Logo image
Logo image

Ateşin Üstünde Yürümek: Yeni Ama Tehlikeli Bir Motivasyonel Teknik

5 dakika
Ateşin Üstünde Yürümek: Yeni Ama Tehlikeli Bir Motivasyonel Teknik
Son Güncelleme: 15 Ekim, 2018

Kırmızı, sıcak kömürlerin üzerinde yürümek anlamına gelen ateşin üzerinde yürümek, son yıllarda popüler hale gelen tartışmalı bir motivasyonel teknik. Bazı insanlar bunu etkili bir metot olarak görürken diğerleri tamamen düzmece olduğunu düşünürler.

Bunun yeni bir motivasyonel teknik olarak reklamı yapılıyor fakat yanan kömürler üzerinde yürüme pratiği 4000 yıl kadar önceye dayanıyor. Hindistan’da buna benzer dini bir ritüel vardır. İyileştirme, kabul törenleri, arındırma, iyi bir hasat dönemi için dua ve daha birçok törenin parçasıdır.

Yerli Hawaiili bir grup olan Kahunalar (papazlar) hala yanan kömür üzerinde yürüme pratiğini sürdüren antik toplumlar olduğunu biliyoruz. Bugünlerde, lav üzerinde yürüyorlar. Afrika’daki Kalahari Çölünde de yerliler benzer ritüeller sergiliyor.

Yani ateş üzerinde yürümek yeni bir şey değil. Yalnızca 70’lerde Birleşik Devletlerde yeniden gün yüzüne çıkıp popüler oldu. Ana destekçisi Scientific American dergisinde fizik üzerine bir makale okuduğunu ve o zamandan beri sıcak kömür üzerinde bir sıkıntı yaşamadan yürümeye başladığını söyleyen Tolly Burkan‘dır. Kendisi bir kitap yayınlamıştır ve iddialara göre uzaylılar onu kaçırmıştır.

“Heyecan yaşatmayan bir doğru, heyecan verici bir yalan tarafından gölgede bırakılabilir.”

– Aldous Huxley

Some figure

Ateş üzerinde yürümenin temelleri

Ateş üzerinde yürümenin öncüleri, bunun kişisel gelişimi destekleyen motivasyonel bir teknik olduğunu söylüyorlar. Onların düşüncesine göre, özgüveninizi artırmak, korkularınızla yüzleşmek ve motivasyonunuzu artırmak için oldukça yararlı bir araç.

Bu fikirleri; eğer yanan bir kömürün üzerinde yürümeyi başarırsan, bir şeyleri başarmanın daha çok mümkün olacağını ve kendine ait daha net bir resme sahip olunacağını düşünmekten geçiyor.

Neredeyse herkesin ateşin üzerinde yürümekten korktuğunu söylüyorlar. Ama korkularını aşmayı başarabilen ve ilk adımı atabilen insanlar diğer tüm adımları da atabiliyorlar. Görünüşe göre, bu günlük yaşamlarını dalgalandırıyor. Bu negatif inançlardan kurtulup pozitiflerinin yeşermesini sağlayan “radikal bir değişim”.

Ateş üzerinde yürümeyi pratik eden ve bunun büyük öncüleri olan yaşam koçları da bulunuyor. Genellikle kendinizle ilgili olumlu düşüncelerinizi ortaya çıkarmanız ya da onları güçlendirmeniz için metaforlar kullanıyorlar. Sıcak kömürlerin üzerinde yürümek yüzleştiğiniz diğer zorluklarda neler yaşadığınızı gösteren bir metafor olabilir.

Kömürlerin üzerinde yürümek

Ateşin üzerinde yürümeyi destekleyen insanlar, bunu başarmanın da başaramamanın da kafa yapınızı etkileyeceğini söylüyorlar. Yani, değerlerinizi ve inanışlarınızı. Ve bu bir kez olduğunda, neleri yapıp yapamadığınızın resmini elde edeceksiniz. Bu da sizin özgüveninizi etkileyecek.

Yani 500 derece sıcaklığındaki kömürün üzerinde yürümek zihninizi yeniden programlamanızı sağlayacak. Eğer bu tehlikeli durumun üstesinden gelebilirseniz, kendi görüntünüzü tamamen değiştirmeniz de mümkün olacak.

Some figure

Ateşin üzerinde yürüme sürecinde üç adım vardır. Bunlar:

  • Tanımlama. Bu düşüncenizin limitlerini keşfetme, kişisel amacınızı belirleme ve zihninizde neyin onlara ulaşmanıza engel olduğunu fark etme kısmıdır.
  • Öğrenme. Ateş üzerinde yürümek korkularınızı aşıp ilerleyebilmek için kendinize güvenmenizi sağlamaya çalışmaktadır.
  • Değişim. Bu adım esnasında, değişim arzunuzu beslemektesiniz çünkü bu bariyerleri aşıp amacınıza ulaşmayı öğrenmeniz demektir.

Ateşin üzerinde yürümekle ilgili umut edilen şey insanların zor durumlarla yüzleşmesine yardımcı olmaktır. Sıcak kömürler üzerinde yürüyerek eğer ilerlemezseniz yanacağınız düşüncesini içselleştirmenize yardımcı olurlar. Eğer yürümeye devam etmezsen, canın daha çok yanacak. Ayrıca adımlarını özgüvenli bir şekilde atıp ne olursa olsun devam etmelisin.

