7 Şaşırtıcı Salvador Dalí Sözü

7 Şaşırtıcı Salvador Dalí Sözü

Son Güncelleme: 27 Ağustos, 2018

Salvador Dalí’nin alıntıları da tıpkı onun gibidir: Şaşırtıcı ve zeki. Ve neredeyse her zaman çok güçlü bir anlatımı vardır. Bu adamın her zaman insanların dikkatini çekmekten ve her türlü tartışmaya neden olmaktan kurtulamadı.

Bu Katalonyalı sanatçı 1904’te doğdu ve ailesinde “Salvador” adını alan üçüncü kişi oldu. İlki onun babasıydı. İkincisi ise, ünlü ressam doğmadan önce ölen ağabeyi idi. Ailesi onu büyük kardeşinin mezarına götürdü ve kendisinin bir reenkarnasyon ürünü olduğunu söyledi. Bu sözler ünlü ressamın, tüm hayatının tonunu belirledi ve bunun yüzünden ciddi kimlik krizleri yaşadı.

“Yamyamlık, kesinlikle bir sevgi işaretidir.”

– Salvador Dalí

İnsanlar ister İspanya isterse tüm dünyadan olsun, Salvador Dalí’yi sürrealizmin ana figürlerinden biri olarak görüyorlar. Sanatçı olarak yaptığı çalışmalar arasında resimleri en tanınmış eserleri olsa da, kendisi aynı zamanda bir fotoğrafçı, senatör, heykeltıraş, oymacı ve yazardı. Bu yazımızda Salvador Dalí’nin en iyi hatırlanan alıntılarından bazılarını bulabilirsiniz.

Salvador Dalí’nin farklı olmakla ilgili alıntılarından biri

Bu, Salvador Dalí’nin sizden farklı olan kişiler hakkındaki alıntılarından biridir. Konuyla ilgili söylediği şey ise şuydu: “Konuştuğum ve düşündüğüm şeyin tersini düşünen insanlarla sohbet etmek ve yakınlaşmak ile, benimle aynı şeyleri düşünen insanlarla yakınlaşmaktan daha çok ilgileniyorum.”

Bu, diğer birçok harika düşünürün de aynı fikirde olduğu çok ilginç bir tutumdur. Dalí, alçakgönüllülüğün tam bir kanıtı olmasa da, bu alıntısı entelektüel olarak beklentisinin kabullenme değil de, fikirlerin karşılaşması olduğunu gösteriyor.

salvador dali

Zeka ve hırs

Dalí’nin de çok pragmatik bir tarafı vardı. Birkaç kez kendi tuhaflıklarını kendini tanıtmak ve işine değer katmak için bir yol olarak kullanmakla suçlandı. Örneğin, işte bu konuyla ilgili satırlar arasında farketmeniz gereken bir özlü söz: “Hırslı olmazsanız eğer, zekanız kanatsız bir kuştur.”

Salvador Dalí’den alınan birçok özlü söz, onun ne kadar pratik bir insan olduğunu gösteriyor, o aslında ayaklarının üzerinde duran bir kişi, bu şekilde görünmüyor olsa bile. Bu alıntısı ile değerlendirildiğinde, hırs onun için oldukça değerli bir şeydi.

Sürrealizm

Gerçeküstücülük kesinlikle 20. yüzyılın en önemli kültürel eğilimlerinden biri oldu. Salvador Dalí’nin bir çok çalışması bu konuyu açıklamaya ve teorileştirmeye çalışmaktadır. Bu özlü sözü ise şöyle demektedir: “Gerçeküstücülük yıkıcıdır, ancak yalnızca gördüğünüz şeyleri sınırlayan zincirleri yıkar.”

Bu alıntıyla ilgili en ilginç şey, hakkında konuştuğu yıkım fikridir. Ona olumsuz bir anlam atfetmemektedir, hatta yaratıcılık için gerekli olduğunu savunur. Bir şeyleri yok ederseniz, böylece bir şeyler inşa edebilir, var olanı temizler ya da ileriye doğru giden yolunuzu açabilirsiniz.

