Logo image
Logo image

Duygusal Problemlerin 7 Fiziksel İşareti

3 dakika
Duygusal Problemlerin 7 Fiziksel İşareti
Son Güncelleme: 02 Haziran, 2018

Beden ve zihin bir bütün oluşturur. Bu nedenle duygusal problemler her zaman fiziksel duygular olarak bedenimizde izler bırakır. Beynin insan vücudu için işleyiş ekseni olduğunu dikkate alırsak, bu mantıklıdır. Ayrıca tüm vücudun beyinle iletişim kuran sinirlerle dolu olduğunu unutmayalım.

Bir referans veya bir bağlam olarak bir veya birkaç duygusal problem içermeyen fiziksel bir rahatsızlık yoktur. Bu anlamda, vücudumuzun bize gönderdiği sinyalleri dinlemek iyidir. Genel olarak, hayatımızda bir tür dengesizlik olduğunu gösteren göstergelerdir.

Bu bedensel sinyallerin bazıları çok yaygındır. Dar anlamda hastalıklarla değil vücutta kendini gösteren duygusal problemlerle ilgilidir bu. Yazımızda duygusal problemlerin varlığını gösteren en yaygın göstergelerin 7’sini sizinle paylaşacağız.

“Sağlığın sırrı, bedenin titreyip zihnin dinlenebilmesidir.”

– Vincent Voiture

1. Duygusal problemlerin bir belirtisi olarak baş ağrısı

Sık görülen baş ağrıları çok yaygın bir semptomdur. Dünyadaki binlerce insan baş ağrısından muzdarip. Baş ağrıları stres ve ajitasyon ile ilişkilidir. Bu nedenle, bu sorunu yaşayan çok fazla insanın olması normaldir.

Baş ağrılarının anlamı tek kelimeyle özetlenebilir – gerginlik. Karşıt olan iç kuvvetler vardır ve bu gerilim olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman, zamanın eksikliğine karşı, tamamen ve iyi şeyler yapma arzusudur. Ya da taahhütleri yerine getirme zorunluluğuna dayanma ihtiyacı olabilir. Bir baş ağrısının arkasında genellikle duygusal sorunlar vardır. Bu nedenle ilaçlar sıklıkla istenen etkiyi göstermeyebilir.

Some figure

2. Boyun ağrısı

Sert ve/veya ağrılı boyun, fiziksel duyguların neden olduğu aşırı sertliğin açık bir belirtisidir. Yaşamın her alanında değil ama özellikle bir duygu yüzünden açığa çıkar: birisini affetmenin zorluğu. Kızgınlık ve acı, boyun bölgesinde güçlü kas gerginliği şeklini alır.

Bağışlanmakta güçlük çekmenin yanında hoşnutsuzluk ya da hor görme gibi başka duygular da olabilir. Eğer boynunuz ağrıyorsa, henüz içinizden atamadığınız kızgınlığı düşünmelisiniz. Belki de bu duyguları seyrelttiğinizde, hissettiğiniz acı da kaybolur.

3. Sertlik ve omuz problemleri

Omuzlar, çok büyük ağırlıklar taşımak için kullandığımız vücut alanıdır. Bu hem fiziksel ağırlıklar hem de zihinsel veya manevi yük için geçerlidir. Omuz ağrısı, özellikle de kramp varsa, aşırı bir yükü gösterir.

Muhtemelen üzerinizde ağır bir yük taşıyorsunuz. Belki size uymayan bir sorumluluk ya da yerine getiremeyeceğinizi hissettiğiniz bir görev var. Omuzlarınızdaki ağrı, her halükarda, aşırı basınçla ilişkili duygusal sorunlara işart eder.

Some figure

4. Üst sırtta rahatsızlık

Üst sırt, gerilim ve duygusal problemlerin yoğunlaştığı başka bir alandır. Orada acı olduğunda, kendinizi çok yalnız hissedersiniz. Başkalarıyla ilişkide zorluklar gösteren bir işarettir.

Aynı şekilde, bu da öz-sevgi eksikliğinin bir işareti olabilir. Benlik saygısı yaralanabilir. Çok fazla korku duyuyor olabilirsiniz. Bunlar genellikle, yetersiz sosyal bağlarla ilgilidir.

5. Sırtın aşağı bölgesinde rahatsızlık

Alt sırt ağrısı da aşırı yüklenme ile ilgili olup önemli fiziksel duygulardan biridir. Bununla birlikte, aşırı soyut sorumluluklara değil, maddi veya ekonomik kaygılara işaret eder.

Alt sırt ağrısı, para konusunda çok büyük bir endişeye işaret edebilir. Belki de artan harcamalar veya birçok borca sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Arka planda, ekonomik sorumlulukları verimli bir şekilde ele geçirememe korkusu vardır.

6. El ağrısı

Ellerimiz, ifadeyle yakından ilişkili ve başkalarıyla temas halinde olan bir vücut bölgesidir. Ellerde ağrı veya rahatsızlık olduğunda, diğer insanlarla olan bağlantılarımızı gözden geçirme zamanıdır.

Daha güvenilir ilişkiler kurma veya böyle ilişkilere sahip olma konusunda tatminsiz bir arzu olması çok yaygındır. Rahatsızlık veya ağrı, üstesinden gelmek istediğiniz sosyal mahrumiyet koşulunu yansıtabilir. Ancak belki de bunu yapmak için izlemeniz gereken yolu henüz bulamamış olabilirsiniz .

7. Dizlerdeki Sorunlar

Diz ağrısı en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Neredeyse her zaman egonun alevlenmesi ile ilgilidir. Endişe merkezi kişinin kendisi olduğunda ve bir başkasına karşı biraz küçümseyici bir tavır aldığında ortaya çıkar. Bu bizi başkalarını cömert bir şekilde görmekten alıkoyan o kısıtlayıcı balondan çıkma ihtiyacımızı gösterir.

Some figure

Vücut, her bölgenin kendi hikayesini fiziksel duygularla anlattığı bir kitap gibidir. Benzer şekilde, vücudun her bölümü sürekli olarak mesajlar gönderir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.