Logo image
Logo image

Çalışma Zamanınızı En Verimli Şekilde Değerlendirmenin Yolları

3 dakika
Çalışma Zamanınızı En Verimli Şekilde Değerlendirmenin Yolları
Son Güncelleme: 27 Eylül, 2017

Ders çalışmak, en iyi sonuçları elde etmek için eksiksiz bir konsantrasyon ve dikkat gerektiren bir görevdir. Sadece saatler harcayarak notlarınıza bakmakla başarılı olamazsınız,aynı zamanda çalışma saatinizden tam olarak yararlanabilmelisiniz.

Bildiklerinizin ölçüleceğini düşünüp endişelenerek zaman kaybetmeyin. Sınava hazırlanmak konusunda oldukça yararlı olabilecek bazı tavsiyelerim var.

1. Sizin için doğru olan çalışma ortamını bulun

Doğru ışık ve sıcaklık ile nerede rahat edebileceğinizi öğrenmek önemlidir. Sizi yarıda kesebilecek kadar çok dikkat dağıtıcı olmayan ya da insan bulunmayan bir yer bulun. Evinizde veya kütüphanede, izole ve huzurlu bir oda bu iş için uygun olabilir. Televizyon gibi elektronik cihazlar tarafından dikkatinizi dağıtabilecek veya çalışmanızı bırakmanızı cazip kılabilecek yerlerden kaçının.

Some figure

2. Çalışmaya başlamadan önce malzemelerinizi hazırlayın

İhtiyacınız olan her şeyin bir listesini yapın. Malzemeleri bulmak için konsantrasyonunuzu kesintiye uğratmak sadece verimsiz değil, aynı zamanda okumaya devam etmemek için size bir bahane de verir. Kullanmanız gereken her şeyi masaya koyun. İhtiyacınız olmayan her şeyi başka bir sınıfın notaları gibi masadan uzaklaştıracak şekilde dikkat dağılımlarını ortadan kaldırmaya çalışın.

3. Kısa molalar verin

8 saat boyunca konsantrasyonun korunması pratikte imkansızdır. Dinlenmeniz ve kendinizi görevinizden bir kaç dakika ayırmanız gerekir. Uzmanlar her 2 saatte bir 15 dakikalık molalar önerir. 5-15 dakikayı aşmayın, aynı zamanda atlamayın, çünkü yorgunluk öğrenmeye engel olur.

Some figure

4. Önceliklendirme

Her şey eşit önem taşımaz, bazı görevlerinize öncelik verin. En önemli olduğunu düşündüğünüz konuyu inceleyerek başlayın ve üzerinde yeterli zaman geçirdiğinizden emin olun. En zor ya da en karmaşık olanı bırakırsanız, yüzleşmek için çok yorgun olabilirsiniz. Önce sıraya en önemli görevleri koyarak ve süreyi tahmin ederek gününüzü planlayın.

5. Motivasyon stratejilerini kullanma

Çalışmanın büyük bir zorluk olduğu bazı günler vardır. Bu yüzden kendinizi motive etmeniz gerekiyor. Örneğin, bir hedefe ulaştıktan sonra kendinize bir ödül verin. O gün neler yapmak istediğinizi belirleyin ve hedefe ulaştığınızda, en sevdiğiniz şovun bir bölümünü izlemek veya arkadaşlarınızla bir şeyler içmek gibi hoşunuza giden bir şey yapın.

6. Konuyu içselleştirin

Hepimiz matematik çalışmanın tarih çalışmaktan farklı olduğunu biliyoruz. Bazı konular, bazı kavramları kalben öğrenmenizi gerektirir. Öğrenmeyi kolaylaştırmanın bir yolu, okuduğunuz şeyi içselleştirmektir. Bu, yalnızca ezberleyene kadar materyali okumakla kalmaz, aynı zamanda bunu anlama ve kendi sözlerinizle açıklayabilme anlamına gelir.

Bir şeyi anlamaya çalışmadan ezberlemek, eğer bilginin kısa süreli belleğinde saklanması amaçlanıyorsa yararlı olabilir. Ancak, zamanla hafızanızda kalmaya devam etmesi, öğrendiğiniz şeylerin gerçek dünyadaki örneklerini düşünmenize ya da daha önce öğrendiğiniz bir şeyle ilişkilendirilmesine yardımcı olabilir.

7. Müzik dinleyin

Herkes aynı şekilde konsantre olmaz. Müzik dinlemek bazı insanların konsantre olmalarına yardımcı olur, ancak bu okuduğunuz şekle ve okuduğunuz malzemeye bağlıdır. Genel olarak, klasik müzik veya sakin müzikler çalışmanıza yardımcı olmak için kullanılabilir. Müzik, özellikle yaratıcılığı içeren şeyleri öğrenmede yararlı bir rol oynayabilir.

8. Cep telefonunuzu kapatın

Eğer çalışmak üzereyseniz, yanınızda telefonunuz olmasın. E-postaları okumak ve metinleri sürekli kontrol etmek çalışma saatlerinizi birkaç dakikada bir kesintiye uğratacaktır; bu da konsantre olmayı zorlaştırır. Telefonunuzu kontrol etmek veya insanlarla konuşmak için aralarınızı kullanın.

Some figure

9. Sınavdan önceki son saatlerinizi çalışmak için kullanmayın

Bu verimsiz bir şeydir. Sınava yakın günlere çalışmak ve bir gece önce iyi uyumak en iyisidir. Araştırmalar, beyninize yeni bilgiler depoladıktan sonra uyuyan kişilerin bu bilgileri bellekte birleştirmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Geceyi, uzun hafızaya geçmeyecek bilgileri gözden geçirmeye çalışmakla geçirmektense uyumak daha önemlidir. Ayrıca, uyku eksikliği sınav sırasında performansınızı olumsuz olarak etkileyecektir.

Herkes, hangi çalışma stratejilerinin kendileri için en iyi sonuç verdiğini bilir, bu yüzden bu önerileri kendi yetenek ve hedeflerinize dayanarak değerlendirip yorumlayın. Dikkat, motivasyon ve konsantrasyon, potansiyelinizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız nasıl düzenleneceğini öğrenmeniz gereken önemli değişkenlerdir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.