Anksiyete problemi olan insanlar da bu tip bir terapi ile rahatlayabilir.

Tüm bu faydaların yanı sıra bu deneyimi tavsiye edenler duyusal yoksunluk tanklarının aynı zamanda yaratıcılığı uyardığı ve entelektüel kapasiteyi artırdığını savunuyor. Küçük bir azınlık bu deneyimin sıkıcı ya da rahatsız olduğunu söylese de deneyen çoğu kişi tekrar gelen müdavim müşterilere dönüşüyor. Herhangi bir negatif yan etkisi olmadığı için neden duruyorsunuz? Belki de çok seversiniz.

  • Ardila, R. (1970). Privación sensorial. Revista Interamericano de Psicologia, 4, 253.