Çılgınlık ve palyaço olmak

İnsanlar sürekli Dalí’yi deli olarak nitelendirdiler. Dali de insanları rahatsız etmekten ve direnmekten duyduyu hazzı asla gizlememişti. Fakat bu tutumunun ardında, aynı zamanda insanlara gerçeği yansıtan ve gerçekten bilge bir adam vardı.

Bu, Salvador Dalí’nin bu fikri en iyi gösteren alıntılarından biridir: “Palyaço olan ben değil, ciddiyet maskesini kullanarak deliliğini saklamaya çalışan, canavarlık seviyesinde gülünç ve bilinçsizce naif olan toplumdur.” Ciddiyetin sadece bir maske olduğu fikrini ortaya koyar ve böylece sizi neyin ciddi olduğu fikrini sorgulamaya çağırır.

dali

Gerçek bir ressam

Salvador Dalí’nin resimleri hakkındaki sözlerinden bahsetmeden geçemezdik. Bunlardan sizin için seçtiğimiz güzel bir tanesi ise şu şekildedir: “Gerçek bir ressam, boş bir çölün ortasında olağanüstü sahneler çizebilen kişidir. Gerçek bir ressam, tarihin tüm kargaşasının ortasında sabırla bir armut çizebilen bir ressamdır. ”

Diğer sanatçıların aksine Dalí her zaman keskin bir “apolitik” duruş sergilemeye çalıştı. Bazı noktalarda, Nazilere karşı sempati duymakla suçlandı, ama bir yandan her zaman bunu reddetti. Yukarıdaki alıntı bize, bu ya da başka bir şekilde, yaşamı boyunca gerçekleşen tüm “gerçek” olayların üstüne sanat ve hayal gücü koyduğunu göstermektedir.

Bugünün gençleri

Tüm bunlardan bahsederken aynı zamanda Salvador Dalí’nin eğlenceli ve keyifli yanını gösteren alıntılardan bahsetmemek yazık olurdu. Bu konudaki sözünde ise gençlerden bahsediyor ve şöyle diyor: “Bugünkü gençlerin en büyük trajedisi, artık onlardan biri olmamamdır.”

Gördüğünüz gibi Dalí kendiyle nasıl dalga geçeceğini de biliyordu. Bu durumda zayıf noktalarından birini göstermek için ironiyi kullandı. Yıllar sonra baktığımızda ise, bazen sahip olduğu aşırı narsisizm gerçekten çok efsane gibi görünüyor.

Diğer insanların ilgisini çekmek

Salvador Dalí’nin nasıl yapılacağını bildiği bir şey varsa eğer, o da dikkat çekmekti. Bu alıntısı tamamen dürüstçe söylediği bir sözdür: “İnsanların ilgisini çekmek isteyen her kimse, onları mutlaka kışkırtmak zorundadır.” Kimse bu sözü söyleme konusunda bu adamdan daha nitelikli olamazdı.

Dalí her zaman kışkırtıcıydı. Önyargılara ve geleneklere meydan okumayı severdi. En büyük gücü, istediği gibi gerçekle oynayabilmesiydi. Bu hem günlük yaşamında hem de geride bıraktığı inanılmaz sanatta geçerli bir durumdu. Ve aynı zamanda dehasının büyük bir kısmının yattığı yer buydu.

dali resimleri

Salvador Dalí’nin alıntıları onun ne kadar harika bir insan olduğunu anlatmaya asla yetmeyecek. Bazıları tarafından sevilen ve bazıları tarafından da nefret edilen biri olsa da, son derece önemli bir figür olduğu kesinlikle reddedilemez. Bugün burada yaptığımız şey, sadece gerçekliğe bakış açımızı değiştiren birine küçük bir referans vermek.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.