Aşk Bittiği Zaman Ne Yapmalısınız?

Aşk Bittiği Zaman Ne Yapmalısınız?
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2022

Bu fikre alışmak zor olsa da, durum bazen böyledir. Aşk biter, zaten şimdilerde ilişkileri daha hızlı bir biçimde tüketiyoruz, aileler parçalanır ve ‘üçüncü şahıslar‘ hayatlara dahil olur. Aşk biter ve kendimizi kaybolmuş hissederiz. Peki şimdi ne yapmalıyız?

Terk edilmeyi beklemek mi daha iyi yoksa ilişkiyi kendiniz bitirmek mi? Her iki seçenek de çok kolay değil. Gelip geçen zamanın ve gücünüzün nasıl tükendiğini görmek, birbirinden ayrılamaz olarak düşünülen iki kişinin birbirlerinden kopuşunu seyretmek,  sizi mutlu eden bir şeyi geri de bırakmak her zaman zordur. Ama sadece hiçbir şey olmamış gibi hareket etmek de iyi bir fikir değildir.

Bir ilişkiyi bitirme kararının verilmesi her zaman zor olacaktır. Bunu yapmadan önce artıları ve eksileri değerlendirmelisiniz. Bir şeyler mi değişti mi hayatınızda? Bir çözüm yolu var mı? Eksikleri gidermek mi istiyorsunuz yoksa ilişkiniz için savaşmak mı istemiyorsunuz? Tükenmişlik ya da eksik bir şeyler mi var hayatınızda? Daha iyi birisini hak ettiğinizi mi düşünüyorsun?

Bu soruları sormak ve yanıtlamak,% 100 emin olmadığınız bir karar vermeden önce, durup düşünmeniz açısından size yardımcı olacaktır. Belki de şu anda sizin için doğru olan bir kararı vermeden önce biraz daha emin olmaya çalışın.

Dürtüsellik, öfke ve üzüntü ile hareket etmek iyi kararlara yol açmaz. Bu yüzden beklemek ve düşünmek zorundasınız. Kendinize biraz zaman verin ve iyi seçim yapmak için kendinizi iyi hissetmenize izin verin.

adam yalnız başına kalmış

Aşk bittikten sonra onu tekrar bulabilir misiniz?

Yani, burada tüm ilişkilere uygulayabileceğimiz genel bir teori yok. Aşkı tekrar bulmak için gizli bir formül arayanlar ile hiç oralı olmayan bile olacaktır. Burada emin olabileceğimiz tek şey, eğer ikiniz de ister ve denerseniz, ikiniz de aşkı tekrar bulabilirsiniz.

Bir ilişkide ikiniz karar veriyor, ikiniz de çabalıyor ve ikiniz de her biriniz için harikalar yaratmaya çalışıyorsunuz. Bir şeyleri geri almak istediğinizde ve ikiniz de birlikte bir şeyler inşa etmek için aynı yönde ilerlediğiniz de, her ikiniz de elinizden gelenin en iyisini yaparsınız. Çünkü ikinizde de hala o duyguya sahip olmak ister ve hala aşık olduğunuzu bilmek istersiniz. Evet, işte tam burada aşkı tekrar bulabilirsiniz.

Aşkın bittiğini biliyoruz, ama sadece çiftlerin her ikisi de ya da ikisinden birisi çabalamayı bıraktığı zaman bittiğini biliyoruz. Eğer hala savaşacak bir şey olduğunu düşünüyorsanız, o zaman durmayın, harekete geçin. Eğer hala istiyorsanız, denemeye devam edin. Yeterince denemediğiniz için, kendinizi suçlu hissetmeyin.

adam ve kadın duvarın iki tarafında kalmış

Farklı bir aşamada olmak, aşkın bittiği anlamına gelmez

Aşk belirli aşamalardan geçer ve başladığınız yerden farklı bir aşamaya gelmeniz, sevginin sona erdiğini düşünmenizi sağlayabilir. Bu yaygın bir hatadır. Sonuçta, balayı günleri inanılmaz olsa da aslında tamamen gerçek değildir. Eşinizi gerçekten olduğu gibi tanımalısınız. Ancak o zaman onları gerçekten sevme şansımız olur.

Aşk bir gün bitebilir ve eğer öyle olursa, yapacak bir şey yoktur, hayatınıza devam etmelisiniz. Bir ilişkiyi bitirme kararının verilmesi gerçekten zor olabilir. Ama hissettiğimiz acı, ayrıldıktan sonra gelip geçecektir. Bir süre sonra, artık bizi mutlu etmeyen birinin yanında kaldığımız için kaçırdığımız her şeyi göreceğiz.

Aşk uzun ve bazen karmaşık bir yoldur. Bu yüzden bazen ilişkiyi bitirmek, ikiniz arasında biraz da olsa sevgi kırıntıları bırakmak anlamına gelir – ama farklı bir şekilde. Bazen, biten bir şeyi bir arada tutmak için çok uğraşmak sizi yiyip bitirir. Kendinizi düşünmek ve kendinize sorular sormak için biraz zaman ayırın, bugün sahip olduğunuz kişiyle gerçekten bir geleceğe sahip olmak ister musunuz yoksa istemiyor musunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barrios, A., & Pinto, B. (2008). El concepto de amor en la pareja. Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP6(2), 21-41.
  • Cabodevilla, I. (2007). Las pérdidas y sus duelos. In Anales del sistema sanitario de Navarra (Vol. 30, pp. 163-176). Gobierno de Navarra. Departamento de Salud.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.