Logo image
Logo image

Aşktan Korkmamızın 10 Nedeni

4 dakika
Aşktan Korkmamızın 10 Nedeni
Son Güncelleme: 31 Aralık, 2016

Bir kişinin sizi sevmesine bilinçli bir şekilde izin verdiğiniz oldu mu hiç? Korktuğumuz şeylerden kaçmak doğamızda vardır ve aşk konusunda da farklı değiliz. Savunma isteği, güvensizlik ve korkularımız nedeniyle birçok sorunla karşılaşırız. Eğer sevilmeye alışkın değilseniz, sizi seven kişileri çevrenizi saran “baloncuğun” dışına itmek isteyebilirsiniz. Bazı insanlar aşktan neden korkar? Bunun birçok sebebi var.

Bu sebepleri anlamak, ilişki kurma korkumuzdan kurtulmamızı sağlayacaktır. Aşka neden direniyorsunuz?

1. Sizi seven kişi, bir gün terk edecektir.

Daha önce terk edildiyseniz, şu an birlikte olduğunuz kişinin de sizi bırakacağından korkuyor olabilirsiniz. Elbette, size bağlılığını kanıtlamamış kişilere körü körüne güvenmemelisiniz, ancak herkesin aynı şeyi yapacağını düşünmek de çözüm değildir.

Burada önemli olan, acele etmemektir. Endişelerinizi doğru zamanda paylaşın ve birlikte olduğunuz kişinin bağlılık ve sadakat işaretlerine dikkat edin.

Gözlemlediğiniz bağlılık işaretlerini not etmek ya da bunlar hakkında partnerinizle konuşmak iyi bir fikirdir. Ayaklarınızı yere basın ve yavaşça ilerlemeye devam edin.

2. Biri sizi seviyorsa, sizden çok fazla şey bekler.

Genelde bir ilişkide her iki taraf, birbirinden sevgi ve bağlılık bekler. Bazı insanlar, daha sonra aynı karşılığı alacaklarını umarak belli şeyler yapabilir. Bu durumlarda, beklentiler bilhassa önemli rol oynayabilir.

Şunu unutmamak gerek ki beklentiler kimi zaman bir ilişkinin sağlıklı bir parçası olabilir. Ancak gerçekler, beklentilerimizden farklı olduğu için durum karmaşık bir hal de alabilir. Her ilişki farklıdır. Aynı şekilde bu konu, ortak bir nokta bulmak için partnerinizle paylaşmanız gereken bir korkudur.

3. Biri sizi sevdiğinde, hakkınızda çok şey biliyordur.

Bazen kim olduğumuzu açığa çıkarmak, kendimizi savunmasız hissetmemize neden olabilir. Bu endişe, yakınlık kurmaya engel teşkil eder.

Olumsuz özelliklerimiz nedeniyle birlikte olduğumuz kişinin bizi bırakacağını düşünüyorsak, hem olumlu hem de olumsuz yönlerimizle kendimizi açığa vurmak, bir risk olabilir. Fakat bu düşünce yine beklentilerle ilgilidir ve hayattaki mutluluk ve zorlukları beraber yaşamamıza engel olur. Sonuç olarak, sevilme korkumuz artar.

Eğer kendinizi partnerinize olduğunuz gibi göstermezseniz, sizi asla gerçek anlamda tanıyıp kabul edemezler. Biri sizinle olmak istiyorsa, sizi olduğunuz gibi sevecektir.

4. Biri sizi seviyorsa, hayal kırıklığı yaşatacaktır.

Evet, böyle olacak. Çünkü hiç kimse her beklentiyi karşılayamaz. İnsanlar hata yapar, tembeldirler, belli şeylerden korkar veya önceliklerini unuturlar. Siz de böylesiniz.

Buna hazırlanın. Hayal kırıklığıyla başa çıkmanın en iyi yollarından biri, partnerinize sınırlarınızı ve durumunuzu anlatmak, nasıl hissettiğinizi söylemektir. Bunu saygılı bir şekilde yapın. Buradan itibaren, ne olacağına dair müzakere edebilirsiniz. Neden hayal kırıklığınızı saklayıp partnerinizin bir sonraki sefere daha farklı davranma şansını elinden alasınız ki?