Bugünlerde, ateş üzerinde yürüme çalışanların “güçlendirilmesini” sağlamak için tercih edilen bir yöntemdir. Bu tekniği deneyen şirketlerden bazıları, Microsoft, American Express, Coca-Cola ve daha niceleridir.

İnsanlar kömürlerin üzerinde yürüdüğünde ne olur?

Tüm düşünce, insanların gücünün sıcak kömürler üzerinde yürüyüp yaralanmadan diğer tarafa geçebilmeye yeteceğini empoze etmektir. Böylece katılımcıların düşündüklerinden daha güçlü ve daha çok şey yapabileceklerini anlamaları hedeflenir. Ama fiziksel açıdan göz ardı edemeyeceğimiz bazı durumlar da bulunuyor.

Some figure

Ateş üzerinde yürümeyi eleştiren “254 Euro’ya kömür üzerinde yürümeyi öğrenme” makalesinin yazarı Luis Alfonso Gámez’e göre, bunun muhteşem bir yanı yok. Hatta, bunu herkesin yapabileceğini, bunun için bir hazırlığa gerek olmadığını ve kesinlikle nasıl yapıldığını öğrenmek için birilerine para ödemeleri gerekmediğini söylüyor. Bu iddialarını aşağıda özetlediğimiz fiziksel gerçekliklere dayandırıyor:

  • Sıcak kömür üzerinde yürümek parmağınızla bir mumu söndürmek gibi bir his. Ve alev aslında sıcak kömürden daha sıcaktır çünkü sıcaklığı 820 dereceye kadar ulaşabilir.
  • Kömür közleri insan bedeni kadar yoğun değildir ve çok fazla ısı üretmezler.
  • Ayağınızın ısınma süreci oldukça yavaştır ve ayağınızı ilerlemek için kaldırdığınızdaki sıcaklık oldukça düşüktür.
  • Ateşte yürümeyi destekleyen insanlar közlerin üzerini ısı geçişini engelleyen kalın bir kül tabakasıyla kaplarlar.
  • Gámez  bunun hayat koçluğu tekniği olması gerekirken insanlarda para koparmak için yapılan bir şeyden başka bir şey olmadığını söylüyor. Buna ek olarak, “Çok parası olan ve beyni olmayan insanların, beyni çok olan ama parası olmayan insanlar için mükemmel insanlardır.” diyen şüpheci John Nevil Maskelyne’den alıntı yapıyor.

İlginç bir deney

Richard Wiseman, tartışmalı motivasyonel teknikleri test etmek isteyen İngiliz bir psikologdur. BBC’deki programı Tomorrow’s World’de basit bir deney yapar.

Yanan kömürlerden bir halı hazırlar ama bu sefer 5 metre olan ateşin üzerinde yürüme standartlarına uymamıştır. Bunun yerine, onu 20 metre uzunluğunda bir yüzey hazırlamıştır. Bu tekniğin 3 ünlü destekçisini canlı yayına çıkarır.

Some figure

İlk insan başlar ve neredeyse 6 metre ilerler fakat sonrasında yandıkları için dışarı atlar. Aynı şey ikinci insanın da başına gelir. Üçüncü kişi artık bunu denemek istememektedir. İlk iki kişi ayaklarında ikinci dereceden yanık olduğu için tıbbi destek almak zorunda kalırlar.

Böylece, Wiseman aklındakini kanıtlamayı başarır: “kuvvetli zihin” 5 metrenin sonunda son buluyordur. Bu yüzden, ateşin üzerinde yürüme ustaları daha kısa mesafelerde yürürler. Yanmadan önce ne kadar yürüyebileceklerini çözmüşlerdir. Bu uzunluğu aştıklarında yürümeye devam etmelerini sağlayacak olumlu bir düşünce bulunmamaktadır.

Some figure

Hala sonuna kadar işleyen “numara”

Çoğumuz olağanüstü şeylerin olabileceğine inanırız. “Zihnin gücü” ile ilgili çok büyük olabilecek ama fiziğin kurallarını yıkmaya yetmeyecek birçok hikaye vardır.Ve bazen yalnızca üç saat süren eğitim kısmından sonra hiç inanılmamalıdır.

Fakat hala ateşin üzerinde yürümenin inanılmaz sonuçlar verdiğine inanan insanlar vardır. Hayatlarının radikal bir şekilde değiştiğini öne sürerler. Kömürün üzerinde yürüdükten sonra çalışanlarının performanslarında bir artış görüldüğünü iddia eden kurumlar vardır. Tabii ki çoğu insan bu deneyimden yanık ayaklarla ayrıldı. “Hazır değildim.” dediler.

Son olarak, insan zihninin en büyük güçlerinden biri, her şey tam tersini gösterse de yapabileceklerine inanmalarıdır. Eğer bir şeye inanmak istiyorsanız ve bu sizin bazı rahatsızlıklarınızı aşmanıza yarıyorsa, bunun doğru olduğunu düşüneceksinizdir. Plasebo etkisinde de aynı şey başınıza gelir. Günün sonunda, eğer bu sizi daha iyi hissettiriyorsa, neden sorgulayalım ki?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.