Logo image
Logo image

Duygusal İstismardan Sonra Kendinizi Nasıl Toparlarsınız

4 dakika
Duygusal istismardan sonra toparlamak demek, güveninizi bozan travmatik bir olaydan geçmek anlamına gelir.
Duygusal İstismardan Sonra Kendinizi Nasıl Toparlarsınız
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Duygusal istismardan sonra toparlamak demek, güveninizi bozan travmatik bir olaydan geçmek anlamına gelir. Bunu yapmak için kendinizi suçlamaktan kaçınmalısınız. İlişkilerine her şeyi veren ve güvenen kişi asla yanlış olmaz. “Suç”, yalan, manipülasyon, şantaj ve psikolojik tacizi kullanan narsisist ve sağlıksız kişi tarafından işlenir.

Kendinizi suçlamamanın veya çok somut bir sebepten ötürü olanların sorumluluğunu üstlenmemenin önemini vurguluyoruz. Bir kişi en sonunda istismar edilen bir ilişki bırakabiliyorsa, herkesin zihnindeki sorular (kendileri de dahil olmak üzere) “Neden daha erken terk etmedi?” ve “Olanlar karşısında nasıl bu kadar kör olmak ve farkına varmamak mümkün olabilir mi? ”

“Zihni sakinleştirmek ve kendisini görmesi için onu cesaretlendirmek gerçekçi bir yoldur. Kaybetmeyi öğrenen olgun ve dengeli bir zihin. Alçak gönüllü, fakat eksik olmayan bir zihin. Dünyaya açık, enerjik, zemine sıkıca tutunmuş bir zihin.”

– Walter Riso

Bu basit bir süreç değil. Duygusal istismarın maskesini çıkarmak kolay değildir. Mekanizmaları aynı anda çok zor ve komplike olma eğilimindedir. Bir başka önemli bir bileşen daha eklemeliyiz: aşk. Aşık olan bir kişinin inatçı, güvenilir ve kendini adamış biri olması gerektiğini unutmayın. Yani, duygusal istismar belirtilerini görmek çok da kolay değildir. Ve eğer aşık olan kişi bunları fark ederse, beyinleri onların kuşkularını dindirmek için gerçekten çok karmaşık stratejiler kullanır. Neyin olup bittiğini açıkça görmesini engelleyen yoğun bir sis bulutu oluşturur.

Sadece siz yapana kadar. Gerçekte olan şeyin tamamen farkında olana kadar. Er ya da geç aynaya bakacak ve artık kendinizi tanımayacaksınız. Aynaya yansıyan kişi, eskiden olduğunuz kişinin sadece gölgesinden biraz daha fazlası…

Some figure

Herkes duygusal istismardan kurtulmayı başaramaz

Duygusal istismar döngüsü genellikle bir bağımlılık gibi çalışır. İçine kapılması kolay bir ceza ödül döngüsü vardır. Zaman zaman, istismarcı kişi sizi ilgi, yakınlık ve ölçüsüz bir aşkla büyüleyecek.  Ama sonra çok hasara yol açacak talepler, soğukluk, aşağılama ve serzenişler gelecek.

İyi tedavi, kötü davranışlarla bağlantılıdır. Sonunda, istismarcıyı kontrol eden motorda bir dişli olursunuz. Bu döngüyü kırmak ve bu durumdan çıkmak kolay değildir. Ayrıca, ilişkiyi sonlandırmayı başardığınız için, acı çekmenin de sona ereceğine inanmayın.

Sonunda kötü bir ilişki bırakabilmiş birçok insan, masum bir şekilde, bu cesur adımla her şeye bir son verdiklerini düşünürler. Kararlarından sonra her şeyin daha iyi olacağı düşünceleri vardır. En dibe vurmuşlardır ve şimdi çabuk iyileşmekten başka bir seçeneği yoktur. Ancak bu, gerçeklerden uzaktır.

