Değerini Bilmediğimiz 5 Mucizevi An

Değerini Bilmediğimiz 5 Mucizevi An

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2018

Her gün farkında olmadığımız birçok güzel şey yaşanıyor. “Normal” olduğunu düşündüğümüz günlerde bile anlamlı birçok olay yaşanıyor ama biz bunların rutin şeyler olduğunu düşünerek aslında gözlerimizi kapamış oluyoruz.

Mutluluk genelde büyük başarılarla ve büyük olaylarla ilişkilendirdiğimiz büyük bir kelimedir. Çünkü bu anlar çok sık yaşanmadığından mutluluğun çok büyük olduğunu ve kapımızı aniden çalacağını düşünürüz. Ama belki de yanlış yerde arıyoruzdur. Belki de mutluluk bu kadar büyük olaylarda değildir ve küçük küçük günlük olayların içinde gizlidir.

“Karakter harika anlarda ortaya çıkabilir, ancak küçük olanlarda yapılır.”

– Phillips Brooks

Paha biçilmez anlar

Her gün mucizevi olaylar getirir. Ama biz bunların çoğunu mutlu olmaya değer görmeyiz. Çok sık olduklarını ya da tahmin edilebilir olduklarını düşünürüz. Ama bu olaylara aslında başka bir bakış açısından bakarsanız büyü anlara dönüşebilirler. Aşağıda her gün başımıza gelen bu anlardan bazılarını sizin için listeledik.

Yeni bir güne uyanmak

Her zaman hayatın ne kadar kısa olduğunu düşünürüz. Evren var olduğundan beri milyarlarca yıllık tarihte ortalama 60-80 yıllık bir ömrümüz olmasına üzülürüz. Bu size çok gibi geliyorsa bile aslında değil. Birçok insan ise ne kadar az vaktimiz olduğunun farkında bile değil.

uçan su giysili kadın

Her gün aslında bir mucizedir. Başınızın üstünde bir çatı varsa ve yeni bir güne başlamaya gücünüz varsa çok şanslısınız. Birçok insanın maalesef başını sokacağı bir çatısı ve güne iyi başlayabileceği kadar talihi yok. Sağlığınız yerindeyse ve bir eviniz varsa mutlu olun, bu anları küçümsemeyin.

Yemek ve bedeninizi beslemek

Yemek karın doyurmaktan çok daha fazlasıdır. Çoğumuz için yemek yemek huzur veren keyifli bir eylemdir. Birçok kültürde verdiği yemekler için tanrıya şükredilir. Yemeğinizi sevdiklerinizle de paylaşın.

Aynı zamanda çok zevklidir çünkü birçok duyunuz aynı anda çalışır; koku, tat, dokunma… Her gün yaptığınız bu basit eylemden zevk alın ve mutlu olun.

Sevdiğiniz insana bakmak

Bir sevdiğimizi kaybettiğimiz zaman çok geç de olsa birlikte geçirdiğimiz zamanın değerini anlamaya başlarız. Her gün sevdiğimiz insanların olduğunu ve birlikte geçireceğimiz zamanın ne yazık ki kısıtlı olduğunu hatırlamalıyız.

sevdiğine bakmak

Sevdiğimiz insanların sağ olması bize bir ödül, bu küçümsenmemesi gereken bir lütuf. Sevdiğiniz insanın gözlerine bakın ve ne hissettiğinizi düşünün. Hayatınızın ne kadar anlamlı olduğunu ve bu hediyenin kıymetini anlayın.

Çalışarak dünyaya bir katkı yapmak

Çalışmak size işe yaradığınızı hissettirir ve üretme imkanı verir. İşiniz küçümsense hatta bilinmedik bir iş olsa bile çalışmak karakter, onur ve ahlak göstergesidir.

Hayatta birçok güzel anla işte karşılaşırız.

Rutinle uğraşmak ve tüm görevlerinizi tamamlamak, karakterinize ışık tutar ve hayatınıza anlam katar. Aldığınız yolu tasarlayıp yeniden planladığınız bir yerdir. Bu nedenle uyuma ve hayal kurma duygularınızı dengeler, bedeninizi canlandırır, hatta sizi daha zeki yapar. Yeni bilgileri pekiştirmenize ve önceki gün öğrendiklerinizi anlamlandırmanıza olanak tanır.

Uyumak ve rüya görmek

Uyku, her zaman gerçekten değerini bilmediğimiz küçük günlük mucizelerden biridir. Uykunun ne kadar lüks bir iş olduğunu sadece uykusunu alamayan insanlar bilir. Bu nedenle aslında gerçek bir zevktir.

bulut kadını yakalamaya çalışan adam

Gördüğünüz gibi, her gün muhteşem anlarla doludur. Sadece çoğu insan onları göz ardı edip görmezden geldiği için değerlerinin olmadığı anlamına gelmez. Belki de bu harika anların arkasındaki gizli harikayı bulmayı öğrenirseniz, hayatınızı bir rutinden daha fazlası yapmayı da öğreneceksiniz. Bu anlar size kalıcı bir iz bırakabilir. Hem kendiniz hem de genel olarak toplum için çok fazla değeri vardır.

İlginizi çekebilir ...
Küçük Şeylerin Değerine Dair Bir Kısa Film
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Küçük Şeylerin Değerine Dair Bir Kısa Film

Robot kahramanlı çizgi film denince aklımıza WALL-E gelir. Ancak yazımızdaki filmi görünce Bibo adlı yalnız robot için de kalbinizde özel bir yer o...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.