Bir Narsist Asla Özür Dilemez

Büyüleyici gibi görünseler de, narsistler asla özür dilemezler, yaptıkları zararları asla tamir etmeye çalışmazlar ve asla hatalarını kabul etmezler.
Bir Narsist Asla Özür Dilemez
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir planı olan bir narsist uzaktan bakılınca çekici, kendine güvenen ve hatta düşünceli görünebilir. Bununla birlikte, narsistlerin, özellikle ilişkiler söz konusu olduğunda, asla yapmadıkları birkaç şey vardır. Asla özür dilemezler, yaptıkları zararları asla tamir etmeye çalışmazlar ve asla hatalarını kabul etmezler. Konuyla ilgili uzmanlar, bunun, çoğu zaman minicik bir parça bile temel empatiden yoksun, bencil ve baskın tutumlarından kaynaklandığını söylüyor.

Romantik, platonik veya ailevi olsa da herhangi bir ilişkide, anlaşmazlık ve sürtüşme yaygındır. Sadece sıradan değiller, ama bazen farkına bile varmadan birini gücendirebilir veya birine zarar verebilirsiniz. Bu olduğunda, yapılacak en iyi şey, güveni yeniden inşa etmek ve olanlardan ders almak için samimi bir özür sunmaktır. Amaç, bunun tekrar gerçekleşmesini engellemeye çalışmaktır.

Sosyal ve duygusal olarak ne kadar zeki olursanız, yalnızca özür dilemeniz değil, bunu mümkün olduğunca etkili bir şekilde yapmanız daha olasıdır. Duygusal olarak yetkin ve olgun biri, durumlara içtenlik, açıklık ve telafi etme arzusu ile yaklaşır.

Bununla birlikte, bir narsist söz konusu olduğunda ne olur? Southampton Üniversitesinden Joost M. Leunissen ve Constantine Sedikides’in yaptığına benzer çalışmalar bunu açıkça ortaya koyuyor. Narsistler yaptıkları kötü şeyler yüzünden kendilerini suçlu hissetmezler.

Bu, durumu düzeltmek için sosyal baskı hissetmelerine rağmen, bunu yaptıkları zaman iç çatışma ve hatta acı çektiklerini ifade eder. Bunun nedeni kendi arzularıyla mücadele etmeleridir.

tartışan gömlekli adamlar

Bir narsist asla özür dilemez

Masterson (1981) narsisizmin süreklilik içinde olduğunu hatırlatıyor. Alt kısımda “normal” olarak kabul edilir. Sürekliliğin bu ucunda olan insanlar öz saygılarını aşağı yukarı kontrol altında tutarlar. Diğer tarafta ise, narsisistik kişilik bozukluğunu tanımlayan patolojiyi bulabiliriz.

Narsisistik kişilik bozukluğu olan kişilerin şişirilmiş bir öz-imaj oluşturması ve koruması gerekir. Zayıf ve kırılmış iç benliklerini korumayı böyle başarırlar. Her şeyden öte, mükemmelliği ve mutluluğu yansıtmak isterler.

Bir narsist suç işlediğinde ne olur? Örneğin, eşi saygı veya bencillik eksikliğini dile getirdiğinde ne olur? Gerçek basittir: narsist hiçbir şeyin sorumluluğunu alamaz. Olsalardı, sürdürmek için çok uğraştıkları mükemmellik imgesiyle çelişirlerdi.

el aynası tutan kadın

Narsistler herkesin kendileriyle aynı fikirde olmasını ister. Herhangi bir çelişki istemezler.

Andrew P. Morrison narsisistik kişilikler konusunda uzmandır. Narsisizm ile ilgili Temel Makaleler girişinde, narsistlerin temel amacının “ayna” bir kişi bulmak olduğunu savunuyor. Birinin her zaman onlarla aynı fikirde olmasını isterler.