Kötüye kullanılmış ilişkinizden sonra hala iyileşmediğinizi gösteren işaretler

  • Suçluluk hisleri. Gerçeği daha önce görmediğiniz için kendinize kızgınsınız. Size zarar veren biriyle çok fazla zaman harcadığınız için kendinizi suçluyorsunuz.
  • Öfkeyle karışık suçluluk. Hayal kırıklığınız ve öfkeniz birikir. Öyle ki, bazen bu hisleri başkalarına da yansıtırsınız.
  • Şüpheci biri olursunuz.
  • Aşırı hiperaktivite anlarına yönelim. Birçok şey yapmak ve çok fazla projeye katılmak istiyorsunuz, ama ardından yorgun hissediyorsunuz. Yeterince enerjiniz yok.
  • Kendi imajınız, benliğiniz ve öz saygınız hala hasarlı ve savunmasızdır.
  • Olumlu duyguları daha önce olduğu gibi hissetmek zor ve hatta imkansızdır. Sevinçleriniz eskisi kadar dolu değildir, hayalleriniz sizi motive etmez ya da aynı şekilde umut vermez. Anestezi altında olduğunuzu, uyuşmuş bir durumda hissedersiniz.
Some figure

Duygusal istismardan kurtulma stratejileri

Başlangıçta söylediğimiz gibi, duygusal istismardan kurtulmak, durumunuzu mağdur olarak yeniden yorumlamak açısından iyidir. Sadece bir kurbandan daha fazlasının olduğunuzu hatırlamak zorundasınız. Bütün benliğinizi ele geçirmesine izin vermeyin. Suçluluk ve kabahat duygularını bir kenara bırakın. Çaresiz hissetmeyi bırakın. Çaresizlik, uzun vadede bu travmatik durumu kronikleştirecektir. Mağdur kimliği, iktidarı ele geçirir ve benliğinizi daha da zayıflatır.

Bu amaçla, bu sorunu aşmak için hangi stratejileri kullanabileceğinizi görelim.

Odaklanın! Siz cesursunuz ve hayatınızı kontrol altına almalısınız.

Siz bir kurban değilsiniz. Siz travmatik bir geçmişten kurtulmak zorunda olan cesur bir insansınız. Bunu yapmak için, ana odaklayın ve hayatınızın kontrolünü elinize alın. Kendi hayatınızdan siz sorumlusunuz. Sorumlu, eğer hatırlarsanız, “olaylara nasıl cevap vereceğini bilen kişi” anlamına gelir. Bu yüzden, aklınızı suçluluk duygusundan kurtarın ve hayatınızın, durumunuzun kontrolünü ellerinize alın.

Varoluşsal kriz karşısında sakin kalın

Duygusal istismardan kurtulmak, hayatın bu yeni aşamasında kendinizden sorumlu olmanıza işaret eder. Şimdi, bu adımı attığınızda, endişe, korku, kafa karışıklığı gibi hisleri duymak yaygındır. Bütün bu hislerle karşılaştığınızda, cevap sakin kalmaktır.

Sakin olun. Hiç kimsenin sizi kurtarmak için gelmeyeceğini anlayın. Tamamen iyileşmenin zaman aldığını unutmayın. Sonuç olarak, tek seçeneğiniz ritmi izlemek, kendinizi dinlemek ve tüm duygularınızı kabul etmektir. Yavaş yavaş, durumunuzu tam olarak kontrol edebileceksiniz.

Durumunuzun olumlu yönetimi

Kötü bir ilişkiden sonra, öfke ve güvensizlik hissetmek normaldir. İlişkiyi daha erken bırakmadığınız için kendiniz üzerinde olumsuz bir görüşünüz olabilir. Bu düşünce kalıplarının tuzağına düşmekten kaçınmak önemlidir. Daha olumlu bir bakış açısı benimsemeye çalışın.

  • Kızgın hissederseniz, onu yönlendirin ve serbest bırakın.
  • Yalnız hissederseniz, diğer insanlarla konuşun. Sizinle aynı şeylerden geçmiş bir destek grubunu arayın.
  • Devam edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve her şey sizi çaresizliğe ve hayal kırıklığına doğru itiyorsa, profesyonel yardım alın.
Some figure

Duygusal istismardan kurtulmak ve durumunuzu değiştirmek için olumlu adımlar atmanız gerekir. İyileşme sürecinde proaktif olun. İhtiyacınız olan kaynaklara ve desteğe sahip olduğunuzdan emin olun. Çevrenize açık olun ve en iyi olduğunuz kendinize dönmenize yardımcı olan doğru terapiyi bulun.

İstismar döngüsünden herkes kaçabilir. Açık şekilde söylersek, zararsız şekilde çıkamayabilirsiniz. Ancak, kendinize daha dirençli, değerli ve onurlu bir insan görüntüsü çizer ve inşa ederseniz daha güçlü bir insan olarak ortaya çıkabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.