Logo image
Logo image

Honoré de Balzac ve En İyi Sözleri

3 dakika
Honoré de Balzac'ın sözleri, aslında yazdığı eserlerin merkezini oluşturur ve büyük çoğunlukla bu yazılar kişisel deneyimle beslenmiştir. Bu yazıda, bu ünlü yazarın en bilinen sözlerine göz atacağız. Okumaya devam edin!
Honoré de Balzac ve En İyi Sözleri
Son Güncelleme: 02 Aralık, 2019

Fransız oyun ve roman yazarı Honoré de Balzac’a ait en iyi sözleri seçmek hiç de kolay bir iş değildir. Neredeyse yazdığı her şey güzelliğe bilgelik katar; bu yüzden de sadece birkaç sözünü seçip bir yazıda bahsetmek çok zor. Her şeyden öte, tüm zamanların en büyük romancılarından birinden bahsediyoruz. 

Balzac’ın yazdıklarının en farklı tarafı, çarpıcı gerçekliği insan halleri olarak gözler önüne sermesiydi. Honoré de Balzac kısaca şunu yapıyordu; bireysel ve sosyal davranışı derin bir biçimde inceliyordu ve elde ettiği sonucu yazılarına yansıtıyordu.

Bu harika yazarın bir diğer kayda değer özelliği de insanın karmaşık yapısına duyduğu saygıydı. Romanlarını oluşturan fikirler ve karakterler asla tek boyutlu veya basit değildi. Herkesin içinde var olan birbiriyle çelişen güçleri çok iyi biliyordu, bunu insanın yüceliğini ortaya çıkararak yaptı ancak sefalete ve mutsuzluğa vurgu yapmayı da eksik etmedi. Şimdi Balzac’ın öne çıkan alıntılarını sizle paylaşacağız.

“Bütün mutluluklar cesarete ve azme bağlıdır. Hayatımın birçok kısmında çaresizliği yaşadım, ancak enerji ve en önemlisi umutla tüm zorlukları atlattım.”

– Honoré de Balzac

Some figure

Balzac’tan 3 bilge söz

“Unutabilmek, güçlü ve yaratıcı bir yaşam için gereklidir.”

Hafıza, her ne kadar kişiliğin oluşmasında belirli bir role sahip olsa da, bazen unutmak da devam edebilmek için gereklidir.

Bir diğer Balzac alıntısında şu sözlere rastlıyoruz: “Büyük bir yetenek iradesiz olamaz”. Balzac çok çalışmanın en mükemmel örneğidir; günde 15 saate kadar çalışabilen ve bazı geceler çalışmaktan uyumaya zaman bulamayan bir insandan bahsediyoruz. En büyük eseri kabul edilen İnsanlık Komedyası işte bu yüzden anıtsal bir eser ve ölümsüz.  

Bir diğer sözünde ise şöyle diyor büyük yazar: “Gücünden şüphe etmeye başladığında, aslında şüphelerine güç veriyorsun”. Bu kelime oyunuyla şunu demek istiyor Balzac: Güvensizlik aslında kendinden beslenir.

Bir düşünür, Honoré de Balzac

Balzac çoğunlukla hayattan ve hayatın anlamından bahseder; değerlerin ve bu değerlerin anlamlarını da sorgular. Bu düşüncelerinin yansımasını şu şekilde görebiliriz: ‘‘En büyük talihsizliklerimiz asla gerçekleşmez ve çoğu keder beklentiden kaynaklanır”. Basitçe Balzac şunu diyor, kötü şeyleri düşünmek çoğu zaman yararsızdır.

Balzac’ın yazdıklarında tekerrür eden temalar genelde ahlaksızlıkla ve tutkuyla ilgilidir. Bu bağlamda ünlü yazar şöyle der: “Büyük tutkular tıpkı ahlaksız eylemler gibidir, ne kadar beslenirse o kadar çok büyür”. Tutkunun gerçekten ne olduğunu bilmek ve hem iyi hem de kötü taraflarıyla değerlendirebilmek oldukça önemlidir. Tutkular veya günahlar onlara izin verdikçe daha da büyür.

“Büyük krizlerin ardından kalp kırılır veya daha da genişler.”

Some figure

İnsan ilişkileri

Şu Balzac alıntısı arkadaşlıkla ilgili çok güzel şeyler söylüyor: “Arkadaşlığı sağlam yapan ve cazibesini ikiye katlayan şey, aşkta eksik olan şeyi bize hissettirmesidir; yani emin olma hissini (kesinlik)”. Balzac kesinlikle haksız değildi. Romantik duygularda her zaman biraz da olsa güvensizlik vardır, ancak arkadaşlık bize güven verir.

Balzac, ilişkilere dair de şu sözleri söylemiştir: “Katiller birbirini bıçakladıktan sonra bile bir şekilde barışabilir, ancak sevgililer geri dönüşü olmayan sözler yüzünden bir daha konuşmayabilir”. Gerçek aşk, düşündüğünüzden çok daha narin bağlara sahip olabilir. 

Tarihin sayfalarında yer alan tıpkı diğer büyük yazarlar gibi, Balzac’ın da hayatı kolay geçmedi. İstismara uğradığı bir çocukluk geçirmesinin yanında, ‘zihinsel tıkanıklık’ adını verdiği psikolojik bir bozukluktan da muzdaripti. Ancak tüm bu sıkıntılarla baş etmeyi başardı ve hayatta kaldı. Edebiyatı sevdi, yazdığı eserler büyük beğeni topladı ve bilgeliğini edebiyatla birleştirerek geride büyük bir edebi miras bıraktı.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Benjamin, R. (1962). La vie prodigieuse de Balzac. Union générale d’éditions.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.