  • Narsistler, kendilerine erdemlerini sürekli hatırlatan insanlarla ilişki kurmayı tercih ederler. Herkesin Pamuk Prenses’in kötü üvey annesinin aynası olmasını istiyorlar. Her gün, bu ayna kraliçeye herkesten daha güzel olduğunu söyledi.
  • Narsistlere yaptıkları hatalar veya kırdıkları duyguları anlatırsanız, özür dilemelerini sağlamak neredeyse imkansızdır.
  • Bunu yapmazlar çünkü hiçbir suçluluk duygusu hissetmezler. Narsistlerde empati eksikliği vardır. Bu nedenle, diğer kişinin neden zarar verdiğini veya neden endişelendiğini anlayamıyorlar.
  • Dahası, narsistlerin ilişkileri bir araç olarak gördükleri düşünülürse, diğer kişiye bunun kendi sorunu olduğunu söylemekle hiçbir problemleri yoktur.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tür bir dinamik romantik bir ilişkiye kolayca zarar verebilir.

Narsistler bunun sizin suçunuz olduğuna inandırıyorlar

Narsistlerin özür dilemediğini biliyoruz. Bu daha karmaşık ve çelişkili bir şeye yol açabilir.

  • Öyle görünmeyebilir ama narsistler de zorlanır. Çok acı çekiyorlar çünkü her zaman sinirli ve sert hissediyorlar. Düşük özgüven, onları en büyük silah ve en etkileyici kupayı almaya çalıştıkları sürekli bir savaş alanına sokar.
  • Mükemmelliği, verimliliği ve kibir hissetme ihtiyaçları çoğu zaman onları doğrudan bu tür bir tavrı tolere etmeyen bir gerçeklik duvarının ardına yerleştirir.
  • Bir kişi somut bir durum için özür dilenmesini istediğinde, bir narsist bunu karşısındakinin suçu gibi hissettirir. Peki neden? Çünkü anlamıyorlar, çünkü olayları aynı şekilde göremiyorlar, veya özür dilediklerinde insanlar tarafından zayıf veya cahil algılanacaklarını düşünüyorlar.

Farkına bile varılmadan, bir çırpıda durumları tersine çevirebilir. Narsistlerin yetenekli manipülatörler olduğunu unutmayın. Bu nedenle, onlardan bir özür bekler duruma düşebilirsiniz.

Özür dilemeyen narsistlerle ilgili ne yapabilirsiniz?

Başlangıçta bahsettiğimiz şeyi söylemeliyiz. Pek çok narsist tipi vardır. Spektrumun üst ucunda narsist psikopatlar vardır. Bunlar tamamen işlevsel ve normal görünen insanlardır. Ancak, duygusal olarak başkalarına zarar vermede de gerçekten iyidirler.

  • Narsistlerin özel yardıma ihtiyacı var. Antisosyal akıl yürütme, özgüven, üstünlük yanılsaması, kendi kusurlarını kabul etme ve empati gibi konularda yardımcı olan terapötik müdahaleye ihtiyaçları vardır. Davranış ve tutumlarıyla başkalarına nasıl zarar verdiklerini tam olarak bilmeleri gerekir.
  • Bir narsistle günlük olarak baş etmeniz gerekiyorsa, o zaman sadece iki seçenek var. Saygılı davranabilirsiniz veya saygılı davranmayabilirsiniz. Ayrıca, değişmelerine ve profesyonel danışmanlık almalarına yardımcı olabilir veya kendinizi onlardan uzaklaştırma olasılığını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Pek çok vaka narsisizmin türüne bağlıdır. Tüm spektrum boyunca büyük varyasyonlar söz konusudur. Bu yüzden umudunuzu kaybetmeyin, birçok seçenek vardır. Bu özelliğe sahip bir aile üyeniz, partneriniz veya arkadaşınız varsa, eylemlerinin etkisini anlamalarına yardımcı olun ve onlardan yardım almalarını isteyin.

İlginizi çekebilir ...
Narsist İnsanları Tanımak İçin 9 İşaret
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Narsist İnsanları Tanımak İçin 9 İşaret

Günlük yaşamımızda narsist insanlara rastlayabiliriz. Bu nedenle, kaçınabilmek adına narsist insanları tanımak önemlidir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.