5. Biri sizi seviyorsa, duygularınızı incitecektir.

Bir ilişkideyken çoğu durumda kendimizi kötü hissedebilir, sinirlenebiliriz. Ancak bu acıyı, öfke ve küskünlük ile ifade etmek, bizi hiç bir yere götürmeyecektir. Bu acıyı açıkça ifade etmek çok daha kolaydır. Partnerinize, yaptığı şeyin sizi kötü hissettirdiğini anlatın ve sorunu çözmek için birlikte çalışın. 

Öfke, küskünlük ve kızgınlık, yalnızca daha kötü hissetmenize neden olur. 

6. Biri sizi seviyorsa, sizi kontrol etmeye çalışacaktır.

Kontrol edilmeye alışıksanız,sizi kontrol edecek kişileri kendinize çekebilirsiniz. Bu gerçeği en başından kabullenip farkında olarak yeni bir ilişkiye başlarken daha fazla tetikte olabilirsiniz. İlişkiyi kontrol eden sizseniz, kendiniz hakkında düşünmekle işe başlayabilirsiniz.

Fakat, kontrol konusunun ilişkinizde önemli bir nokta olup olmadığından emin değilseniz, kendinize şu iki soruyu sorabilirsiniz: Her zaman evet mi diyorsunuz? Müdahaleleri engelliyor ya da teşvik mi ediyorsunuz? Bağımsız kararlar almakta ne kadar iyisiniz?

Unutmayın, siz istemedikçe kontrol edilemezsiniz. 

7. Biri sizi seviyorsa, sizi kısıtlayacaktır.

Bir ilişkiye başladığımızda, diğer kişinin bizi kısıtlayacağını düşünebiliriz. Aslında bu durum bazı ilişkiler için geçerlidir. Fakat başka biriyle beraberken önemli olan değer kaybetmemek değil, birlikte büyümektir.

Dolayısıyla, kendinize sınırlar koymak, sizi başkasının malı haline getirir. Kimse, bir başkasına ait değildir. İdeal olan kendinize saygı göstermenizdir. 

Her şeyin istediğimiz gibi ya da planladığımız gibi olması gerekmez. Birbirimize özgürlük sağlamamız ve iletişim kurmamız gerekir.

8. Biri sizi seviyorsa, aileniz onu reddedecektir.

Aile üyelerinizden bir ya da daha fazla kişi, partnerinizden hoşlanmayabilir. Bu durumda ne yapmalı? Onların söyleyeceklerini dinlemek iyi bir fikir olacaktır. Ancak bunu yaparken kendini seçimlerinizi, memnuniyet seviyenizi ve nasıl hissettiğinizi göz önüne alın.

Yapabileceğiniz en kötü şey, sırf aileniz onaylamıyor diye biriyle olmaktan vazgeçmektir. Herkes, hayatlarını kiminle yaşamak istediğini seçmekte özgürdür. 

9. Biri sizi sevdiğinde, arkadaşlarınızı kaybedersiniz.

Belki bir ilişkiye başladığınızda, zamanla arkadaşlarınız azalacaktır. Ama böyle olması gerekmez. Mesele, tamamen öncelikler ile ilgilidir. Muhtemelen arkadaşlarınızla daha az zaman harcayacaksınız. Ancak gerçek arkadaşlarınızı asla kaybetmezsiniz. 

Zamanınızı nasıl düzenleyeceğinizi biliyorsanız, arkadaşlarınızı kaybetme korkusu sizin için sorun olmayacaktır. Hatta arkadaşlarınız ve partnerinizle birlikte zaman geçirebilirsiniz.

10. Biri sizi sevdiğinde, kendinizi kaybedersiniz.

Bütün mesele, sınırlardan ibaret. Ciddi bir ilişkide olup kendinizi kaybetmemeniz mümkün mü?

Birine bağlandığınızda, ikiniz tek bir kişi olmazsınız. Sağlıklı bir ilişki, kişiliğinize bir başka unsur ekler. Ondan bir şeyler eksiltmez. 

Ekip olmanız ikiniz için de daha iyi olabilir. Birlikte olduğunuz kişiyle beraber olmaya devam ederek bağımsız da olabilirsiniz. Beraber çalışacaksınız, müzakere edeceksiniz ve birbirinize saygı göstereceksiniz. Bütün bunları yaparken bireyselliğinizi de koruyacaksınız.

Bunlardan hangisinin korkunuz olduğunu analiz edin, onunla mücadele edin ve aşkı tam olarak yaşayın. Herkes sevilmeli ve mutlu olmalıdır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.