Logo image
Logo image

Bağımlı İnsanlara Bakım

3 dakika
Bir bakıcının temel amacı, onlara ihtiyacı olan insanların yaşam kalitesini yükseltmektir. Kişinin temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olurlar.
Bağımlı İnsanlara Bakım
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bağımlı insanlara bakım sağlamak, toplumdan aileye ve birey olarak size birçok düzeyde büyük zorluk yaratabilir. Bugün, en çok ihtiyacı olan insanların bakımına yardımcı olan bu insanlara odaklanacağız.

“İnsanlara bakım sağlamak” tam olarak ne anlama geliyor? Ne tür bakıcılar var?

Öncelikle önemli bir ayrım var: resmi ve gayri resmi bakım. Resmi bir bakıcı, sosyo-sağlık bakım ve hemşirelikte ücretli bir konuma ve deneyime sahip bir kişidir. Gayri resmi bakıcılar genellikle bir kişinin aile üyeleri, arkadaşları veya bazı durumlarda komşulardır.

Psikolog Rogero, gayri resmi bakımı “öncelikle aile ve arkadaşlar tarafından sağlanan özen ve dikkat ve yüksek derecede bağımlılık veya sakatlığa sahip birine yardım etmek için zamanını gönüllü olarak verecek herhangi biri” olarak tanımlamaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (1999) göre, uzun süreli bakım gayrı resmi bakıcılar (aile, arkadaşlar ve komşular), profesyonel bakıcılar veya her ikisi tarafından yapılır. Amaç, kişiye bir birey olarak davranarak ve özerkliği ve saygınlığını koruyarak kişinin daima en iyi yaşam kalitesine sahip olmasına yardımcı olmaktır.

Some figure

Bağımlı insanlara bakım sağlamak neden bu kadar önemlidir?

Bakıcılar günlük aktiviteleri yapmalarına yardımcı olur

Bir bakıcıyı düşündüğünüzde, bu muhtemelen akla gelen ilk şeylerden biridir. Bağımlı insanlara bakım vermek, genellikle yemek yeme, tuvalet ihtiyacını giderme, banyo yapma ve giyinme gibi temel işleri yapmalarına yardımcı olmayı içerir.

Bu nedenle birçok bakıcı, kişinin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş bakım planları yapar. Bağımlılık dereceleri ve diğer kişisel durumlar, bakıcının işinin niteliğini değiştirebilir.

Bir güven atmosferi yaratırlar

Güven, başka bir kişiye dair özellikle de belirli durumlarda nasıl davranacağı konusunda sahip olduğunuz güvenlik duygusudur. Ne yapacağından emin olmak demektir. Bu nedenle, bakıcısına güvendiğini hisseden bağımlı bir kişi bir huzur hissi sağlayacaktır. Bu, ailelerine yardım etmek için onlara mümkün olan en iyi bakımı vermenin kilit bir parçasıdır.

İyi bir bakıcı, hem bakım alan kişi için hem de o kişinin ailesi için (veya gayrı resmi bakıcılar söz konusu olduğunda ailenin geri kalanı için) bir güven ve güvenlik duygusu yaratır. “Babam veya annem emin ellerde” veya “Bir şeyler ters giderse, hemen fark edecekler ve bir şeyler yapacaklar” gibi şeyler düşünebilmelidirler.

“Güvende hissettiğimiz her yer bir hazinedir.”

– Jan Jansen

Destek ve sevgi sağlarlar

Bir bakıcı, ilgilendiği kişiye arkadaşlık ve duygusal destek sağlar. Günümüzde iş hayatımızın büyük bir kısmın kaplıyorken, sevdikleri dışarıdayken kendilerine bakacak birinin olması, bağımlı insanları yalnız hissetmekten alıkoyabiliyor. Birçok durumda bakım verme, ailelerinin yapamadığı zamanlarda yalnız kalmaması gerken kişilere hizmet vermek anlamına gelir.

“Güven, profesyonellik, sevgi, empati ve bakım sağlama arzusu, iyi bir bakıcı olmanın kilit parçalarıdır.”

Özerklik sağlarlar

Bağımlı insanlardan söz ediyor olmamıza rağmen, bakım verme günlük aktiviteler yapmalarına yardımcı olarak onlara özerklik duygusu sağlama açısından hala oldukça fazla yardımcı olabilir.

Bir bakıcı, yapabilecekleri şeyleri yapmalarını için onları teşvik ve motive eder. Tabii ki, o kişinin bu aktiviteleri yapabilmesi için çok çaba harcayabileceğini de anlayacaklardır.

Some figure

Dış dünyaya bağlı kalmalarına yardımcı olurlar

Bir bakıcı, bağımlılık derecesine bağlı olarak insanların aileleri dışındaki insanlarla ilişkilerini sürdürmelerine yardımcı olabilir. Bu önemlidir, çünkü kendilerini yalnız hissetmelerini engellemeye yardımcı olur.

Bazı yeni teknolojiler sayesinde, bakıcılar onları kendi alanlarında aktif tutabilir, belirli etkinliklerde yer almalarına ve aileleri, arkadaşları veya komşularıyla etkileşime girmelerine yardımcı olabilir.

Yaşam kalitelerini artırırlar

Son olarak önemli noktalardan birisi de, bağımlı kişilere bakım sağlamanın onlara özerklik vererek onurlarını ve benlik duygularını korumaya nasıl yardım edebileceği üzerinde durmak istiyoruz. Bakım verenler günden güne gerekli bir işi yapıyorlar ama toplumumuz yaptıkları önemli işleri her zaman tanımıyor.

Bu yüzden bu makaleyi bakımın önemine ithaf etmek istedik. Bunu bir iş olarak mı yoksa aile üyesi olarak mı yaptığınız önemli değildir. Bakım verenler, yardıma ihtiyacı olan insanlara destek olurlar. Hastalarına yakın olan herkesin yaşam kalitesini artırırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Murphy, E. (2000). Jóvenes y mayores: promoviendo una Actitud Positiva hacia el Envejecimiento y las Personas Mayores. Dublin. Consejo Nacional de Envejecimiento y Personas Mayores.
  • Neugarten, B.L., Havighurst, R.J. y Tobin, s.S. (1961). Medición de una vida satisfactoria. Periódico de Gerontología, 16: 134-43.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.