Logo image
Logo image

7 Harika Çin Atasözü

3 dakika
7 Harika Çin Atasözü
Son Güncelleme: 27 Haziran, 2018

Çin atasözlerinin çoğu gerçekten de “asırlıktır”. Bunlardan bazıları insanların bulduğu bazıları ise efsanelerin söylediği sözler. Hepsinin amacı aynıdır, bir hayat dersini tek cümleye sıkıştırmak. O kültürün yüzyıllardır biriktirdiği bilgeliği aktarmanın eğitici bir yolu.

Bu atasözlerinin Çince karşılığı “Chengyu”dur. Bu sözlerin neredeyse hepsi Çince’de dört karakterden oluşur. Çince kavramsal bir dil olduğu için her karakterin de birden fazla anlamı vardır.

“Derin sularda hareketsiz duran bir ejderha yengeçlerin tutsağı olur.”

-Çin atasözü-

Çin atasözlerini tek bir nitelikle tanımlarsak o da zarafettir. Bu ve gerçeği metaforlarla anlatabilmenin şiirsel kabiliyeti. Çok uzun zamandır süregelen bu atasözleri tüm dünyada birçok kültüre yayılmıştır. Şimdi sizinle bu muhteşem atasözlerinden 7 harika örnek paylaşacağız.

İrade hakkındaki Çin atasözleri

Asyalı ve özellikle de Çinli insanlar derin bir fedakarlık bilinciyle ve iradeye verdikleri büyük değerle bilinir. Bu insanlar tarihin müthiş doğal afetlerinden sağ çıkmış ve küllerinden doğmuş insanlardır. Bu yüzden de güçlü kalabilme kabiliyetine bu kadar büyük önem yüklerler. Onların deyişiyle: “Yüce ruhların iradesi vardır: güçsüz ruhların ise sadece dilekleri.”

Some figure

Ayrıca hepimizin kendi kaderimizi şekillendirmemiz gerektiğini vurgulayan birçok Çin atasözü vardır. İşte bunlardan bir tanesi: Üzüntü kuşlarının başının üstünden geçmesini engelleyemezsin ama saçlarına yuva yapmasını engelleyebilirsin.”

Dağlar ve hayat

Dağ birçok Çin atasözünde kullanılan bir metafordur. Zorlukları ve engelleri temsil eder. Bu metaforla örnek bir söz: “Dağı yerinden oynatan biri küçük taşlarını taşımakla başlar.” Bu söz sabılı olmaya gönderme yapar, sabır da Asya kültüründe güç kaynağıdır.

Benzer fikre sahip başka bir atasözü de: “Dağı yaşlı biri gibi tırman ki genç biri gibi zirveye ulaşasın.” der. Burada da sabırla beraber sebattan bahsediyor. Dağı yaşlı biri gibi tırmanmaktan anlaşılması gereken, engellerle yavaş ve bilgece yüzleşmek gerektiğidir. “Genç biri gibi zirveye ulaşmak” ise gittiği yolun yolda yürüyen kişiyi gençleştirmesini anlatır.

Güvenin gerçek anlamı

Şöyle bir Çin atasözü var: “En iyi kilitli kapı açık bırakabileceğin kapıdır.” Hoş bir şiirsel kudeleyle sarılmış bu güzel sözde bir doğruluk payı var. Bu söz güvenden bahsediyor.

Some figure

Burada kapı savunmacı bir kişinin sembolü. Bu kişi kendini güvende tutarken değerli bir şeyin girmesini de önler. Ancak bu bariyere güvenemezsiniz, sadece diğer insanların kapıdan geçmek istememesine güvenebilirsiniz.

Fazla saflık

Saf ve saf olmayan her zaman dinde, felsefede ve kültürde ortak bir konu olmuştur. Nerdeyse hep saflığı pozitifle ve saf olmayanı negatifle ilişkilendiririz. Ancak bu Çin atasözü bunu tersine çevirir: “Hiçbir balık tamamen saf bir suda yaşayamaz.”

Bu söz insanların mükemmel olmayışıyla ilgilidir. İçinde hiçbir yaşam barındırmayan suya “steril” dememiz de bu yüzden. Hayatın olduğu yerde çelişki de vardır, yani “saf olmayan” şeyler. Fakat yaşamın temeli olan muhteşem bir safsızlıktır bu. Doğru cevapların mükemmellikten değil yanlış cevaplardan geldiğini unutmayın.

İleri git, her zaman ilerle

Çoğu Asya kültürü gibi Çin kültürü de duraklamayı sever. Batı kültürünün aksine, acele etmede güç değil zayıflık görürler. Sadece tarihlerini yazmaları bile birkaç yüzyıl sürmüştü. Çinliler yavaş değişimin bir örneğidir. Bu söz işte bu bakış açısını çok güzel özetliyor: “Yavaş gitmekten korkmayın, sadece hareketsiz durmaktan korkun.”

Some figure

Bu söz aktif kalmanın ne kadar önemli olduğundan bahsediyor. Ancak bu söz, tamamen dinamik olmaktan ziyade adım adım ilerleyen bir süreci anlatıyor. Hedef çok uzakta olsa bile ilerlediğiniz sürece oraya ulaşırsınız.

Çin atasözleri sonsuz bir bilgelik ve güzellik kaynağıdır. Bu atasözlerinin en güzel tarafı, bir şeyi doğrudan söylemeden ima etmenin özel bir yolunu bulmaları. “Hazır ambalajlanmış” mutlak doğruyu vermek yerine herkesi üzerinde düşünmeye davet etmeleri. İşte bu yüzden bu kadar büyülüler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.