Logo image
Logo image

5 Çeşit Bekar İnsanı Keşfedin

4 dakika
5 Çeşit Bekar İnsanı Keşfedin
Son Güncelleme: 12 Şubat, 2018

İlişkileri analiz etme eğilimindeyiz, ancak bekar olduğumuz zaman ne olur? Bekar olmak da bizi tanımlar. Bizim hakkında bir şey söyler; nasıl olduğumuzu, dünyayı nasıl algıladığımızı ve tabii ki ilişkileri nasıl gördüğümüzü anlatır.

Bir ilişki içinde olmaya karar veren insanlar vardır. Öte yandan, diğerleri bekar olmaya karar verirler. İkinci gruptaki insanların, kimsenin istemediği için her zaman bekar olduğuna inanılır. Ancak, bu her zaman geçerli değildir. Bir kişinin bekar olmak için çok sayıda nedeni olabilir.

Belki de önceki ilişkilerinde kötü bir deneyim yaşamıştır ve yalnız başına çok daha mutludur. Ya da belki de kendi iradesi ile bekar olmak istemektedir.

Unutmayalım ki bir çok kişi hâlâ bekarlığı, istenerek yapılmayan, doğal olmayan bir durum olarak görüyor. Bununla birlikte, herkes bu düşünceyle aynı fikirde değildir.

Bugün, tanımlayabileceğiniz ya da tanımlayamayacağınız beş ayrı türdeki bekarı keşfedeceğiz. Bekar olmalarının nedenleri çeşitlidir ve değişir. Sonuçta, her biri tek başına olma kararı veren bir deneyim taşıyor.

1. Kötü deneyimler nedeniyle bekar olan insanlar

Bu ilk tip, kötü deneyimlerden dolayı bir ilişki bırakmaya karar vermiş olan herkesi kapsar ve bunun yerine kendilerine odaklanır. Başka bir eşe sahip olmayı düşünmek, reddedilme ve hatta yorgunluk hissine neden olur.

Genellikle bu insanlar çok zor deneyimler yaşamış olurlar. Belki de eşleri sadakatsiz davranmışlardır, onları ihmal etmişler ya da onlara kötü muamele etmişlerdir.

Bu durumların, onlardan zarar görmüş kişiyi etkilediğini ve onlarda bir iz bıraktığını inkar edemeyiz. Bazen, bir başka kişiye aşık olma korkusu olan philophobia’ya bile neden olabilirler.

Some figure

2. Öz saygı eksikliği nedeniyle bekar olan insanlar

Güçlü bir öz saygı eksikliği olan insanlar vardır. Bu, kendilerini duygusal olanlar da dahil olmak üzere hayatlarının her alanında değerlerini düşürmeye itiyor. Kendilerinin sevilmeye layık olmadıklarını ve yanındaki kişinin, buna değmeyecek biriyle vakitlerini kaybedeceklerini düşünüyorlar.

Birçok durumda, başka birinin onları beğenecek kadar çekici olmadıklarına inanırlar. Böylece, kendilerine bakmamayı ve başkalarından saklanmayı seçerler. Bu durumda, aynı zamanda utangaç olabilirler ve hatta potansiyel talipleri de reddetmiş olabilirler.

Bu tutumla, yalnızca kendilerini, istedikleri şeylerden mahrum bırakırlar. Bu bekarlık biçimi en kötüsü olarak kabul edilebilir. Sonuçta, bunlar kendi kararları değil, kendilerinin nasıl gördüklerinin bir sonucudur.

3. Bağımsızlık istedikleri için bekar olan insanlar

Bağımsızlıklarını seven bekar kişiler, onları başka bir kişiye bağlayabilecek herhangi bir güçlü ya da ciddi bağdan kurtulmuş olmaktan hoşlanır. Kendi alanlarına sahip olmayı severler. Buna evleri, arabaları, yalnız kalma zamanları, kimseye rapor verme ihtiyacı duymama, ilişkide bulunma yükümlülüğü olmayışı vb. dahildir.

