Logo image
Logo image

Doğru Kendiliğinden Zafer Kazanır, Yalanlar Yardıma İhtiyaç Duyar

3 dakika
Doğru Kendiliğinden Zafer Kazanır, Yalanlar Yardıma İhtiyaç Duyar
Son Güncelleme: 26 Nisan, 2018

Elbette hepimiz nasıl içinden çıkacağımızdan emin olamadığımız durumlar yaşamışızdır. Gerçek şudur ki, özellikle de kendinizi bizzat o noktaya getiren kişi siz olduğunuzda, seçtiğiniz her yolun kendine göre belli bir zorluk seviyesi vardır.

Yalan söylemek zaman zaman yapılacak en iyi şey gibi görülebilir çünkü kısa dönemde yapılması en kolay olandır. Halbuki yalan söylemek pek çok dolambaçlı yolu olan ama çıkışı olmayan bir sokağa sapmak gibidir. Büyük ihtimalle de sonumuz o sokakta kaybolmak olacaktır.

Yalan söylemek hem başkalarını hem de kendimizi kandırmaktır

Hayatlarımızla ilgili bir şey hakkında yalan söylerken, bu, o an için gözümüze en cazip seçenek gibi görünebilir. Uzun dönemde daha rahat hissetmemizi sağlayacak olan şey ise her zaman önceliği doğruya vermektir. İster bir şeyden utanç duyuyor olalım ister bir şeyleri mahvettiğimizin farkında olalım, en iyi seçenek başkalarına karşı dürüst olmaktır. Çünkü diğer türlü sadece onları değil kendimizi de kandırıyor oluruz.

Some figure

Mükemmel değiliz ve bu yüzden hata yapma hakkına sahibiz. Ancak, yalanlar kınanırken gerçeğin desteklendiği kanıtlanmıştır. Bu açıdan, tutarlı davranışlar sergilemelisiniz, yanlış yaptığınızda kabullenmelisiniz, böylece, kendinizi haksızlık ettiğiniz insanın yerine koymalısınız.

“Yağın suyun üstüne çıktığı gibi gerçek de yalanların üstüne çıkar.”

– Miguel de Cervantes Saavedra

Doğruyu söylemek, ilk etapta, acı verici olabilir ancak uzun vadede bize yardımcı olacaktır. Etkilediğimiz insanlar da çabalarımıza değer verecektir. Ayrıca doğruyu söylemek, kendimize saygı duymamıza ve kendimizi affetmemize de yardımcı olacaktır.

Yalanlar dipsiz kuyu gibidir

Dürüst olduğumuzda etrafımızdakiler kendilerini gösterir. Aramızdaki pozitif ve negatif şeylerin farkında oluruz. Kendilerini bizim dünyamızdan uzaklaştıran insanlar, bir şekilde, ona uymadıkları için, bu tercihi yaparlar. Bu da dünyamızı onlarla paylaşmanın kaderimizde olmadığı anlamına gelir. Bir şekilde uyumlu olmadığımız ortaya çıkmış olur.

Bazı insanların bizi çekici bulmasının sebebinin, bizim onlara sunabileceğimiz şeyler olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zor olabilir. Ancak böylece kalıcı olarak yanımızda olan insanların bizi olduğumuz gibi sevdiğini fark ederiz. Bu kendimizle gurur duymamız için yeterli bir sebep değil midir?

“Yalan söyleyen kişi nasıl bir işe kalkıştığının farkında değildir. Çünkü şimdi ilk yalanın ortaya çıkmaması için yirmi tane daha yalan söylemesi gerekecek.”

– Alexander Pope

Mark Twain “Eğer doğruyu söylerseniz, hiçbir zaman aklınızda tutmanız gereken bir şey olmayacak.” der. Gerçekten de hayatı sakin ve huzurlu bir şekilde sürdürebilmek için en iyi ilaç dürüst olmaktır. Eğer dürüst olmazsak, günlük hayatımız bir şekilde maskaralığı devam ettirmek için sürekli çabaladığımız bir gerilime dönüşecektir.

Uzun vadede, doğruyu söylemek en kolay yoldur

Hiçbir şey doğruyu söylemenin hazzıyla karşılaştırılamaz. İlk başta zor olabilir hatta yaptıklarınız için eleştirilebilirsiniz. Ancak gerçeğin yarattığı huzur, bir yalanın yarattığı illüzyonla mukayese bile edilemez. Başkalarına karşı dürüst olmak olgunlaşmamıza ve insan olarak kendimize değer vermemize yardım eder. Çünkü dürüst olmak cesaret ister.

Bu yüzden, ilk başta kabul etmek daha karmaşık görünse de, verebileceğiniz en doğru karardır. Uzun vadede, yalanın yapamayacağı şekilde yolculuğunuzu kolaylaştıracaktır. Yalanlar etraflarındaki her şeyi arapsaçına çevirmek için kendi kendilerine beslenirler.

Some figure

Kendi etrafımızı doğru ile kuşatırsak, başkalarının güvenini yeniden kazanabiliriz. Çünkü doğrunun temelleri yalanın temellerinden çok daha sağlamdır. Başkalarına karşı dürüst ve samimi davranmak için elimizden geleni yaparsak, kendimize karşı da dürüst davranmış olacağız. Sonuç olarak başkaları da bu sayede bize değer veriyor olacak.

“Beni endişelendiren şey bana yalan söylemiş olman değil, bundan sonra hiçbir zaman sana inanmayı beceremeyecek olmam.”

– Friedrich W. Nieztsche

Kendinize ve başkalarına karşı dürüst olun. Her zaman başkalarının size karşı nasıl davranmasını isterseniz, siz de onlara karşı öyle davranın. Böylece onlar için de bize aynı şekilde karşılık vermek çok daha kolay olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.