Logo image
Logo image

Daha İyi Uyku için 4 İpucu

3 dakika
Daha İyi Uyku için 4 İpucu
Son Güncelleme: 24 Eylül, 2018

Uyku eksikliği, en yaygın sorunlardan biridir. Her zamanki nedenler sağlıkla ilgili konulardır, yeterli zamana sahip olmamakta ya da sağlıklı bir şekilde uyumadığınız zamanlarda uyku eksikliği çeker ve gün boyunca uykulu oluruz. Ama neyse ki, daha iyi bir uyku için biraz çaba sarf ettiğiniz sürece her zaman bunu başarabilirsiniz.

Daha iyi bir şekilde uyumaya yardımcı olmak için rahatlama teknikleri kullanan birçok insan var. Ancak, gece boyunca uyumanın en iyi yollarından biri sakin, huzurlu bir odada kalmak olsa da, bu herkes için işe yaramıyor. Her ayrıntıya yakından bakmalı ve sizin için en uygun çözümleri bulmaya çalışmalısınız. Bu yüzden size daha iyi uyku için başka yöntemler ve öneriler sunacağız.

Ben neden iyi uyuyamıyorum?

Mevsime bağlı değişiklikler

Bir çok insan bir mevsimden diğerine geçerken uykuya dalmakta zorluk çekiyor. Sıcaklıktaki değişiklikler genellikle, ışığın yanmasıyla birlikte büyük bir rol oynar. Bunlar genellikle uykusuzluğun bir görünüm oluşturduğu ve tekrarlayan bir problem olduğu zamanlardır.

Ancak değişen mevsimler herkesi aynı şekilde etkilemez. Genel olarak, etkilediği insanlar genellikle birkaç hafta normalde uyuyabilirler. Bundan sonra, rahatlamak için öğrenme ve durum tarafından çözümü olmayan bir sorudur.

Some figure

Stres ve kaygı

Yüksek stres ve kaygı seviyeleri, uykuya dalma ve daha sonra kendini iyi hissetme duygusu söz konusu olduğunda gerçekten olumsuz bir etkiye sahiptir. Bunun nedeni, beyninizin uyanık olması ve doğru şekilde dinlenmenize izin vermemesidir.

Stres ve anksiyete ile ilgili uyku problemlerini yönetmenin bir yolu rahatlamaktır, ancak bunu tam olarak nasıl yapıyorsunuz? Meditasyon, nefes egzersizleri ve dikkatli olma gibi şeyler, zihinsel gerginlik seviyenizi azaltmanın en iyi yoludur.

Kaygı temel olarak geleceğe dair endişelerden kaynaklanır ve stres aşırı yüklenmenin bir göstergesidir. Ama bekle, sürekli ne zaman bir şeyi düşündüğünden beri onu çözmenin bir yolu oldu? Gecelerinizi bir şeyleri kafanın içinde geçirdiğinizde, yani bir şeye kafanızı çok taktığınızda stresiniz azalır mı yoksa yukarı mı gider? Hiçbir sorun sonsuza dek sürmez, ve hemen hemen tüm problemlerin çözümleri vardır, ancak mesele şu ki bazen sadece yolunuzu bulamıyorsunuz.

Yani, eğer bir süre sonra hiç bir şey değişmezse ya da daha da kötüye giderse, en iyisi bir uzmanı görmektir. Bazen tek ihtiyacınız olan şey, sizi korkutan şeylerle yüzleşmek ve sizin endişelenmenizi yatıştırmak için gereken küçük bir yardımdır.

Teknolojiye maruz kalmak

Geceleri teknolojinin aşırı uyarılmasının uyku döngüleri üzerinde olumsuz etkileri olabileceği kanıtlanmıştır. Daha iyi uyku için en iyi ipuçlarından biri, yatmadan önce saatlerce beyninizi çok fazla kurcalayacak herhangi bir şeyi denememek ve zorlamamaktır.

Bir şey düşünemezseniz, en iyi fikir genellikle okumaktır. Beyniniz, bilgisayarlarda ve telefonlarda olduğu kadar aşırı doldurulmuş olmayacak ve çok daha sağlıklı olacaktır. İyi bir kitap bul ve harika bir hikayede kaybol.

“Hayallerinden vazgeçme, uyumaya devam et.”

– Albert Einstein

Some figure

Daha iyi bir uyku için ipuçları

Spor yapmak

Gerçekten sağlıklı olmanın yanı sıra, spor yapmak da kendini rahatlatmanın harika bir yoludur. Vücudunuz daha sonra gerçekten yorgun hissedecek ve sadece rahatlamak isteyecektir. Aynı şey zihninizde gerçekleşir, bu da egzersizle yaratılan endorfinlerin tüm olumlu etkilerini alır.

Programları ve rutinleri ayarlamak

Rutinleri kendiniz ayarlamak ve bunları takip etmek çok daha organize bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, günün hangi saatlerinde uyuduğunuz hakkında vücudunuzu karıştırmanızı da engeller. Uyumadan önce ve her zaman mümkün olduğunca aynı zamana yakın bir şekilde rahatlatıcı bir aktivite yapmak (klasik müzik dinlemek, okumak veya meditasyon yapmak) her zaman iyidir. Hiçbir şey gibi görünmeyebilir, ancak birçok doktor çok benzer nedenlerle çocuklarla ve yaşlılarla birlikte bu programları ve rutinleri kullanır.

Some figure

Kafein içeren içeceklere veda etmek

Kahve, çay, kafeinli ve gazlı içeceklere veda etmek zorundasınız. Ya da en azından daha azını içmelisiniz ve sadece sabahları almayı deneyin. Bu uyumanızı çok daha kolay hale getirir.

Bu bahsettiğimiz içecekleri tüketmeniz tamamen uykuya dalmakta zorluk çıkaran en büyük etkenlerden bir tanesi. Bunun yerine meyve suyu, süt, bitki çayları veya hatta su gibi şeyler içebilirsiniz.

Uzun süren şekerlemeler yapmayın

Bir çok insan günün ortasında uzun bir şekerleme yapar. Ama olabileceği kadar güzel, uyku problemleriniz varsa muhtemelen durmaya çalışmalısınız. Bu sayede gece geldiğinde çok daha uykulu olacak ve düzgün uyuyacak herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Gördüğünüz gibi, daha iyi uyku için ipuçları kolayca ulaşılabilecek durumda ve elinizin altında. Günün sonunda, yapmanız gerekn tek şey vardır: çaba harcamak. Bazı alışkanlıkların değiştirilmesi bazı durumlarda diğerlerinden daha zor olabilir, ancak değişimden geçtiğinizde iyi bir uykuya sahip olmanız kesinlikle buna değer.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.