Logo image
Logo image

Çok Sessiz Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

3 dakika
Çok Sessiz Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2019

Ne zaman konuşmamız, ne zaman sessiz kalmamız gerektiğini bilmek kolay değil. Konuşmak ya da susmak için doğru anı tanıyabilmenin bir sanat olduğunu söyleyebilirsiniz. “Söz gümüşse sükut altındır” sözünün ne kadar doğru olduğunu hepimiz biliriz. Çok fazla konuşmak bizi olumsuz sonuçlara maruz bırakıyor. Ancak bazen çok sessiz olmak da olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Peki, çok sessiz olup olmadığınızı nasıl bilebilirsiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Sessizlik çok değerlidir çünkü ne söyleyeceğimizi düşünmek için zaman verir. Ayrıca dinlemek için gerekli bir koşuldur ve duyduklarımız üzerinde kafa yormak için elverişlidir. Ancak olması gerektiğinden daha sessiz olduğumuzda yanlış anlamalara veya istenmeyen durumlara neden olabiliriz.

Sessizlik bir karar, bir ihtiyatlılık eylemi, değeri hafife alınan bir cesaret biçimi olmalıdır. Az ve öz konuşmak, bazı insanların en karakteristik özelliklerindendir. Bu insanlar ne zaman konuşup ne zaman susmaları gerektiğini bilir. Korku, kafa karışıklığı veya şaşkınlık gibi başka nedenlerden dolayı sessiz kaldığınızda, belki de çok sessizsiniz demektir. Bunun böyle olup olmadığını nasıl bilebiliriz? İşte bize yardımcı olabilecek bazı ipuçları.

“Söylenebilecek olanlar açıkça söylenmelidir. Hakkında konuşamadığımız şeyleri ise sessizce geçmemiz gerekir.”

– Ludwig Wittgenstein

Çatışmaya neden oluyorsak çok sessiz kalıyoruz demektir

Sessizlik yanlış anlamalara neden oluyorsa, o zaman çok sessiz olduğunuzu söyleyebilirsiniz. İşte bir örnek. Bir arkadaşınızın size yalan söylediğini öğreniyor ve bu yüzden üzülüyorsunuz. Ama durumla yüzleşmek yerine sessiz kalmaya karar veriyorsunuz. Ayrıca sizi kıran o kişiye saldırganca davranmaya başlıyorsunuz. Bir bariyer ve mesafe oluşturuyorsunuz.

Bu durumda, sizi mağdur eden yalan nedeniyle bir süre kin tutmanız muhtemeldir. Ama diğer kişi nedenlerini açıklama ya da hatalarını tanıma fırsatına asla sahip olmayacaktır. Bu gibi durumlarda, sessizlik hiçbir şeyi çözmez. Aksine, sorunu çözmemize izin vermeyen görünmez bir engel oluşturur.

Some figure

Bir adaletsizliğe izin verdiğinizde çok sessiz kalıyorsunuz demektir

Bir adaletsizlik karşısında sessiz kalmak, tembellik ya da korkaklık gösterir. Bunu yaparak, sessiz bir suç ortağı haline gelirsiniz. Sessizlik, istismarı onaylamanın veya doğrulamanın bir yolu olabilir. Bu aşırı sessiz kalmanın açık bir örneğidir.

Özellikle adaletsizliği uygulayan kişi çok güçlüyse, sesinizi yükseltmek kolay değildir. Ancak konuşmamak, ömür boyu sürecek türden bir sessizliktir. Doğru zamanda konuşmak, gerektiğinde sessiz olmanız kadar önemlidir. Yani sessizlik, adaletsizliğin bir suç ortağı olmamalıdır.

Korku veya utangaçlık nedeniyle sessiz kalmak yanlıştır

Bazen yaşam bizi korumak için engeller oluşturmamızı sağlar. Belki de bizi çok korkutan ve kendimizi dünyadan soyutlamamıza yol açan zararlı ya da şiddetli bir deneyim yaşadık. Çoğu zaman, bu durum bizi aşırı sessiz bir yaşam tarzı benimsemeye ikna eder.

Belki söyleyecek çok şeyimiz var, ama bunu kendimize saklamaya karar veriyoruz çünkü söyleyeceklerimizin değerli olduğunu düşünmüyoruz. Ya da fikirlerimizin değerli ya da önemli olduğunun bilincinde olmamıza rağmen, yargılanmaktan ya da sorgulanmaktan korkuyoruz. Bu gibi durumlarda, dünyaya karşı korunmanın bir yolu olması gereken sessizlik, bizi uçmaktan alıkoyan bir kafes haline geliyor.

Some figure

Aşk sessiz olmamalı

Diğer insanlara olan sevgimizi açıkça ifade etmiyorsak, çok sessiz olduğumuzu söyleyebiliriz. Aşk her zaman özgürce ve açıkça ifade edilmelidir. Sevgi kelimelerini kendinize saklamak iyi değildir. Aslında sevgimizi ifade etmek, başkalarına verebileceğimiz en güzel hediyelerden biridir.

Some figure

Sevdiklerimiz bizim için eşsiz birer armağandır. Er ya da geç, bu bağlar mesafe, kopuk ilişkiler ve hatta ölüm nedeniyle sona erecek. Bu nedenle, sevdiğimiz insanlarla geçen her an çok kıymetlidir ve bizim için ne kadar önemli olduklarını göstermek için kelimeler asla yeterli olmayacaktır.

Kelimeler her şeyi yaratabilir veya yok edebilir, ancak sessizlik de böyledir. Bu yüzden ne zaman konuşacağınızı ve ne zaman sessiz kalacağınızı bilme sanatını öğrenmek önemlidir. Eğer bu sanatta ustalaşırsak, kesinlikle daha tutarlı, iddialı ve başarılı olacağız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.