Logo image
Logo image

Anksiyeteden Muzdarip İnsanların 5 Sırrı

3 dakika
Anksiyeteden Muzdarip İnsanların 5 Sırrı
Son Güncelleme: 17 Mart, 2017

Anksiyete, insanın yaşayabileceği en kötü duygulardan biridir. Stresle birleştiğinde, başa çıkılması çok zor olan bir sıkıntı haline dönüşür.

Anksiyete içerisindeki insanlar tehlike altında olduklarını hissettikleri, olumsuz bir şeyi görselleştirdikleri veya baskı altında hissettikleri zaman, karşılaştıkları durumla en iyi nasıl mücadele edeceklerini düşünür de dururlar.

“Endişeden kendinizi kurtarın. Her ne olacaksa, zaten olacağı için, çok da endişelenmenin bir yararı olmaz.”

– Facundo Cabral

Anksiyete içerisinde olmak normal bir durumken, içinde gizli sırlar da barındırır. İnsanlar, herhangi bir durumdan ötürü endişe duydukları zaman kendilerini çok kötü hissederler ve işin en kötü tarafı da, anksiyete nedir bilmeyen insanlar tarafından anlaşılamamaktır.

1. Merhamet isterler

Some figure

Bu durumun, genellikle hiçbir açıklaması olmayan, kendiliğinden gelişen doğal bir yapısı vardır. “Endişelerim var ve nedenini bilmiyorum, çünkü bunun ortaya çıkmasına neden olabilecek birçok neden var. Bu yüzden benim gibi insanların merhamete ihtiyacı var. Onları yargılamadan, küçümsemeden ya da eleştirmeden dinleyecek birisine.

Onları anlamanıza gerek yok. Hayatınız boyunca bu tür bir sorun ile hiç karşılaşmadığınız için, muhtemelen kendinizi bu insanların yerine koymanız zor olur. Fakat, onlarla birlikte olduğunuzu hissettirdiğinizden, yanlarında olduğunuzu anladıklarından emin olun. Size öyle gelmese bile, bunun onlar için anlamı çok büyük olacaktır.

2. Başlarına gelince kaçamazlar

Eğer bizi endişelendiren bir durum varsa ve bundan kaçamıyorsak, bizi her geçen gün daha da kötüye götüren bu durumdan nasıl kurtulabiliriz ki? Anksiyete ile yaşayan insanların, böyle yaşamayı tercih etmediklerini lütfen unutmayın. Başkalarının anlaması için çok zor olan bir sıkıntının meydana getirdiği bir dizi faktörden kaynaklanır anksiyete.

Ne kadar çok deneseler de, anksiyeteden kaçmaları imkansızdır. Nereye giderseler gitsinler, bir gölge gibi peşlerinden gelen o duyguyu geride bırakıp, asla özgür bir şekilde yaşayamazlar. Peki çözüm nedir? Onları anksiyeteye yönlendiren şeyle yüzleşmeleri gerekir. Kaçmak imkansız olduğu için, tek yapabilecekleri şey sorunun nereden geldiğini bulup, çözmeye çalışmaktır.

3. En basit şeyler bile onları mahvediyor

Some figure

Anksiyete, insanların enerjilerini o kadar çok emer kistres

Peki bu neden oluyor? Çünkü anksiyete öylesine ısrarcıdır ki, onunla başa çıkamadıkları için kendilerini tüketirler.

“Siz özgür olmak için doğdunuz. Hiçbir şeye ya da hiç kimseye köle olmayın. Kaygıların hayatınızı tüketmesine izin vermeyin.

– Bernardo Stamateas

4. Olağandışı şeyler hakkında endişe ediyorlar

Tıpkı çok ufak meselelerin onları inanılmaz derecede endişelendiren bir duruma dönüştüğü gibi, önemsiz görünen ayrıntılar da onları etkileyebilir.

Normalde bunun olmaması gerekir, ancak sürekli olarak endişe bazlı bir hayat yaşadıkları için, yaşadıkları her şeyin bir sonraki adımını düşünerek, bir sonraki hamlede ne olacağını hayal etmeye çalışırlar.

Anksiyete ile gelen korku, hayal ettiklerinin genellikle olumsuz olması ile sonuçlanır. Ve bu tür düşünce tarzı sadece daha fazla endişe üretir.

Bu insanlar, bu durumdan gerçekten kaçınamazlar ve bu yüzden anlayış gösterebilecek insanlara ihtiyaçları vardır. Her zaman ne olacağını tahmin etmeye çalışırlar ve bu yüzden de hep farkında oldukları korkuları ortaya çıkmaya başlar.

5. Korkuları tamamen gerçektir

Bazı insanlarda anksiyetenin ortaya çıkardığı korkulara şaşırabilirsiniz ama bu duyguları anlamasanız da, ortak bir paydada buluşamasanız da, bu duyguların her biri gerçek duygulardır. Anksiyeteden muzdarip insanların zihinlerinde gerçektirler ve bu da kaçamayacakları korkulara neden olur.

Bu insanlar korkularını kontrol edemediklerini düşünürler ve aslında korkularının onları kontrol ettiğine inanırlar. İşte bu yüzden daha çok korkar ve endişe duyarlar.

“Sen kendi aklının bir kurbanısın.”

– Anonim

Eğer anksiyeteden muzdaripseniz, bir durumu kontrol edemediğinizde veya bir korkunun üstesinden gelemediğinizde sonucun ne olacağını artık çok iyi biliyorsunuz. Gerçek olduğuna inandığınız her şey.

Some figure

Anksiyeteden muzdarip insanları anlamayı öğrenin ya da kendiniz böyle bir durumdaysanız kendinizden yola çıkarak anlamaya çalışın
Görseller: Christian Schloe ve Surreal

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.