Bazen Her Şeyin Yoluna Gireceğini Söyleyen Biri Olması Hoşuma Gidiyor

Bazen Her Şeyin Yoluna Gireceğini Söyleyen Biri Olması Hoşuma Gidiyor
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Ben güçlü bir insanım, hayatın defalarca ısırdığı biri. Ama arada sırada birinin elimi tutup her şeyin yolunda gideceğini söylemesi hoşuma gidiyor.

Endişelenecek bir şey olmadığına söz verecek biri. Bunu istemek bir zayıflık değildir. İhtiyaç duyduğunda destek ve teselli duygusundan faydalanma şansına sahip bir insanın cesaretidir.

Antoine de Saint-Exupery’nin bilgece sözlerindeki gibi başarısızlık güçlü insanları kuvvetlendirir. Bunun basit bir nedeni var: bir kişinin yeterince güçlü bir yüreğe sahip olabilmesi ve cesaretin temellerini kurabilmesi için önce düşmüş olması gerekir.

Öncelikle hayal kırıklığı yarasını, kaybın getirdiği boşluğu ve hataların izini kişisel olarak yaşamaları gerekir.

Sonunda her şey güzel olacak ve henüz böyle olmadıysa… nedeni sonun daha yaşanmamış olmasıdır.

Bu tür insanlar bu yaraları iyileştirme şeklindeki gizli sanatı hızla öğrenen kişilerdir. Sadece onlar yani güçlü insanlar arada sırada yüreklendirici bir söz işitmenin ve uzatılan bir yardım elinin ne anlama geldiğini bilirler.

Bize çevrilen sırtlarla dolu bir dünyada destek görmek muhteşem bir şeydir. Zor zamanlarda en büyük ve akıllı kahramanlar bile her şeyin iyi olacağını söyleyen birinden faydalanır … çünkü yaşarken dayandığımız bir şey varsa o da inançtır.

pencereden mavi kelebeklere bakan kız

Gizli Bir İhtiyaç: Duygusal Açlık

1920 senesinde Edward Thorndike duygusal zekayı ”erkekleri ve kadınları, oğlanları ve kızları anlama ve yönetme, insan ilişkilerince akıllıca davranma becerisi” şeklinde anlamıştı.

Ayrıca insanları tanımlayan bir boyut varsa onun da ”duygusal açlık” olduğunu söylemiştir.  

Hepimizin çok daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. Bazen biraz takdir görmek ve hatta elle tutulur bir şefkat görmek isteriz.

Fakat kişisel gelişim kitaplarının söylediği gibi ”kendimize yetme”yi öğrenmemiz gerek. Yani pozitif bir öz sevgi dirençli bir öz saygı ve güçlü bir kişiliğe sahip olmak için uygun stratejiler yerleştirerek karşılaştığımız her güçlükte bunlardan faydalanmalıyız.

Bütün bunlar güzel ve olumlu şeyler olmasına karşın çok açık olmamız gereken bir küçük bir konu var.

Kişisel gelişim ve psikolojik gücüne yatırım yapan bir kişi ”kendine yetme” konusunda agresif bir tutum sergileme tuzağına düşmemeli, kimseden hiçbir şeye ihtiyaç duymadıkları bir şekilde davranmamalıdırlar.

Çünkü bazen hiçbir şeye ihtiyaç duymayan bir kişi hiçbir şey sunmaz da. Farkına bile varmadan gerçek bir duygusal materyalizm uygularken bulabilir kendini.

İşin sırrı dengedir ve güçlü bir insanın acı çekmekten muaf olmadığını anlamaktır. Onlar da diğer herkes gibi duygulara sahiptir. Güçlü insanlar bir noktada kendilerine zayıf olma iznini verenlerdir. İçlerinde ise hâlâ bir parça acı vardır.

İşte bu yüzden, herkesten fazla olarak destek vermekle kalmamalı aynı zamanda da destek almak için kendilerine izin vermelidirler. O sıcak sözler ve açık kollar, bir türlü kapanmayan yaralarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

yardım eli

Her şey Güzel Olacak, Güven Bana

Hayatımızın bir noktasında hepimizin elimizden tutup her şeyin güzel olacağını söyleyecek birine ihtiyacı vardır. Öz güvenimizin yeterli olmadığı böyle anlar olur. Bazen öz saygımız bile bize başarı ya da pozitif sonuç garantisi vermez.

Bazı zamanlarda hiçbir şey yüklerimizi paylaşmak, korku ve endişelerle dolu çantamızı hafifletmek kadar arındırıcı olamaz. 

Mesela, hastalarının elinden tutup onlara pozitif, sıcak ve ilham verici sözler söyleyen doktorların hasta insanlarda korku ve anksiyeteyi azalttığını biliyoruz.

Çok az ağrı kesici, çocuklarının yaşadığı belirsizlikleri yatıştıran, onlara güven veren ve her şeyin güzel olacağını söyleyen anne babalar kadar etkili ve teskin edicidir.

Beynimizin bulutlandığı ve hepimizin bunu yaşadığı zamanlar vardır. Çünkü negatif düşünceler peşimizi bırakmama gibi kötü bir alışkanlığa sahiptir.

Bu durum yaşandığında, korku atlıları dört nala koşturduğunda her zaman açık bir zihinle düşünebilmemiz mümkün olmaz. Başarısızlık ve hayal kırıklığının dünyanın sonu olmadığını görmek zordur.

suluboya kadın

İşte böyle zamanlarda dost bir el ve açık bir yürek harikalar yaratabilir. Çünkü kendimize yetmeyi çok iyi öğrenmiş olsak bile her iyileştirici yolu tek başımıza yürüyemeyiz. Hiç kimse karanlıktan, hatalardan ve bilgelikten muaf değildir.

Birinin bize her şeyin güzel olacağını söylemesi çok yardımcı olacaktır. Hayattaki her şeyin gelip geçici olduğunu hatırlatmaları harika bir şeydir. Elimizi tutup ne olursa olsun yanımızda olacaklarına söz vermeleri bize huzur verir.

Öyleyse, yardım elini kabul etmeyi, tevazuyla davranarak başkalarının gönlünce verdiklerini almayı öğrenelim. Her şeyin ötesinde, insanlara elimizden geleni sunalım.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.