Logo image
Logo image

Başarı için Harekete Geçin

3 dakika
Başarı için Harekete Geçin
Son Güncelleme: 07 Şubat, 2017

Bazı şeyleri söylemek kolaydır. Ve bu durum birçoğumuzun başına da gelir, sadece söylemekle yetiniriz. Herkesin hayatta başarmak istediği bir şeyler vardır illaki: hedefledikleri bir amaç, ulaşmak istedikleri bir doruk noktası. Ancak bu düşünceler sadece lafta kalır, hayata dahil olmazlar bazen.

Hayal ettiğiniz her şeyin hayata geçirilmesi adına yarım kaldığını unutmamak gerekir. Eğer tamamlamak istediğiniz bir proje veya işiniz varsa; üşenmeyin, ertelemeyin, vazgeçmeyin ve çalışmaya devam edin. Aksi takdirde, diğer tüm hayalleriniz gibi unutulmaya yüz tutacaklar ve artık onların bir önemi olmayacaktır. Bu durum, yüreğinizde ve aklınızda herhangi bir diğer başarısızlık öfkesi olarak yer edecektir.

Lafla Peynir Gemisi Yürümez

Lafla peynir gemisi yürümez. Hayatınızın en büyük hayalini gerçekleştireceğinizi binlerce kez kendinize söyleyebilirsiniz ama eğer harekete geçmezseniz, bunun hiçbir zaman meydana gelmediğini de maalesef göreceksiniz. Herhangi bir hayalin, bir gerçeklik kazanabilmesi için mutlak olarak harekete geçip devam etmeniz gerekir.

Some figure

Her türlü riski göze alıp, kendine verdiği sözlerden yola çıkara harekete geçenlerin, bu uğurda yapmış oldukları tüm fedakarlıklar en nihayetinde ödüllendirilir. Bu yolun zorluklar ile dolu olması, o yolda yürünemeyeceği anlamına gelmez, bunu sakın unutmayın. Yolculuğunuz boyunca, sizi mutlu edecek daha küçük çapta başarıların tamamlandığını görüp, nihai hedefinize ulaşmak için aradığınız motivasyonu onlarda bulacaksınız. Oturduğunuz yerden kalkın artık, bir şeyler beklemekten vazgeçin ve harekete geçin; aksi takdirde hiç olmayacak bir şeyi beklemeye devam edeceksiniz.

“Sormak yerine harekete geçin. Herhangi bir şan ya da ödül beklentiniz olmadan kendinizi feda edin. Eğer görmek istediğiniz mucizeler ise, o mucizeleri siz yaratın. Ancak bu şekilde kendi kaderinizi yaşarsınız.”

– Ludwig van Beethoven

Hata olmadan başarı da olmaz

Hiçbir şey yapmadan sadece harika fikirleri ve hedefleri hakkında konuşup duranların hiçbir hatası olmayacağı için hiçbir başarıları da olmaz. Hiçbir şey size şans eseri gelmez; çaba sarf etmeden hiçbir şey olmaz.

Her ne kadar Isaac Newton gibi büyük dahiler, dünyayı değiştiren keşiflerini ve bilime yapmış oldukları katkılarını belli bir oranda şans ile yapmış olsalar da, bu başarılarını, hiçbir şey yapmadan, bütün gün oturup bir şeylerin olmasını bekledikleri için elde etmediler. Evet akıllarında binbir fikir vardı, ama aynı zamanda bu fikirler için çalıştılar da. Evet teorileri vardı ve bu teorileri gerçekleştirmek için risk aldılar. Kendilerini başarıya hazırladılar.

Başarının hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkma gibi bir huyu olsa da, bu dahiler başarıyı nasıl göreceklerini, nasıl kullanacaklarını ve nasıl paylaşacaklarını biliyorlardı. Onların keşifleri, başarıyı görebilen her kim varsa, onlar tarafından da gerçekleştirilebilirdi.

Pişman olmadan başlayın

Birisi bir işe kalkıştığı zaman, pişman oldukları bir an olabilir. Hatalarından ve acılardan kurtulmak isteyecekleri, keşke bu işe en başından hiç girmeseydim diyecekleri günler yaşanabilir. Bununla birlikte, ellerindeki şansı kullanmak isteyen cesur insanların en sonunda alacakları ödül, denemekten bile korkanlara göre elbette çok daha büyük olacaktır.

Some figure

Hiçbir getirisi olmayıp, üstüne üstlük sadece korku yaratan bir haldir hareket geçememek. Sürekli olarak kapana kısılmış şekilde yaşamak, emek, tutku ve cesaret isteyen her şeyden kaçmayı istemek, size mutluluk, memnuniyet ya da başarılarınızdan ötürü bir gurur duygusu vermez.

“isk alıp hata yapmak, hiçbir şey yapmayıp pişman olmaktan daha değerlidir.”

– Giovanni Boccaccio

Son olarak, hiçbir şey yapmadığınız için pişmanlık duyacağınıza, bir şeyler yapmaya cesaret edip, sonunda hata yapmak daha iyidir. En azından denediğinizi ama olmadığını bilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için elinizden gelen her şeyi yaptınız ama bu sefer olmadı. Öte yandan, sürekli olarak acaba bir deneseydik neler olabilirdi diye kendinizi yiyip bitirmekten de kurtulmuş olursunuz.

Hayaliniz için yola koyulmadan önce, kararsız olmayın ve harekete geçmek için tereddüt etmeyin. Büyük hayaliniz ile ilgili boş boş konuşup hiçbir şey yapmadığınız bir gününüz dahi olmasın. Böyle yaparsanız sadece sinirli olur ve üzgün hissedersiniz. Korkunun sizi ele geçirmesine ve hayatınızdan olabildiğince zevk almanızı engellmesine asla izin vermeyin.

Düşünün bir; bu eşsiz fırsat gözlerinizin önünde duruyor. Ancak, risk alanlar için bilinmeyen bir bölgedir yola çıkmak. Ama harekete geçenler, ne yapmak istediklerini bilenler ve sadece laf değil iş de yapanlar için başarı kaçınılmazdır.

Her zaman için elinizdeki şansı kovalamak ve cesur davranmak önem arz eder bu hayat yolunda. Hayallerinizin gerçeğe dönüştüğünü görmek istiyorsanız, lafları bir kenara bırakın ve harekete geçin. Beklemenizin daha iyi olacağını söyleyenlere kulak asmayın çünkü onlar yanlış biliyor. Mutlu ve dolu dolu bir hayat yaşamak için, cesur olun ve hedefinize doğru ilerlemeye devam edin.

Görseller: Catrin Welz-Stein

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.