Logo image
Logo image

Akıllı Bir Kadın Sınırlarının Olmadığını Bilir

3 dakika
Akıllı Bir Kadın Sınırlarının Olmadığını Bilir
Son Güncelleme: 08 Aralık, 2017

Uzun bir süre boyunca, bir kadının toplumsal manada oynaması gereken rollere ilişkin inançlar ola gelmiştir: çocuklarına ve kocalarına bakmak, ev işlerini üstlenmek ve aile büyükleri ile ilgilenmek. Ancak bu inanışların hepsi geride kaldı ve artık bugün, sınırların olmadığını bilen, akıllı, bağımsız bir kadın öne çıkıyor.

Akıllı bir kadın, kendi hayatını yaşar, mesleki sorumluluk alır, bağımsızlığını ve kendi mutluluğunu, üçüncü şahıslara değil de, kendisine bağlı olduğunu bildiği için, evlenmek ya da çocuk sahibi olmakla yükümlü olmadığını bilir. Artık kadınlar, kendine değer biçmeyi ve bir insan olarak kendini yetiştirmeyi öğrendi.

Akıllı kadın ve eşi

Çeşitli İngiliz üniversitelerinin yer aldığı ve Sunday Times gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, akıllı kadınlarda evlenmeme eğilimi görülürken, erkekler de ise, evlenme ihtimali %40’dan daha fazla çıkmıştır.

Some figure

Bu çalışma 900 kişilik bir grupla gerçekleştirildi. Gönüllü katılımcılar, 11  yaşındayken bir zeka testine katıldı ve 40 sene sonra kimin evlenip kimin evlenmediği konusunda bir genel çalışma yapıldı.

Araştırma sonuçlarına göre, üniversite eğitimine devam etmeye karar veren kadınların % 40’ında evlilik şansı düşük görülürken,  erkekler de ise, zeka testindeki her 16 puanlık artışta, evlilik ihtimalinin % 35 arttığını göstermektedir.

Akıllı bir kadının yaptığı şeyler

Akıllı bir kadını şekillendiren, onu diğer kadınlardan farklı kılan ve erkeklerin gözünde, cazibesini arttıran bazı özellikler vardır. Bununla birlikte, Buffalo, Kaliforniya Lutheran ve Teksas Üniversitelerinde (Birleşik Devletler’de) yapılan farklı çalışmalara göre, erkeklerin akıllı kadınlardan korktuğu sonucuna varılmıştır.

“Büyük işler başarmak için, sadece harekete geçmek yetmiyor; aynı zamanda hayaller de kurmalıyız. Sadece plan yapmamalı aynı zamanda bu plana inanmalıyız.”

– Virginia Woolf

Biyolojik bir açıdan bakıldığı zaman, araştırmalara göre, erkekler, akıllı bir kadının ortaya sunacağı genetik avantajlar için bir ilişki aramalıdır. Bununla birlikte, pratikte, çoğu erkek, kendisinden daha zeki bir kadın ile bir ilişki içerisinde olmamayı tercih eder.

Bu noktada kendimize sormamız gereken soru şudur: Akıllı bir kadını diğerlerinden ayıran nedir? Hadi bir bakalım.

Akıllı bir kadın o anı yaşar

Geçmişinden nasıl ders alacağını ve sabırlı ve sakin bir biçimde geleceğini nasıl bekleyeceğini bilir. İçinde bulunduğu anı, her bir sözcüğü, dokunuşu, bakışı, kokuyu ve tadı yaşar. Akıllı bir kadın, içinde bulunduğu anın tadını sizinle birlikte çıkarmak istediği için, gözlerinizin içine bakar ve sizi dinler.

Some figure

Aynı hataları iki kez yapmamayı ve hayattan tam olarak ne istediğini de zaman içerisinde öğrenmiştir.

Akıllı bir kadın yalnızlıktan da zevk alır

Akıllı bir kadın, yalnızca bir sevgilisi ya da eşinin olmaması sebebiyle ile kendini yalnız hissetmez. Tam tersine: yalnızlığından ve özgürlüğünden zevk alır. Mutluluğunu başkalarına bağlamaz, daha ziyade zengin iç dünyası, o yalnızlık anlarından keyif almasını sağlar.

“Yalnızlık, herhangi bir birliktelikten daha fazla şey öğretir.”

Bu yalnız geçirilen anlar, kendisini tanımaya, kendini ölçmeye, hayatı üzerinde düşünmeye ve ne alanda eksik olduğunu görmesine yaradığı için, her akıllı kadın adına bir zarruriyettir. Bu düşünceler sayesinde, motivasyon kazanmak ve zorlukların üstesinden gelmeyi başarabiliyor.

Akıllı bir kadın değişiklikten korkmaz

Akıllı kadınlar, rahatlarını bozmaktan ve değişikliklere ayak uydurmaktan korkmazlar. Değişikliğin, yeni fırsatlar ve imkânlar anlamanına geldiğinin farkında olan akıllı kadınlar, aynı zamanda bu zamanların, yeni bir şeyler öğrenmek ve orijinal deneyimler kazanmanın bir yolu olduğunu da bilirler.

“Bilgili bir kadın, sınırlarını bilir, akıllı bir kadın ise hiç bir sınırın olmadığını.”

– Marilyn Monroe

Onları heyecanlandırmayan bir işi, yaşam ideallerini paylaşamadığı bir arkadaşı ya da onlara kararlarında destek vermeyen insanları sevmezler. Akıllı kadınlar, duruma göre ortaya bir tepki koyar ve içinde bulundukları durumu daha da iyileştirmenin yollarını arar. Tabiat geri aktif birer karakter taşırlar. 

Akıllı bir kadın kalbini dinler ve hayır demeyi bilir

Akıllı bir kadın, kalbinin ve sezgisinin sesinin çok önemli olduğunu bilir. Dahası, zor kararlar vermek zorunda olduğu durumlarda, aklına gelen her bir seçeneğe karşılık olarak bedeninin kendisini uyaran duyguları ifade ettiğinin farkındadır. Bu doğru kararı verirken aklında tuttuğu önemli bir bilgi parçasıdır.

Some figure

Dahası, akıllı bir kadın hayır demekten de korkmaz ve hayır dememiz gereken zamanlar olduğunu ve diğer insanlara sınır koyarak, kişisel alan ve yaşam biçimimize saygı duyulacağını da bilir. Akıllı bir kadın ne kimseyi sahiplenmek ister ne de başkalarının bunu kendine yönelik biçimde gerçekleştirmesine izin verir.

Kısacası, bu saydıklarımız, çok zeki bir kadındır!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.