Logo image
Logo image

Başkalarına İyi Davranmak İçin 5 Alışkanlık

4 dakika
Başkalarına İyi Davranmak İçin 5 Alışkanlık
Son Güncelleme: 11 Temmuz, 2017

Birçok insan başkalarına iyi davranmak zorunda olmadıkları düşüncesinde kararlıdır. Elbette bir noktada, “Biraz daha iyi olsak ne kaybederdik ki?” sorusunu sormuşsunuzdur. Aslında, en içine kapanık insan bile başkaları tarafından değer görmek ister ve kimseye ya da hiçbir şeye ihtiyacımız yokmuş gibi davranmanın yalnızca olumsuz sonuçları olacaktır.

Başkalarına karşı nazik olmak, ilişki kurmayı ve gruplara uyum sağlamayı daha kolay hale getirir, stres seviyesini azaltır ve hatta siz de dahil herkes için daha keyifli bir ortam yaratmaya yardımcı olur. İyi davranmak ruh halinizi iyileştirir ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Bir gülümsemeyle ya da nazik bir davranışla neler başarabileceğinize inanamazsınız; söz konusu kişi soğuk, kaba ve antipatik biri olsa bile. Deneyin ve görün.

Neden daha iyi davranmalısınız

Nazik insanların etrafında her zaman başka nazik insanlar olur, aktif bir sosyal yaşam ve aile ilişkilerine sahiptirler, her zaman kutlayacak bir şey ve düzenleyecek ilginç bir aktivite bulabileceklerini bilirler. Sosyal becerileri sağlıklı ilişkiler kurabilmelerini sağlar, böylece ihtiyaç olduğunda başkalarına güvenebileceklerinden her zaman emindirler.

Some figure

Profesyonel alanda nazik insanlar, iş arkadaşlarıyla ve müşterilerle daha iyi ilişkiler kurar ve kariyer beklentilerini genişletecek daha büyük fırsatlar elde ederler. Ayrıca, yaptıkları işten en çok keyif alan ve böylelikle de daha az strese sahip ve kendinden daha memnun olan kişiler onlardır.

Genel olarak daha cana yakın olmak, motivasyonumuzu ve kendimize olan saygımızı artırır; stresi kontrol altına alır ve hem kişisel hem de profesyonel başarı yakalama şansını artırır.

Başkalarına nasıl daha iyi davranabilirim

Hepimiz her koşulda daha nazik olabiliriz. Davranışlarınıza bazı alışkanlıklar dahil ederek daha cana yakın görünebilir ve insanlarla olan ilişkilerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

1. Ukala davranışlarda bulunmayın

Her şeyi biliyormuş gibi davranan kişiler genellikle antipatik görünür. Mutlak doğrunun sahibiymiş gibi her şey hakkında çok bildiğini göstermeye çalışan insanlardan kimse hoşlanmaz. Başkaları sizin fikrinizi sorduğunda tabi ki de paylaşmalısınız, ancak bunu bilgeliğinizi kanıtlama amacıyla yapmayın.

Eğer yardım edebileceğinizi düşünüyorsanız, tedbirli bir şekilde muhabbete katılın ve diğerlerinin size sorular sormasına imkan sağlamak için yerinde önerilerde bulunun.

Her koşulda, bildiklerinizi ya da ne düşündüğünüzü gerçekten de söylemek istiyorsanız, bunu başkalarını kendileri hakkında iyi hissettirecek şekilde, onları kötü göstermeden ve ihtiyacı olan herkese yardım etmeye gönülden istekli olduğunuzu belli ederek yapın.

2. Öfkenizi dışa vurmayın

Birçok kişi muhabbet sırasında önemsiz tartışmaları ya da durumları gün yüzüne çıkarır; bunlar, akla birden gelen ya da yersiz ve zamansız bir şekilde söylenen şeylerdir. Eğer antipatik görünmek istemiyorsanız kızgınlıklarınızı ortaya atmayın. Sohbet etmek, kimseyi kırmak için bir bahane değildir.

Nazik insanlar başkalarının takdirini, onları azarlayarak ya da sorunlarının veya olumsuz hislerinin meydana çıkmasına izin vererek kazanmazlar.

Başkalarını dışa vurumunuzun bir hedefi haline getirmeyin ya da duygusal anlamda sizi etkileyecek kişisel sorunlarınızı konuyla ilgisi olsa bile su yüzüne çıkarmayın, hele ki doğrudan ilgisi yoksa daha özenli olun.

3. Sabırlı olun ve insanları dinleyin

İnsanların muhabbetlerinden hoşlanmıyor olabilirsiniz ya da anlattıkları yüzeysel ve sıkıcı geliyordur, yine de sabırlı olun ve konuşmalarına izin verin. Bu durumdan hoşnutsuzluğunuzu ya da sıkıldığınızı belli edecek şekilde davranmayın.

Some figure

İnsanların konuşmasına ve sorular sormasına izin verin. Böylece ilgilendiğinizi göstermenin yanı sıra başkalarını da konuşmaya teşvik etmiş olursunuz. Bunu yapmak için en azından çaba göstermeden iyi görünmek mümkün değildir.

Bu, her şeye katlanmanız gerektiği anlamına gelmez. Hatta tam tersi. Herhangi bir şeyi bahane ederek sessizce çekilebilirsiniz. Kilit nokta, onlardan kaçtığınızı fark etmemelerini sağlamaktır. Kimse iyi davranmanın kolay olduğunu söylemedi.

4. İltifat edin ve insanların içindeki iyiliği görün

İnsanlar, ayrıntılara dikkat eden ve iltifat etme konusunda cömert davranan insanları severler. Nazik insanlar birini gördükleri zaman gülümser, samimiyetle selamlar, karşısındaki kişinin önemsediği bir konuda sorular sorar ya da görünüşüyle ilgili bir detayı olumlu bir şekilde vurgular.

İlgilendiğinizi gösterdiğinizde ve başkaları hakkında olumlu yorumlar yaptığınızda, insanlar farkında olmadan onlar hakkında söylediğiniz olumlu şeyleri hatırlayacaktır. Tam olarak ne olduğunu hatırlamasalar bile bu daha sempatik görünmenizi sağlayacaktır.

Bununla birlikte, insanlara kendiliğinden samimi bir gülümsemeyle yaklaştığınızda, sizi iyi tanımasalar ya da sadece duymuş olsalar bile iyi biri olduğunuz fikrine kapılacaklardır. 

5. Cömert olun

Cömert olmanın birçok yolu vardır. Dahası, cömertlik her zaman parayla ilgili bir durum için geçerli değildir. Her durumda cömertlik, başkalarını gerçekten umursadığınızı ve konuyla açıkça ilgili olduğunuzu gösteririr.

Some figure

Mümkün olduğunca sizden istenilenden daha fazlasını vermeye çalışın. Eğer bu bir iş ilişkisiyse daha fazla ürün ve zaman verebilir, teklifinizin şartları konusunda daha az katı olabilir ya da bir çeşit reklam malzemesi olarak bir hediye verebilirsiniz. Özellikle de çocuklara karşı daha cömert olun. Her türlü ayrıntı yetişkinler tarafından her zaman hoş karşılanacaktır.

Yardım istemek de iyi bir şeydir çünkü bu şekilde başkalarının daha işe yarar hissetmesini sağlamış oluruz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.