Logo image
Logo image

Çocuklarıma Nasıl Ev Ödevi Yaptırabilirim?

3 dakika
Çocuklarıma Nasıl Ev Ödevi Yaptırabilirim?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her gün öğleden sonra okul çıkışında aynı “trajedi” yaşanır: ev ödevi zamanı… Ticari amaçla yayınlanan resimlerle benzer bir yanı yok. Hayır, o genellikle çelişkiyle dolu bir şey. Çocuklar çoğu zaman ev ödevlerini yapmak istemez. Siz de onları ödevin başında oturtup, konsantre olmaları ve ödevlerini yapmaları için bütün sabrınızı göstermek zorunda kalırsınız.

Onlar ayaklarını yere vurur ve ödevlerini yapmamak için ‘hayır’ derler. Sevmedikleri şeyi yapmaktan kurtulmak için adeta “öfke nöbeti” geçirirler. Ve anne babaların da sabrı taşıp öfkeye kapılırlar.

Bu nedenle şu soruyu sorabiliriz: Bu durumu daha kolay atlatmak için yapabileceğim bir şey var mı? Tabi ki bu büyüyle, sihirle olacak bir şey değil. Ama durumu kontrol edilebilir hale getirmek için başvuracağınız bazı hileler var. Okumaya devam edin!

“Deha en büyük başarıların başlangıcıdır, ama başarıyla sonuçlandırmanın tek yolu çalışmaktır.”

– Piet Joubert

Ödevlerini Nerede Yapıyorlar?

Çocuğunuzun günlük ödev yapmayı rutin hale getirmesi için ilk adım, evde ödevini yapabilecek uygun bir yer seçmektir. Bu belki çok önemli gibi görünmeyebilir. Fakat çocukların ödevlerini hep aynı yerde yapma alışkanlığına daha kolay adapte olduğu bir gerçektir.

Öyleyse onların çalışması için evde en iyi yer neresidir? Bu çocuğun kendisine bağlıdır. Ama hala diyebiliriz ki; sakin bir yer en iyisidir. Burası onların odası veya oturma odası olabilir. Bu konuda temelde yapılacak seçim bir tek şeye bağlıdır: Çocuklarınızın dikkatini böyle yerlerde ne dağıtabilir?

Akılda tutulması gereken bir diğer şey de bazı çocukların yalnız çalışmayı sevmeleridir. Bazıları da anne ve babalarının orada olmalarını ve ihtiyaç olduğunda sorularını cevaplamalarını isterler. Bu yüzden anne ve babaların çocuklarıyla bu konuda anlaşmaya varmaları önemlidir. Onların odasını veya oturma odasını seçerken ders çalışma noktası olarak bu konuyu göz önünde bulundurun.

“Sürekli yaptığımız şey neyse, biz oyuz. O halde, mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.”

– Aristoteles

Some figure

Ev ödevi yeri nasıl olmalıdır?

Ama yalnızca çocuklarınızın ödevlerini yapacakları yeri değil, seçtiğiniz yerin nasıl olduğunu da düşünmeniz gerekir. Eğer onların ödev yapmayı rutin hale getirmelerini istiyorsanız, çalışırken rahatça oturabilecekleri bir masa ve sandalyeye ihtiyaçları var.

Ayrıca onların ödev yaparken ihtiyaç duyabilecekleri bütün materyalleri de sağlamanız gerekir. Eğer herkese açık bir odaysa, onların ödev için her gün kullanacakları kalemlerini, cetvellerini ve kağıtlarını koyabilecekleri portatif bir kutu sağlamak iyi bir fikirdir.

Kendi odalarında bir çalışma masaları varsa ve hep orada ders çalışacaklarsa, yukarıda bahsettiğimiz bütün ödev malzemelerini oradaki çekmeceye koyabilirler. Onları motive etmeye yardımcı olabilecek diğer bir şey de; çalışma alanlarını dekore edip düzenlemede özgür olmalarıdır.

Şimdiye kadar hep dikkat dağıtan şeylerden bahsettik. Ödev yaptıkları yerin onların dikkatlerini dağıtan uyarıcılardan uzak tutacak bir yer olması önemlidir.

Some figure

Ödevlerini Ne Zaman Yapıyorlar?

Şimdilerde çocuklar için haftanın birçok gününde ders dışı etkinlikleri normaldir. Bu yüzden çocuklar bu aktivitelerden arta kalan zamanda geç saatlere kadar ödev yapmak için oturabiliyorlar. Bu nedenle, ders çalışmaya ne kadar geç başlarlarsa, o kadar yorgun olurlar ve derse oturmak onlar için o kadar zor olur.

Bu yüzden elinizden geldiğince çabuk onları derse oturtmaya çalışın. Bu demek değildir ki okuldan gelir gelmez dersin başına oturacaklar. Bundan hoşlanan çocuklar vardır şüphesiz. Fakat tabi ki derse başlamadan önce bir süre dinlenip, bir şeyler atıştırmak isteyen çocuklar da vardır. Burada önemli olan şey, uygun bir ders çalışma programını takip etmeleridir.

Derse oturdukları zaman onların başlayabilmeleri için iyi bir yol da; ne yapmaları gerektiğini ve ne kadar zamanlarını alacağını düşünmeleridir. Bu şekilde çocuğunuzun ne yapması gerektiğini ve yapması gereken her şeyi bilip bilmediğini görebilirsiniz. Ayrıca çalışmaya başlamadan önce verilecek molaların zamanlarını da tespit etmek faydalı bir yoldur.

Son olarak, çocuğunuza bir alışkanlık kazandırmaya yardımcı olabilecek teknikler geliştirmeyi unutmayın: Onu destekleyin. Bu belki ödevlerini bitirdikten sonra onlarla oyun oynamak olabilir. Ya da ödül olabilecek ve daha sonra verilmek üzere bir işaret simge gibi bir şey de olabilir. Önemli olan çok çalışma karşılığında bir ödül verilmesidir ve çocuklarınıza bu mesajı vermenizdir.

“Özellikle küçük işlere bölerseniz hiçbir şey zor değildir.”

– Henry Ford

Resimler Aaron Burden, Andrew Neel ve Angelina Litvin’in izniyle kullanılmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.