Logo image
Logo image

Duygusal Olarak Zehirlendiğinizin 5 Belirtisi

2 dakika
Duygusal Olarak Zehirlendiğinizin 5 Belirtisi
Son Güncelleme: 17 Aralık, 2016

Kişisel çatışmalar ve duygular, fiziksel ve psikolojik sağlığımızı doğrudan etkilediğinde duygusal zehirlenme meydana gelir. Duygusal zehirlenme, kendini asabiyet, depresyon, duygusal dengesizlik ve tükenmişlikle belli eder.

Pek çok tetikleyici olduğu halde, duygusal zehirlenmenin altında yatan sebep, iç hayatımızı besleyecek yeterli zamanı ayırmamaktır.

Zehirlendiğimi nasıl anlarım?

Duygusal zehirlenmenin etkisi altında olabilirsiniz ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz. Duygusal zehirlenmeye uğrayıp uğramadığınızı keşfetmek için, özellikle tekrarlayan davranışlarınıza çok dikkat etmelisiniz-sizin için zararlı olduğu halde yaptığınız şeylere…

Aşağıdaki davranışlardan birini ya da daha fazlasını sergiliyorsanız, duygusal olarak zehirlenmiş olabilirsiniz:

1. Savunmaya geçiyorsanız

Duygusal olarak zehirlenmiş biri kendini koruma modundadır ve başkalarının davranış ve sözlerini sürekli saldırganlık olarak yorumlar.

Zehirlendiğinizde, güvensizlik hisleriniz hayatınızı yönlendirir. Daha tepkisel hale gelir ve sık sık savunmaya geçersiniz. Özgüveniniz neredeyse sıfırlanmıştır ve her şey size kendinizi savunmasız hissettirir.

Olumlu olanı dışarıda bırakıp özellikle olumsuzluğa odaklanırsınız. Bu sık sık başkalarının sözlerini ve hareketlerini çarpıtmanıza yol açar; kendinizi duygularınızın alarmda olduğu tehditlere karşı korumak için saldırgan tavır takınırsınız.

Some figure

2. Aşırı derecede eleştirelseniz

İnsanlar duygusal olarak zehirlendiklerinde, kendilerini uyuşmazlık bariyerleriyle çevirirler. Kendilerine ve başkalarına aşırı sert davranırlar.

Eğer zehirlenmişseniz, her şeyi kontrol altında tutma eğiliminizden dolayı, kendinizden çok şey bekler ve en küçük bir şeyden bile ödün vermezsiniz. Kendinize ve başkalarına karşı daha şefkatli olmaya çalışın.

Some figure

3. Duygularınıza karşı kendinizi kapatıyorsanız

Duygusal olarak zehirlenmişsek, duygularımıza karşı perdelerimizi kapatmayı seçer ve kendimizi kendi duygularımızdan koruma yoluna gideriz.

Bu yüzden, bir kişi duyguları tarafından boğulmuş hissediyorsa, canlılığı bir şekilde zayıflar ve kendini kapatır. Duygusal olarak kapalı iseniz, hiçbir şekilde kendinizde yeniden hayata dönme yeterliliğini bulamazsınız.

Beynimiz duygularımız tarafından işgale uğradığında, doğru düşünemez ve düzgün davranamayız.

Some figure

4. Başkalarına karşı saldırgansanız

Zehirlenmiş kişiler saldırgan ve tehlikeli olabilirler. Duygusal engelden dolayı, etraflarını mantıklı şekilde değerlendiremez ve düzgün karşılık veremezler. Dahası, başkaları için empati hissetmek onlar için zorlaşır.

Bu dışa karşı saldırganlık, aslında duygusal zehirlenmiş kişilerin kendilerine karşı hissettikleri ayıplama ve suçluluk hislerinin bir yan ürünüdür. Bir tür kaçış ve özgürlükmüş gibi, kendi korku ve hayal kırıklıklarını başkalarına yansıtırlar.

Some figure

5. Kendinizi sabote ediyorsanız

Duygusal olarak zehirlenmiş biri için hayat yolculuğu zor bir hal alabilir. Belirsizliğe tahammül edemedikleri için başarıdan korkarlar. Duygusal olarak zehirlenmiş kişiler, gelecek olan şeyleri göğüsleme yeteneklerine inanmazlar.

Her şeyi tekrar tekrar bağlayıp bin kere kontrol etme ihtiyacı hissederler. Eğer zehirlenmişseniz, unutmayın ki sizi daha ileri gitmekten alıkoyacak sadece bir kişi vardır, o da sizsinizdir.

Some figure

Duygusal olarak zehirlenmişsem ne yapabilirim?

Arınmak için zamana ihtiyacımız vardır. Tıpkı çok alkol aldığınızda olduğu gibi bir mahmurluk olacaktır. Duygusal mahmurluklar; suçluluk, sürekli öfke, uykuya dalamama ve üzüntüye yol açar.

Fakat endişelenmeyin, davranışlarınızı ve duygularınızı tanımlayarak çoktan iyileşme sürecine girdiniz. Olumsuz duyguları aşırı tüketme eğiliminizden kurtulabileceğinizi bilmek ve duygusal arınma sürecine başlamak ihtiyacınız olan şeydir. Belirtiler yok olacak ve duygularınız yeniden gerçeklikle tutarlı olmaya başlayacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.