Artık Yanınızda Olmayanlar İçin Sevginizi İfade Edin

Artık Yanınızda Olmayanlar İçin Sevginizi İfade Edin

Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Sevdiğiniz biri öldüğünde, onlar için hissettiğimiz sevgi var olmaya devam eder. Yas tutmak zorunda olmanıza rağmen, bu süreçte artık yanınızda olmayanlar için sevginizi ifade etmek de gereklidir.

Herkes kişisel bir yas tutma sürecinin olduğunu bilir ama aynı zamanda sosyal bir yas süreci de vardır. Cenazeler, başsağlığı, nezaket ziyaretleri vb. bu sosyal süreçle ilgilidir. Günümüzde bu süreç son derecede kısadır.

İnsanlar, birkaç gün içinde “normal” yaşamınıza geri dönmeye hazır olmanız ve unutmak için yapabileceğiniz her şeyi yapmanız gerektiğini var sayarlar. Yaşadığınız zor deneyimi bir kenara bırakmaya çalışmanız gerekir çünkü çünkü uzun ya da çok şiddetli yas tutma süreci, diğer insanları rahatsız eder.

“Ve ölümle sesim son bulduğunda, şarkım senin yaşayan kalbinde devam edecek.”

– Rabindranath Tagore

Bazen bu sosyal görevlere uyum sağlamayı başarabilir ve kısa bir süre içinde günlük rutininizi devam ettirebilirsiniz. Güzel bir gün batımını gördükten sonra ağlamak gelir içinizden, ama kendinizi tutarsınız. Sanki içinizde bir şey hoşça kal demek istemiyordur, kendiniz ve başkalarıyla yaşamak gerçekten zor gelir. Her iki durumda da, artık yanımızda olmayanlar için sevgimizi ifade etmeye ihtiyacımız olabilir.

Artık yanınızda olmayanları onurlandırın

Aslında sevdiğimiz insanların hiçbiri ölmez. Farkında olmasak bile, onlara ait şeyler içimizde yaşamaya devam eder. Yokluk olarak algılansa da, her birimizin içinde o kişilerin varlığı sürer. Onlara olan sevgimiz de ölmez.

artık yanımızda olmayanlar

İşte bu yüzden, tüm kültürlerde, ölen insanları onurlandırmak için bir dizi gelenek oluşmuştur. Batı’da kaybettiğimiz yakınlarımızın mezarlarını ziyaret etmek, çiçek getirmek ve dua etmek adetti. Ama bugün pek çok insan bunu yapmıyor. Mezarlıklar insanların bulunmak istediği bir yer değildir. Gerçekte, artık yanımızda olmayanlar için sevgimizi ifade etme yollarını tükettik.

Elbette, ölüleri onurlandırmak için yaptığımız şeyler sadece gelenekten ibaret değildir. Bunlar, artık yanınızda olmayanlar için sevginizi göstermenin yollarıdır. Bu şeylerin, onların yokluklarıyla başa çıkmamıza yardımcı olan ritüeller olduğunu söylemek daha doğru olabilir. Canımız yansa bile, onları hatırlamamıza yardım eden yöntemlerdir bunlar.

Artık yanınızda olmayanlar için sevginizi ifade edin

Acımızın içinde sıkışıp kalmak, onu görmezden gelmek kadar zararlıdır. Artık yanınızda olmayanlar, özellikle de onları çok derin bir sevgiyle sevmişseniz veya hayatınızda belirleyici bir rol oynamışlarsa, hâlâ yanınızdadır.

Kendimizi yalnız hissettiğimizde ve yas tuttuğumuzda, geri dönerler. Birden, bir türlü gitmeyen bir üzüntü ya da bir Aniden geri gitmeyen bir üzüntü ya da baş dönmesine dönüşen bir çaresizlik duygusu şeklinde geri dönerler. Bu nedenle, bütün atalar kültürleri ölenleri onurlandırmıştır. Onlar için sevgilerini ifade etmenin çok önemli olduğunu biliyorlardı.

artık yanımızda olmayanlar

İnsanların esasen şu anda olduğu söylense ve bu büyük ölçüde doğru olsa da, her şeyden önce geçmişte olduğumuzu söylemek daha doğru olabilir. Gün geçtikçe anlatılmaya devam eden bir hikâyeyiz. Bu yüzden bizden önce yaşamış olanları unutmamak önemlidir.

Artık yanınızda olmayanlar için sevginizi nasıl ifade edersiniz?

Dünyanın en güzel geleneklerinden biri, Meksika’daki Ölüler Günüdür. Bu ritüel ve karnaval arasında bir kutlama günüdür. 1 Kasım’da insanlar, vefat eden sevdiklerini hatırlar. Fotoğraflarını gösterirler. Böylece, yaşayanların dünyasında yeniden baş kahraman olurlar.

Meksikalılar onlara mektup yazar, sunaklar kurar ve onlar için dua ederler. Ayrıca mezarlıklara giderler ve sevdiklerine şarkılar söylerler. Bu hayaletleri görünür hâle getirerek onlarla konuşurlar. Onları unutmanın imkansız olduğunu ilan ederek onurlandırırlar.

ölüler günü

Hepimiz kaybettiğimiz yakınlarımızı onurlandırmak ve onlara olan sevgimizi ifade etmek için kendi ritüelimizi şekillendirmeliyiz. Böylelikle, onlarla ölümün bile yok edemeyeceği, sevgi dolu bir bağımız olduğunu görebiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.