Some figure

Bununla birlikte, bu tür bekarlar, bağımsızlık ihtiyacının bir sonucu olan iki ayrı alt kategoriye ayrılabilir:

  • Kendi kendine yeten bekarlar: bu insanlar kendilerinin yeterli olduklarına ve başkalarının kendilerine farklı bir şeyler katmasına ihtiyaç duymadıklarına inanırlar. Bu nedenle, bir eşe sahip olma fikrine kayıtsızdırlar. Bu insanlar genellikle yalnız başına çok vakit geçirirler, ancak bunu istedikleri için. Onların alışkanlıkları o kadar bireyseldir ki, bir ilişki içinde olma fikriyle çelişirler.
  • İzole olmuş bekarlar: bu aynı zamanda önceki kategorinin bir parçası olabilir. Ancak, bu durumda, kişiler yalnızlığı sevmemektedirler. Bu tip bir bekar, bu dinamikle başa çıkmak istiyor, ancak bunu çok karmaşık buluyordur. Uzun süredir o kadar izole edilmiş haldedirler ki başkaları ile ilişkide bulunmaları gereken sosyal becerilerden yoksundurlar.

4. Kendi ideolojilerine sadık oldukları için bekar olan insanlar

Bazı insanlar bazı ideolojileri savunur ve bu onları bekar tutar. Bu, dünyaya ve genel olarak ilişkilere karşı bakış açıları ile çok alakalıdır. Bütün bunlar ilişkilerini şartlandırır.

Örneğin, din çok güçlü bir ideolojidir. Bazen, doğru eşleşmeyi bulana kadar insanları bekar kalmaya davet edebilir. Eşleri ideal olarak ilişkiler hakkında sahip oldukları vizyonu paylaşması gerektiğinden, bu genellikle oldukça zor bir görevdir.

Some figure

Farklılıklar söz konusu olduğu zaman, kişiler ideolojilerinden ve gerçekten arzuladıkları ya da istediklerinden dolayı baskı altında kalacaklardır. Kaygılar, endişeler ve stres kuşkusuz bu nedenlerden ötürü bekar kişilerde görülür.

5. Kötümser bekarlar

Son olarak bir bekar türü daha vardır: ilişkiler dünyasını karanlık ve belirsiz bulan karamsar bekarlar. Bu, bir ilişki içinde olmaktan hoşlanmadığı anlamına gelmez. Bununla birlikte, genellikle bir ilişkinin onlara herhangi bir şey sağlayabileceğine inanmazlar.

Çoğu kez, hissedebildikleri tüm zevklerin ve tüm faydaların sadece bir inanç olduğuna inanırlar. Bununla birlikte, uzaktan görülen ilişkiler “saçmalık” tır.

Kötümser bekarlar, onlara gerçekten iltifat edebilecek birilerini asla bulamayacaklarına inanıyor olabilir. Bu insanlar daha soğuk olsa da, aynı zamanda korkunç bir ağırlıkla ve ilişkiler söz konusu olduğu zaman asla umut olmadığı hissiyle yaşarlar.

Some figure

Genel olarak, deneyimlerimizin, inançlarımızın ve dünya görüşümüzün ilişkilerimizi çok etkilediğini vurgulamak istiyoruz. Elbette, bekar olmak, öz saygı eksikliği yüzünden olmadığı sürece, asla kötü bir şey değildir.

Bekar olmak tamamen geçerli bir seçimdir. Dahası, birçok kişi başkalarına bağlı olmaktan kaçınmak için bekar olmayı öğrenmelidir. Bu şekilde, kendinizle zaman geçirmeyi, kendinizi tanımayı ve kendinize güvenmeyi öğrenirsiniz.

Aklınıza gelebilecek başka türde bekarlar var mı? Eğer öyleyse, bizimle paylaşın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.