Logo image
Logo image

Farkı Yaratan, Hayattaki Küçük Dokunuşlardır

3 dakika
Farkı Yaratan, Hayattaki Küçük Dokunuşlardır
Son Güncelleme: 25 Şubat, 2018

Özellikle de hayatımda, her gün şefkatli bir şekilde, karşılıksız sevgi göstererek benimle sürekli ilgilenen bir grup insan olduğundan beri sahip olduğum hayat nedeniyle kendimi mutlu bir insan olarak görüyorum. Farkı yaratan, onlar ve onların her gün hayatıma yaptıkları küçük dokunuşlar. Bunlar gözle görülemeyen ancak hayatımı bir ışık gibi aydınlatan şeyler.

“Muhteşem kalpler küçük dokunuşlardan mutluluk duyar.”

– Hernan Wise

Hayatta sıradışı gibi görünen şeylerin, etrafımdaki özel insanların küçük dokunuşları kadar değerli olmadığını fark ettiğimden beri, her günümü bambaşka bir bakış açısıyla yaşıyorum. Bu şekilde gelecek için daha zengin anılar yaratıyorum.

Genelde insanların bizim için yaptıkları küçük şeyleri hatırlarız. Arkadaşlarımızın iyi kalplerinden gelen o küçük dokunuşlar: bu kişiler tüm erdemleriyle, her zaman, sonsuza dek kalplerimizde yer eden hisler ve duygular yaratmanın farklı yollarını bulurlar.

O küçük dokunuşların gücü

Hayattaki küçük şeyler, milyonlarca niyetin arasında gizlendiklerinden, bizi başarının zirvesine taşıma ya da en acı başarısızlığı tattırma gücüne sahiptir. Örneğin, aylarca bir projenin üzerinde çalışırsınız, sonra küçük bir aksama işleri tersine çevirir. Aynı iş için rekabet eden iki çok iki aday düşünelim. Birisi çok ufacık bir detay sayesinde yarışı kazanır.

Some figure

Hem gündelik planlarımızda, hem de etrafımızdaki insanlarla ilişkilerimizde bu küçük detaylar önemli yer tutar. Tam zamanında gelen bir kucaklama ya da teşekkür, sevildiğimizi hissetmemizi ve bizi düşünen insanlara yakınlık duymamızı sağlar.

Bu yüzden küçük şeyler büyük güce sahiptir. Onların eşsizliği durumları tersine çevirmelerine, ruhları pozitif ya da negatif enerjiyle doldurmalarına, en üzgün yüzleri güldürmelerine ya da mutlu olanları ağlatmalarına imkan tanır. İster iyiye ister kötüye gitmeye sebep olsun, gerçek şudur ki, farkı yaratan küçük dokunuşlardır. İlginçtir, çok spontane ve doğal bir şekilde gelişirler. Bu da hayatın en sahici tarafından başka bir şey değildir.

Sihirli dokunuşlar

Bu küçük dokunuşların gerçekleşmesi, duygularımız için gerçekten iyi haberdir. Tek yapmamız gereken kollarımız açık bir şekilde onları beklemektir ki böylece içimizi mutlulukla doldurabilsinler. Size çok küçük ve basit görünebilecek ancak karşınızdaki kişi tarafından muhteşem bir jest olarak algılanıp, onun için unutulmaz olacak küçük dokunuşları düşünüyorum. Böyle bir şey hayatının bir döneminde kimin başına gelmemiştir ki? Bu küçük dokunuşlar sihir gibidir çünkü çift yönlü etkileri olur: hem onları gerçekleştiren kişiyi hem de onlarla karşılaşan kişiyi etkilerler.

“İnsanların söylediklerinizi unutacağını öğrendim,
Yaptıklarınızı da unutacaklar,
Ancak onları nasıl hissettirdiğinizi hiçbir zaman unutmayacaklar.”

– Maya Angelou

Some figure

Başkalarına verebileceğimiz en güzel hediyenin, duyguların birikimiyle, sevgi ve şefkatle şekillenenler olduğunu söylerler. Genellikle, bu büyüleyici detaylar, kendileri de bizzat büyüleyici olan insanlardan gelir: empati yapan, başkalarını düşünen ve dayanışmacı bir tavır ortaya koyabilenler… Elbette, bu insanları ve onların küçük dokunuşlarını tanıma şansı hiçbir zaman kaçırılmamalı.

Bu detayları ve dokunuşları yaratabileceğiniz en uygun durumlar

Genellikle küçük şeyler tamamen gözden kaçar ancak bazı durumlarda onlar her şey demektir. İşte bu küçük dokunuşların daha kolay farkedilebileceği  bazı durumlar:

  • Arkadaşlıklar ya da aile ve çiftlerin arasındaki ilişkiler: Eğer pek çok kişinin arasındaki bağın güçlendiğini görmek istiyorsak, bu bağı geliştirmek ve devamlı kılmak için her geçen gün çaba göstermeliyiz.
Some figure
  • Hayatımızdaki önemli günler: düğün hazırlığı, ehliyet sınavı, iş görüşmesi vb. Bu etkinliklerdeki başarımız, hazırlık sürecinde detaylara verdiğimiz öneme ve onlara ne ölçüde odaklandığımıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir.
  • Çalışma hayatı veya öğrencilik: yukarıda bahsettiğimiz gibi, işiniz ya da sınavlarınız için yaptığınız hazırlık, eninde sonunda, o süreçte başınıza gelen küçük şeylere bağlı sonuçlar verecektir. Örneğin çok çalışmış olsanız bile, sınav başlamadan hemen önce alacağınız kötü bir haber keyfinizi kaçırıp, sonuçta istediğiniz gibi performans gösterememenize sebep olabilir.

“Küçük şeyleri gözden kaçırmamalısınız.
Onlar, hayatımızı, bize rehberlik eden değerli tohumlarla bezerler.”

– Katherine Pancol

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.