Duygusal Tıkanma Yaşadığınızda Yapabilecekleriniz

Duygusal Tıkanma Yaşadığınızda Yapabilecekleriniz

Son Güncelleme: 31 Aralık, 2017

Herkes hayatının bir noktasında duygusal tıkanma yaşamıştır. Sanki yeni güçlüklerle yüzleşmenize engel olan bir duvar vardır. Güvensizlik, duygusal tıkanmanın en açık belirtilerindendir ve bu durum sizi hedeflerinizi gerçekleştirmekten alıkoyar.

Trafik sıkışıklığını düşünün. aceleniz vardır ama birden ilerleyemediğinizi fark edersiniz, ne kadar isteseniz de hareket edemezsiniz. İşte duygusal tıkanma tıpkı buna benzer.

Bu hayatın her alanını her zaman etkilemez. Yani işle ilgili bir tıkanma yaşayabilirsiniz ama kişisel ya da duygusal hayatınızda bir sorun olmayabilir. Ta da tam tersi yaşanabilir; istikrarlı bir duygusal ilişki kurmaya çalışırken tıkanıp kalabilirsiniz ve işte o anda güvensizlik ortaya çıkarak sizi gerçekten mutlu kılacak işi elde etmenize engel olur. Belki de rahatını bozmak istemeyen biri olup çıkıvermişsinizdir. Eğer ilişkileriniz ile ilgili tıkanma devam ederse güvensizlik yüzünden olmadığınız biri gibi davranmaya başlarsınız. Sizi güvende hissettiren bir maske takınırsınız ama sizi korumaktan ziyade gerçek sorunu örten bir maskedir bu.

Pek çok duygusal tıkanma, öz güveninizle ilgilidir ya da belli bir şekilde davranmanıza yol açmış tecrübelerle alakalıdır. Bu durum, hoşlandığınız insanlara karşı belli tavırlar geliştirmenize neden olmuştur: ama şimdi güvenmek zordur sizin için. Kendinizi güvensiz hissedersiniz ve canınızın tekrar yanmasından korkarsınız.

Korku ve güvensizlik bir duygusal tıkanmayı tetikleyebilir ve bundan nasıl kaçacağınızı bilemezsiniz. O zaman topluluk içinde konuşmaktan çekinir, reddedilmekten korkarsınız, kötümserlik her yanınızı sarar, kıskançlık hisseder ve başkalarını yargılarsınız vs.

ışık tutan mavili adam

Duygusal bir tıkanma negatif duygu ve hislere kapılmanıza yol açar ve bu durum sizi daha da fazla tıkayarak ilerlemekten alıkoyar. ama bütün bu duygular, çevrenizden etkilenebilir ve çevreniz hem bir caydırıcı hem de bir katalist görevi görebilir. Peki bütün bunlara ne anlama gelir?

Duygu ve hislerle donatıldım ve bu duygular beni tıkayarak rahat alanımdan ayrılmama engel olabilir.

İş yerinde çok güvensiz hissettiğinizi hayal edin. Yaşadığınız duygusal tıkanma, hedeflerinize erişmenize engel olmaktadır ama çevrenizdeki bir şey de bu duruma katkıda bulunmaktadır. Beki de iş arkadaşları arasındaki rekabet bunun sebeplerindendir. Sürekli değerlendirmeye tabi tutulmak ya da çok dikkat çekmek de bir tıkanıklığa yol açabilir.

Açılmak için harekete geçin

Duygusal tıkanmadan kurtulmanın şu an için imkânsız olduğunu düşünebilirsiniz ama çok yanlış düşünüyorsunuz. Sadece harekete geçmeniz, bir şey yapmanız gerekmektedir. Size musallat olan bütün o güvensizlik düşünceleri, hareketsiz kalmanıza sebep olmaktadır. Onları itebilir ve ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Her gün aklınızdan geçen bütün o soruları bir düşünün. ”Beni işe almayacaklarsa neden görüşmeye gideyim ki?”, ”Ben hiç bir işe yaramam, istediklerimi asla başaramayacağım,” ”kendim gibi davranırsam, aptal sanaaklar beni,” ”Hata yapacağım ve herkes bana gülecek,” ”herkes benden çok daha iyi …”

elele rengarenk

Bu düşüncelerin aklınızdan geçtiği doğru değil mi? Elinizdeki tek seçenek, ”hayır” kelimesini duymaktan korktuğunuzda harekete geçmek. Cevabın hayır olabileceğini kabul edin ama evet cevabını duymayı da denemekten vazgeçmeyin. Ne kaybedeceksiniz ki?

Duygularınızın yarattığı zorlamalara karşı koymayı deneyin. Kendinizi ortaya attığınızda sizinle dalga geçilmesinden mi korkuyorsunuz? Bunu denemezseniz, yanlış düşündüğünüzü de kanıtlayamazsınız. Bazen hâlihazırda istediğiniz şey olduğunuza kendinizi inandırmak iyidir. Mesela, ”Topluluk karşısında konuşmaktan korkmam” ya da ”Gülünç duruma düşmekten korkmuyorum.” gibi şeyler söyleyebilirsiniz.

Duygusal bir tıkanma bazı şeyleri daha çok düşünmenize, zamandan faydalanmanıza yardımcı olabilir. Ama çok uzun sürerse, buna bir çare bulmanız gerekir.

Peki ya duygusal tıkanma ilişkinizle ilgiliyse? Reddedilmekten muzdaripseniz, belki de o kişi sizin için doğru değildir. Bu yüzden cesur olup hissettiklerinizi ifade etmek, korkularınızı yenmek için mükemmel bir uygulama olacaktır …Yaşadığınız her şeyin olumlu yanını görmeye çalışın daima. İnanın baba, her zaman bardağın bir yarısı doludur.

kördüğüm düşünce paylaşmak

Duygusal bir tıkanma yaşamak normaldir ve kendinizi sınayıp duygularınızın size ne söylediğini anlamanıza yardımcı olur. Onları daha iyi dinlerseniz, aslında söyledikleri şeyin güvensizlik ve korkularınızı yenmeniz gerektiği olduğunu fark edeceksiniz.

Umarım sizi teşvik eder bu duygular. Bazen iyi ve rahat hissetmek pozitif bir şey olmayabilir. Bazen rahat bölgenizden çıkıp risk almanız gerekir, bu durum sizi ürkütse ve tüylerinizi diken diken etse bile.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.