Logo image
Logo image

Anksiyetenin Sebep Olduğu Baş Dönmesinin Çözümü

3 dakika
Anksiyetenin Sebep Olduğu Baş Dönmesinin Çözümü
Son Güncelleme: 05 Aralık, 2018

Son zamanlarda yapılan çalışmalar anksiyetenin baş dönmesine sebep olduğunu göstermiştir. Bu baş dönmesi en rahatsız edici belirtilerden biridir. Vücudunuzu kontrol alamıyor gibi, zayıflık sizi ele geçiriyor ve her an bayılacakmışsınız gibi hissedersiniz.

Anksiyete en yaygın fakat aynı zamanda en az keşfedilmiş sorunlardan biridir. Son yıllarda, toplumun büyük çoğunluğunun muzdarip olduğu bir vaka halini almıştır. Sebep olduğu duygusal sıkıntının yanı sıra, endişe verici fiziksel durumlara da sebep olabilir.

Anksiyete baş dönmesine sebep olur ve o kadar kuvvetli bir baş ağrısıdır ki bulantı ve kusmayla sonuçlanabilir. Sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına engel olabilir ve hatta solunum ve dolaşım sisteminizde de sorunlara sebep olabilir.

Esas sorun çoğu insanın bunun anksiyeteden kaynaklı olduğunun farkına varmamasıdır. Genellikle bu baş dönmesinin başka tıbbi sorunlarla ilgili olduğunu düşünürler. Bu yüzden, çoğu insan bu sorunu çözmek adına yanlış adımlar atarlar.

“Hiçbir tutku korku kadar zihni harekete geçme ve düşünmeden mahrum bırakmaz.”

– Edmund Burke

Some figure

Anksiyetenin Sebep Olduğu Baş Dönmesinin Özellikleri

Baş dönmesi derken her şey etrafınızda dönüyormuş gibi hissettiğiniz durumdan bahsediyoruz. Eski İngilizce’de baş dönmesini temsil eden kelime “aptallıkla” bağdaştırılıyor olsa da artık bu kelime bir hissi temsil ediyor. Üzerinizde bulunduğunuz düzlemde tamamen sabit olmadığınızı hissettiğiniz, dünyadan düşüyor gibi olduğunuz durumu anlatıyor.

Yani baş dönmesi ani vertigo hissi, dönme ve hareketlilik hissettirir. Aynı zamanda, beyniniz çalışmıyormuş ya da gerçek dışı bir dünyadaymışsınız gibi de hissettirir. O andasınızdır fakat hayal dünyasındaymış gibi hissedersiniz.

Kaslarınızın gevşediğini hissedersiniz. Görüşünüz bulanıklaşır, düşünceleriniz yavaşlar ve tamamen rahatsız hissedersiniz. Ciddi durumlarda, bu baş dönmesi bayılmanıza dahi sebep olabilir.

Bunu da okuyun: Bize Sırtını Dönmüş Bir Dünyada Destek Bulmak

Anksiyete Baş Dönmesine Sebep Olur

Anksiyetenin fiziksel belirtiler de gösteren bir ruh hali olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Anksiyete, tehlikeye maruz kaldığınızda ya da bir saldırıya uğradığınızda verdiğiniz bir tepkidir. Gerçekten bir tehlikeye maruz kalmadığınızda da bu şekilde hissedebilirsiniz.. Fakat ne yazık ki, yine de tehlike altındaymışsınız gibi hissedersiniz.

Anksiyetenin günümüzde yaşanmasının sebebi genellikle toplumun üzerimize çok gelmesidirToplum sizden verebileceğinizden çok daha fazlasını talep eder.

Tepki vermenize engel olan durum ya da kurallara uyum sağlamak zorundasınız. Bu isteklere yanıt vermeye çalıştığınız için stres altında bırakıldığınızı hissedersiniz. Bu yüzden, anksiyete vurduğunda çok fazla efor sarf etmeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda, baş dönmesi anksiyetenin hayatınızın bir parçası olduğunun göstergesidir. Stresli durumlarla başa çıkamadığınız uzun süreçlerin sonucunda ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, herhangi bir işaret vermeden birden ortaya çıkar. Her şeyden öte, hayatınızda o anda var olan bir stresten kaynaklanmıyor da olabilir.

Bunu da okuyun: Sosyal Beklentiler: Bunları Nasıl Oluşturuyorsunuz?

Sorunu Belirleme ve Çözme

Bu durumun en zor kısımlarından biri baş dönmesinin birçok hastalık ya da durumun belirtisi olmasıdır. Bu yüzden, sorunun kaynağının anksiyete olduğunu belirlemek oldukça zordur. O halde, baş dönmesinin sebebinin anksiyete olduğunu ya da başka bu durumun başka bir sebepten kaynaklandığını nasıl anlayacaksınız?

Some figure

Baş dönmesi sinirsel problemlerden kaynaklandığında bunu tespit etmenin birkaç yolu vardır. Normalde, ilk hissedeceğiniz şey kas gerginliğidir. Soluk alış veriş hızınız hızınız ve kalp atışınızın hızı da birden artar.

Bu vücudunuz daha çok oksijene ihtiyaç duyduğu için başınıza gelir. Eğer bu durum bir süre devam ederse, vücudunuz çok hızlı bir şekilde zayıf düşecektir. Kaslarınız gücünü yitirecek, beyniniz yavaşlayacak ve baş dönmesi kendini gösterecektir.

Ortada hiçbir mesele yokken kas kasılması ve gerginlik hissedip ardından baş dönmesi yaşarsanız, bunun sebebi muhtemelen anksiyetedir. Bu tarz durumları önlemenin ve yönetmenin en iyi yolu nefesinizi kontrol etmenizdir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de diyaframdan nefes almaktır.

Düşüncelerinizi kontrol almanız da önemlidir. Bu, her stresli durumu ölüm alım meselesi haline getirmemenizi sağlayacaktır. Anksiyete yalnızca gerçekten çok yoğun olduğunda baş dönmesine yol açar. Eğer bu durumla başa çıkmaya çalışıyorsanız, işte okumanıza değecek başka bir makale daha.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Saman, Y., Arshad, Q., Dutia, M., & Rea, P. (2020). Stress and the vestibular system. International review of neurobiology152, 221-236.
  • Hoffman, S. L., & Junkin, A. S. La Relación entre la Ansiedad y los Mareos.
  • Monterroso, J. L. M., de Torres, L. Á. P., & Barroso, M. J. L. (2006). Mareo y su relación con la ansiedad y la depresión en un servicio de urgencias de atención primaria. Atención primaria38(4), 200-205.
  • Reyes-Ticas, J. A. (2010). Trastornos de ansiedad: Guía práctica para diagnóstico y tratamiento. Biblioteca virtual en salud.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.