Logo image
Logo image

Büyük Kardeşlerin Yaşadığı 7 İlginç Şey

2 dakika
Büyük Kardeşlerin Yaşadığı 7 İlginç Şey
Son Güncelleme: 28 Ocak, 2017

Sizden küçük kardeşlerinizin olması, yalnızca abla ve ağabeylerin anlayabileceği bir şeydir. Kardeşlik, yaşayabileceğimiz en güzel aile ilişkilerinden biridir.

Neden mi? Çünkü ağabey ya da abla olmak, model olmak demektir. Büyük kardeş olmak, yetişkin gibi davranmaktır. Bunu bazen ciddiye alır bazen de şakaya vururlar fakat her zaman kalpten davranırlar ve hiçbir şey için değişmezler. Bütün ağabey ve ablalar için büyük kardeş olarak yaşadığımız 7 şeyi anlatacağım bugün sizlere.

“Kardeş, doğanın bahşettiği bir arkadaştır.”

– Jean Baptiste Legouve

Some figure

Büyük Kardeş iseniz…

1. En iyi danışman olursunuz

Birçok tartışma ve yanlış anlaşılmanın ardından kardeşiniz, onlar için sadece en iyisini istediğinizi nihayet anlar. Kardeşiniz için daima en iyi haliniz olmaya çalışın ve ona yardım edin.

Anne babanız, kardeşlerinizi sizin kadar iyi anlayamayacaktır. Dolayısıyla, onlar için en iyi danışman olursunuz.

Böylece dürüst olma, her şeyi olduğu gibi söyleme, onun iyiliği için gerektiğinde katı davranma özgürlüğünüz olur. Tek istediğiniz, onları güçlüklerden korumak ve iyi olmalarını sağlamaktır.

2. İyi örnek olmanız beklenmektedir

Anne babanız, sizden sürekli olarak sorumlu davranmanızı bekler. Kardeşleriniz sizi referans alacaktır ve bu da onlara karşı büyük bir sorumluluğunuz olduğu anlamına gelir.

3. En kötü şekilde kavga edersiniz

Aile içinde sınırlar ve alanlar belirlenirken kardeşlerimizle tartışabiliriz.

Olayları abartabilir ve çok sert şeyler söyleyebiliriz ama 5 dakika sonra kavga bitince kimse özür falan dilemez. Çünkü kardeşler olarak ne olursa olsun birbirimizi severiz ve bu yüzden özür dilemeye gerek bile duymayız.

4. Aramızda gerçek samimiyet ve dürüstlük vardır

Mükemmel biri olduğunuzu düşünebilirsiniz, böyle olduğunuzdan da eminim. Ama kardeşiniz, gerektiğinde size alçak dağları sizin yaratmadığınızı söylemekten korkmaz.

Bu açıdan bakıldığında size karşı daima dürüst olacak ve ayaklarınızın yerde kalmasını sağlayacak birinin hayatınızda olması güzel bir şeydir.

“Asla arkadaş ile kardeşi aynı şey sanmayın.”

– Hesiod

Some figure

5. Aile toplantıları kardeşinizle çok daha güzeldir

Kardeşinizle paylaşacağınız en güzel zaman artık onun da yetişkin olduğu zamandır. Artık sizin sorunlarınızı, fikirlerinizi, şakalarınızı daha iyi anlayabilir, aile olarak yaşadıklarınızı daha iyi kavrayabilir.

İşte o zaman aile toplantılarının ayrı bir güzelliği olur. Birlikte sohbet eder, aile büyüklerini kızdırıp gülersiniz, ortama neşe katarsınız.

Ayrıca kardeşlerinizin yanında kendinizi baskı altında hissetmezsiniz ve bu da kardeşler olarak birbirinizin en iyi arkadaşı gibi hissetmenizi sağlar.

6. Sürekli olarak aynı dönemlerden ya da aynı tecrübelerden geçtiğinizi hissedersiniz

Hepimiz eşsiz bireyleriz ama gerçek şu ki yine hepimiz benzer hayat tecrübelerinden geçtik.

İşte bu nedenle, kardeşlerinizin yaşadığı her büyük değişimi en iyi şekilde anlayabilirsiniz. ”Ben de aynısını yaşamıştım, üzülme,” diyebilirsiniz.

7. Kardeşinizin artık çocuk değil yetişkin olduğunu fark edersiniz

Kardeşinize, onun ilişkilerine, işine, rüyalarına bakıp ”Artık çocuk değil, artık bir yetişkin,” dediğiniz zaman gelir.

Geride kalan zamanı, insanların hem içsel hem de dışsal olarak nasıl büyüdüklerini düşünmeye başlarsınız.

Ve olağanüstü bir insanın, kardeşinizin gelişiminin parçası olduğunuzu bilmekten mutluluk duyarsınız. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.