Duygusuz İnsanlar Var Mıdır?

Hepimiz, empati becerisi olmayan en az bir insan ile tanışmışızdır. Bunun bir sonucu olarak da duygusuz insanlar olduğunu düşünmemiz kolay hale gelir. Ancak, bu gerçekten mümkün mü? Duyguları hissetme becerileri olmayan insanlar var mı?
Duygusuz İnsanlar Var Mıdır?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duygusuz insanlar var mıdır? Pek çok insan kendilerine bu soruyu birden çok kez sormuştur. Oldukça soğuk, empatiden ve duygusal bağdan yoksun biriyle tanıştığınızda bunu merak edebilirsiniz. Davranış biçimleri, “soğuk kalpli” olduklarına inanmanızı sağlar. Şüphesiz ki, tavırları bazen sizi tedirgin edebilir.

Öte yandan, bu tür profilleri psikopat kişilikler ile ilişkilendirmek de yaygındır. Başkalarının duygusal gerçeklerini anlayamayan insanların bir tür problemi olduğu fikrine inanmak çok kolaydır. Bunun bir sonucu olarak, etrafındakilere zarar verebileceklerini düşünebilirsiniz (fiziksel ya da psikolojik olarak).

Bunda dehşet verici bir şey vardır. Bir düşünün. Hiçbir duygusu olmayan; sevgiyi, korkuyu, üzüntüyü, utancı ya da mutluluğu deneyimleyemeyen bir insan hayal edin. Dürüst olmak gerekirse, bu insanlar basitçe insan olmaz. Bunun yerine, yapay zeka ile donatılmış bir tür sofistike robot olurlar.

Dahası, birisinin başka birine duyguları olmadığını söylediğini duymak oldukça yaygın olsa da, bunun doğru olmadığını hatırlamak önemlidir. Herkesin hisleri ve duyguları vardır; bizi insan yapan da budur. Ancak, bunları doğru anlayıp ifade edebilmek farklı bir konudur. Bu yazımızda bahsedeceğimiz konu da bu.

Duygusuz İnsanlar

Eğer herhangi bir psikoloğun aşina olduğu bir şey varsa, bu da başkalarının duygularını okumaktır. Birçok kişi öfke, hiddet, hayal kırıklığı ya da sinir bozukluğu hissedebilir ve yine de tamamen rahat görünebilir. Herkesin arzuları vardır ve ister iyi ister kötü niyetle olsun, her bir arzu bir duyguyu gizler.

Temel olarak, söylemeye çalıştığımız şey, duygusuz insanlar diye bir şey olmadığıdır. Hepimiz duygulara sahibiz çünkü bu psikofizyolojik durumlar kim olduğumuzu yönetiyor; öğrenmeyi, gelişmeyi, günlük etkileşimlerimizi ve olduğumuz hemen hemen her şeyi kolaylaştırıyorlar. Bu süreçler her beyinde mevcut. Ancak, mevcut olmaları gerçeği, doğru şekilde “çalıştıkları” anlamına gelmiyor.

Hadi bunu daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Yalnız başına, denize bakarak oturan bir kadın.

Antisosyal Kişilikler: Duygusal Boşluk ve Araçsal Duygular

Eğer duygusuz insanlar olup olmadığını merak ediyorsanız, psikopatlar hakkında düşünmek yaygındır. Bugün itibariyle “psikopat” terimi yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bunun yerine, onları nüfusun %1’ini etkileyen bir durum olan antisosyal kişilik bozukluğu olan bireyler olarak adlandırıyoruz. İşte bu bozukluğa sahip olan kişilerin bazı özellikleri:

  • Güçlü duygusal bağlar kuramazlar.
  • Araçsal amaçlar ile motive olurlar. Başka bir deyişle, yeni duygulanımlar deneyimlemeye ve sonuç olarak istediklerini elde etmeye çalışırlar.
  • Çoğu insan antisosyal varlıkların empatiye sahip olduğuna inanmaz. Ancak, sahiptirler. Yine de, bunun nüansları vardır.
  • Hollanda’daki Rotterdam Erasmus Üniversitesinde yapılan bir araştırma, bu insanların bilişsel empatiye sahip olduklarını göstermiştir (diğer kişinin ne hissettiğini anlarlar). Bununla birlikte, duygusal empatiden yoksundurlar (başkalarıyla duygusal düzeyde bağlantı kurmazlar). Bu, elbette, manipüle etmelerini ve aldatmalarını kolaylaştırır.

Aleksitimi Olan Bireyler

Bu insanlar size sizi sevdiklerini söylerler ancak bunu, en azından genel olarak beklendiği gibi, göstermezler. Uzak ve soğukturlar. Çoğu zaman bir mizah anlayışından yoksundurlar ve kolayca sıkılırlar. Ek olarak, oldukça sessizdirler ve başkalarıyla duygusal bağları ateşleyen kıvılcımdan yoksundurlar. Birçoğu, aleksitimi olan kişilerin, duyguları olmayan insanlar olduğuna dair açık bir örnek olduğuna inanıyor. Ancak bunu varsaymak bir hata.

Aleksitiminin nedeni duygusal bir öğrenme bozukluğu ya da nörolojik bir bozukluktur. Yine de, sonuç aynı olduğu için bu gerçekte önemli değildir. Bunlar, kendi duygusal durumlarını (ve diğer insanların durumunu) anlayamayan insanlardır. O anda tam olarak nasıl hissettiklerini tam olarak saptamayı son derece zor bulurlar.

Buna rağmen severler ve mutluluk, korku, özlem, ıstırap ve umudu yaşarlar. Duyguları olmasına rağmen, onları çarpıtılmış bir şekilde deneyimler ve sonuç olarak bunları ifade edemezler.

Birbirleri ile konuşan iki kişi.

Duygusuz İnsanlar Diye Bir Şey Var Mıdır?

Cevap hayır – duyguları olmayan insanlar diye bir şey yoktur. Gerçek şu ki, tüm insanlar duyguları deneyimleme yeteneğine sahiptir. Sadece beyninde limbik sistemi olmayanlar bunu yapamaz. Hatırlayalım ki bu bölge, büyük ölçüde, her temel psikolojik süreci, her hissi ve sizi güldüren, ağlatan, duygusallaştıran, bir anı hatırlatan ya da unutmak isteten her dürtüyü düzenleyen bir bölgedir.

İnsanlar doğaları gereği rasyonel değildir. Bunun yerine, akıl yürütme yetenekleri ile birlikte duygusaldırlar. Bir yandan, duygular bir kişide hislere yol açan nörokimyasal ve hormonal tepkilerdir. Öte yandan hisler, duyguların zihinsel temsilleridir. Bu süreçlerin her ikisi de herkeste sabittir. Bir düşünün, her zaman duygular yaşarsınız.

Her insan hisseder ama aynı şekilde hissetmez. Dahası, herkes duyguları bir arada yaşamayı teşvik etmek ve zenginleştirici bağlantılar oluşturmak için bir araç olarak kullanmaz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.